Jump to content

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

kocamanadam, 6 saat önce yazdı:

1.3 ve 3.5 kurduğum iso ların boyutları.Diğeride C diskinde kapladığı yer.

Modifiye mi isolar?

edit : 1.3 gb olduğuna göre  modifiye , (Sebep bence bu) ama öncelilke

hangi iso: bu forumdan mı?

yada hangi kaynak

2.si

Pc özellikleri kısaca* 32&64 bit?

işlemci

Vürüs vs varsa @MrRush ın dediği gibi  diskte

isodadır (D bçlümü yok dediniz çünkü.)

Edited by efe34

kocamanadam, 3 saat önce yazdı:

Please register to see this content.
 Evet iso modifiye ve lite sistem.Casper laptop kullanıyorum.Çok eski ancak 8 gb ram,120 gb SSD bulunuyor.Zaten sistemi sildim.Bu kadar ilgilendiğiniz için bütün arkadaşlara teşekkür ederim.Vaktinizi aldım.Saygılar,

8 gb ramli makinada MSDN sürümdn ne fark gördünüz?

3.5 gb olan iso  MSDN Mİ

Cevap gelirse. benim için faydalı bir bilgi olacak, hiç modif. w10 kurmadım, elimde iki eski laptop var biri 32 bit  onlarda 32 bit modifiye feneyeceğim vakit olunca

İyi foumlar

Linki açamadım, işreyim..

efe34, 1 saat önce yazdı:

8 gb ramli makinada MSDN sürümdn ne fark gördünüz?

3.5 gb olan iso  MSDN Mİ

Cevap gelirse. benim için faydalı bir bilgi olacak, hiç modif. w10 kurmadım, elimde iki eski laptop var biri 32 bit  onlarda 32 bit modifiye feneyeceğim vakit olunca

İyi foumlar

Linki açamadım, işreyim..

Valla şöyle söyliyeyim hiç fark yok ikisi arasında.Ben emekli olduğum için evde iş olsun diye her sistemi yükleyip kaldırıyorum,vakit geçiyor.

kocamanadam, 19 saat önce yazdı:

Valla şöyle söyliyeyim hiç fark yok ikisi arasında.Ben emekli olduğum için evde iş olsun diye her sistemi yükleyip kaldırıyorum,vakit geçiyor.

Linke baktım kaynak belli değil, dil seçeneğine göre rus siteleri aynaklıdırGeçen üye oldum rus sitesinen birine Hızlı DL için . kart no sanal idi , işlem sonrası iptal ettim. benden ödeme teyit için kk extre istediler ki sanal kart no iğtal sonrası hiç bir şekilde görünmez,

Herşey beklenir , Çinden daha uzmanlar bu konularda.

cRACKİ kASPERSKY paylaşıp , kullananların update için kendi server ya da pc neyse ona bağlayan hacker okumuştum zamanonsa

Çinliler çakma işinde iyiler:

Olimpiyat açılışının bili çakmasını yapmışlardı : ))(

Edited by efe34
  • Haha 2

• 2 hafta sonra ...

Windows 10'da Yeni Microsoft Edge Nasıl Kaldırılır? 

Edge chrome kaldır tuşu giri ve devre dışıysa :

1. Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdaki klasöre gidin:
C:\Program Dosyaları (x86)\Microsoft\Edge\Application

2. Uygulama klasöründe
C:\Program Dosyaları (x86)\Microsoft\Edge\Application\Version_Number\Installer
Bizim durumumuzda klasör yolu aşağıdaki gibidir:
C:\Program Dosyaları (x86)\Microsoft\Edge\Application\83.0.478.64\Installer

4. Şimdi gerekli komutu yürütmek için Komut İstemi penceresini açmamız gerekir.

a. SHIFT tuşuna basın ve basılı tutun ve Dosya Gezgini'ndeki boş alana sağ tıklayın. Bağlam menüsünde PowerShell aç seçeneğini buradan alırsınız, üzerine tıklayın.
Seçili dizinde etkin olan PowerShell penceresini açar. Alternatif olarak, Şerit çubuğunda bulunan Dosya menüsü düğmesine tıklayarak  Windows PowerShell'i aç seçeneğini seçebilirsiniz.

b. PowerShell içinde Komut İstemi etkinleştirmek için PowerShell penceresine cmd yazın.

c. Şimdi aşağıdaki komutu kopyalayın ve yapıştırın:

.\setup.exