Jump to content

Monster Laptopa Format Atma Sorunu.

bynec
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar..

Yeğenim bana format atayım diye Monster markalı bir laptop getirdi.  Bende Format için Rufus ile 3 adet Windows10 X64 USB hazırladım biri GPT biri MBR, biride fat32 ile biçimlendirilmiş rufus ile değil de direk ıso içeriği içine copy edilmiş USB hazırladım. GPT ve Fat32 hazırlanan USB leri Gördü MBR görmedi format kısmına geldiğimde 5 bölünmüş kısım geldi önüme 1. sistem 2. Yedek 3. ve 4. 50 MB ve 100 MB bölümler var bunların üstlerine geldiğimde hiç biri ne biçimlediriliyor neden silinebiliyor. zaten alttada bu bölümlere sistem kuramazsınız uyarısı veriyor. sistem bölümünün üstüne kurmak istediğimde %99 kadar geliyor kapanıp açılıyor olmuyor. Laptop sistem açıldığında Cmd ile DISKPART yaptığımda var olan bölümler silinmiş sadece işletim sistemi olan bölüm var olarak gösteriyor ancak kapatıp açtığımda yine aynı bölümler duruyor. Dıskpart ile Sadece C kaldığında Üstüne Windows üzerinden kurmayı denediğimde de aynı şeklilde oluyor.

İlginç bir kısım da Sanki Laptopta Deepfreze varmış gibi ne yatıysam -Yeni program yukleme veya Silme işlemi- veya elle yükseltme yaptığımda Kapanıp açıldığında yuklediğim programlar yok oluyor sildiğim program varsa onlarda bişi olmamış gibi geri geliyor.

Acaba;

-BIOS ile ilgili bir sorunmu?

-SSD ile bir sorunmu?

-Virus ile ilgili bir sorunmu?

Bana yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

Edited by bynec

Bir video varmı acaba bakıp yapabileceğim.

Yanlız Ben windows açıkken diğer patrıotları dıskpart iel sildiğimde kapanıp açılınca tekrar geriye geliyor. win pe ile yaptığım işlem aynı olmayacakmı?

Edited by bynec

1. En basitinden usb belleğinize multiboot kurun.

2. Pe sistemi Usb belleğinize atın. (Örnek olarak aşağıdakini indirebilirsiniz.)

3. Sistemi Usb bellekten boot ettikten sonra bu Pe iso dosyasını seçin.

İçinde hem disk araçları, hem windows kurulum araçları bulunmakta.

Windows iso dosyanızı da Usb belleğinize kopyalayıp bir kerede bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Edited by By_FaRuK
  • Like 1

@By_FaRuK  + @MrRush teşekkür ederim siteden win7 PE fat32 olarak USB ye attım ancak görmedi şu anda @By_FaRuK arkadaşın verdiği linkden win PE indiriyorum onu deneyeceğim gelişmeleri anlatırım.

Edit: Malesef win Pe ile açtım ve patrıotları sildim ancak kapatıp açınca malesef yine aynı şekilde geri geldi.

Edited by bynec

bynec, 4 saat önce yazdı:

@By_FaRuK  + @MrRush teşekkür ederim siteden win7 PE fat32 olarak USB ye attım ancak görmedi şu anda @By_FaRuK arkadaşın verdiği linkden win PE indiriyorum onu deneyeceğim gelişmeleri anlatırım.

Edit: Malesef win Pe ile açtım ve patrıotları sildim ancak kapatıp açınca malesef yine aynı şekilde geri geldi.

O bölümler otomatikmen her seferinde olusur. Bunu pc kendisi olusturuyor. Sen istersen birde kurmaya calistigin sistemi degistir baska bir versiyon yüklemeyi dene. Belkide kullandigin Windowsta hata vardir..

TOLGAHAN5, 4 dakika önce yazdı:

O bölümler otomatikmen her seferinde olusur. Bunu pc kendisi olusturuyor. Sen istersen birde kurmaya calistigin sistemi degistir baska bir versiyon yüklemeyi dene. Belkide kullandigin Windowsta hata vardir..

Ayrica kapanip aciliyor ama olmuyor yazmisin. Kapanip acildiktan sonra tekrar basami dönüyor. Eger kapanip acildiktan sonra basa dönüyorsa kapandigi zaman Usb yi cikar. Cikardiktan sonra yüklemeya devam ediyor. Benim pc de ayni sekilde yükleniyor. Usb yi cikarmayinca sürekli yükleme ekranina geliyor ve ayni kisirdöngüyü yasiyor. Insallah anlatabilmisimdir..

Olmadı şöyle yapmayı dene, sanalda UEFIyı aktif ederek  istediğin sistemi kur(sanal pcnin ağ bağlantısını devredışı bırak) ardından acronis ile yedek al ve yedekten acronis boot media ile kurulum yap. Bu şekilde anlık olarak durumdan kurtulabilirsin. Ama sorunun kaynağını bilemiyorum.

Windows Kurulum Ekranında

Shift + F10 Basın Komut Penceresi aktif olacaktır.

Diskpart yazıp enter e basın

list disk yazıp enter e basın

select disk 0  yazıp enter e basın (format atacağınız bölüm disk 0 ise 0 ı  Disk 1 de ise select disk 1 yazın)

clean yazıp enter e basın

convert gpt yazıp enter e basın

exit yazıp enter e basın

sonra kuruluma geçebilirsiniz.

• Like 1

Aynı benzer durumu bende daha evvel yaşamıştım efili makineydi diskleri tek parça haline getirip tamamen sildim daha sonra temiz kurulum için efi olarak sistemi sıfırdan rahat şekilde kurdum. Diskleri silmek için elimdeki live çalışan,linux işletim sistemini kullandım gparted disk yöneticisiyle işlemleri sürdürdüm. Tekrar'dan usbdiskten boot ettiğimde tek parça üzerine sistemi kurdum işlemi tamamladım. Tabiki winpe bootable çalışan sistemlerdende bu işlemler yapılabilir.

Gparted'ı sadece diskler için kullanmak isteyenler,ISO dosyasını multiboot'a veya rufus ile yazdırarak boot edip hızlı şekilde disklere müdahale edebilirler.

Kaynak: 

Please register to see this content.

GParted

• Like 2

Öncelikle windowsu tekrar indirip rufus la gpt olarak yazın.monster bios default olarak uefi olarak gelir.boşta ayar yapmanıza gerek yok.o oluşan bölümleri kuruluma başlarken tamamını silin zaten başladığınızda kendisi tekrar yenilerini olusturacak.

TOLGAHAN5, 2 saat önce yazdı:

Ayrica kapanip aciliyor ama olmuyor yazmisin. Kapanip acildiktan sonra tekrar basami dönüyor. Eger kapanip acildiktan sonra basa dönüyorsa kapandigi zaman Usb yi cikar. Cikardiktan sonra yüklemeya devam ediyor. Benim pc de ayni sekilde yükleniyor. Usb yi cikarmayinca sürekli yükleme ekranina geliyor ve ayni kisirdöngüyü yasiyor. Insallah anlatabilmisimdir..

Windos10 olarak 5-6 tane iso denedim olmadı.

Kapanıp açılıyor yine eskisi oluyor dediğieme gelince Dıskpart ile Sildiğimde Tek C olarak başlatıyorum ancak kurulum aşamasına geldiğimde 1-İşletim Sistemi 2-Yedek 3 ve 4 patrıotlar aynen geri geliyor.

Yukleme ekranına geliyorum ancak Patrıotları silmeye çalıştığımda silinmiyor veya biçimleb-ndirilmiyor.

bilirsinya, 1 saat önce yazdı:

Windows Kurulum Ekranında

Shift + F10 Basın Komut Penceresi aktif olacaktır.

Diskpart yazıp enter e basın

list disk yazıp enter e basın

select disk 0  yazıp enter e basın (format atacağınız bölüm disk 0 ise 0 ı  Disk 1 de ise select disk 1 yazın)

clean yazıp enter e basın

convert gpt yazıp enter e basın

exit yazıp enter e basın

sonra kuruluma geçebilirsiniz.

Bu şekilde denedim ancak tekrar başladığında devam etmiyor ve eski halıne 1-İşletim Sistemi 2-Yedek 3 ve 4 patrıotlar aynen geri geliyor.

forjest, 1 saat önce yazdı:

Aynı benzer durumu bende daha evvel yaşamıştım efili makineydi diskleri tek parça haline getirip tamamen sildim daha sonra temiz kurulum için efi olarak sistemi sıfırdan rahat şekilde kurdum. Diskleri silmek için elimdeki live çalışan,linux işletim sistemini kullandım gparted disk yöneticisiyle işlemleri sürdürdüm. Tekrar'dan usbdiskten boot ettiğimde tek parça üzerine sistemi kurdum işlemi tamamladım. Tabiki winpe bootable çalışan sistemlerdende bu işlemler yapılabilir.

Gparted'ı sadece diskler için kullanmak isteyenler,ISO dosyasını multiboot'a veya rufus ile yazdırarak boot edip hızlı şekilde disklere müdahale edebilirler.

Kaynak: 

Please register to see this content.

GParted

Bu şekilde denemedim deneyeceğim. teşekkür ederim.

bynec, 8 saat önce yazdı:

Selam arkadaşlar..

Yeğenim bana format atayım diye Monster markalı bir laptop getirdi.  Bende Format için Rufus ile 3 adet Windows10 X64 USB hazırladım biri GPT biri MBR, biride fat32 ile biçimlendirilmiş rufus ile değil de direk ıso içeriği içine copy edilmiş USB hazırladım. GPT ve Fat32 hazırlanan USB leri Gördü MBR görmedi format kısmına geldiğimde 5 bölünmüş kısım geldi önüme 1. sistem 2. Yedek 3. ve 4. 50 MB ve 100 MB bölümler var bunların üstlerine geldiğimde hiç biri ne biçimlediriliyor neden silinebiliyor. zaten alttada bu bölümlere sistem kuramazsınız uyarısı veriyor. sistem bölümünün üstüne kurmak istediğimde %99 kadar geliyor kapanıp açılıyor olmuyor. Laptop sistem açıldığında Cmd ile DISKPART yaptığımda var olan bölümler silinmiş sadece işletim sistemi olan bölüm var olarak gösteriyor ancak kapatıp açtığımda yine aynı bölümler duruyor. Dıskpart ile Sadece C kaldığında Üstüne Windows üzerinden kurmayı denediğimde de aynı şeklilde oluyor.

İlginç bir kısım da Sanki Laptopta Deepfreze varmış gibi ne yatıysam -Yeni program yukleme veya Silme işlemi- veya elle yükseltme yaptığımda Kapanıp açıldığında yuklediğim programlar yok oluyor sildiğim program varsa onlarda bişi olmamış gibi geri geliyor.

Acaba;

-BIOS ile ilgili bir sorunmu?

-SSD ile bir sorunmu?

-Virus ile ilgili bir sorunmu?

Bana yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

Aynı şey benimde başıma gelmişti, ne yaparsan yap başa sarar istersen hdd yeniden bölümlendir, fark etmiyor. Sanırım SSD kullanıyorsunuz olabilirmisiniz ki öyle geçmiş olsun kral hiç uraşma, bende 1 TB SSD vardı, 2 yıl dolduğu için granti kapsam dışına düştü. Malesef biraz para sıkışmış yenisini almanız gerekecek. Yalnız SSD yi flashlayarak belki kurtarırsın ama o durumdada hız konusunda gözle görülür düşün yaşanıyor aynı bende olduğu gibi ve tekrarlamayacak diye bir durumda yok ayrıca. Yine dene çabala kurtarmak için ama emin ol benim kadar çabalamamışsındır. Üzülerek söylüyorum ki malesef sağlam yeni bir SSD almanız gerekecek.

Edited by Alphonso_Elric

Alphonso_Elric, 30 dakika önce yazdı:

Aynı şey benimde başıma gelmişti, ne yaparsan yap başa sarar istersen hdd yeniden bölümlendir, fark etmiyor. Sanırım SSD kullanıyorsunuz olabilirmisiniz ki öyle geçmiş olsun kral hiç uraşma, bende 1 TB SSD vardı, 2 yıl dolduğu için granti kapsam dışına düştü. Malesef biraz para sıkışmış yenisini almanız gerekecek. Yalnız SSD yi flashlayarak belki kurtarırsın ama o durumdada hız konusunda gözle görülür düşün yaşanıyor aynı bende olduğu gibi ve tekrarlamayacak diye bir durumda yok ayrıca. Yine dene çabala kurtarmak için ama emin ol benim kadar çabalamamışsındır. Üzülerek söylüyorum ki malesef sağlam yeni bir SSD almanız gerekecek.

Evet bircok metod denedikten sonrada olmuyorsa eger tek care arkadasinda dedigi gibi büyük ihtimalle diskin bozuk. Varsa elinde baska bir disk takip dene.  SSD yada normal leptop diski olabilir yani 2.5 disklerden..

Pc de bad sector varsa oraları ayırıp kullanmıyor windows.W 10 la beraber sistemin başına ve sonuna zaten bölüm ayırıyor windows .W10 kurarsan zaten otomatik oluşurlar.7ve 8 sanırım sadece başına oluşturuyordu.Bunu da bence yanına hiçbir sistem kurulamasın kendi içindeki linux altyapısından kullanılsın diye muhtemelen.50 mb ların biri muhtemelen bad sector.Önce hepsini PE yada çalışan linuxlarla sil, tek bölüm yap.Sonra fdisk yap.Ondan sonra kurmayı dene.

Yanlış kalmadıysa aklımda, gpt yüzünden sorun verip format atmıyorsa.Sayarı baştan usb den başlatın, boot sıralamasında usbnin 'uefi' side olmalı, iki tane görünmeli usb.Uefiden başlatıp format atın.

Arkadaşlar Yardımlarınız İçin Çok Teşekkür ederim. Malesef her yolu denedim malesef olmadı. Bu nedenle @Alphonso_Elric

arkadaşın dediği gibi SSD nin Sorun olduğunu düşünmekteyım ve artık uğraşmak istemiyorum Laptop Garanti kapsamında Servise göndereceğim.

Tekrar dan Bilgi ve tecrübelerinici Benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim

• Like 1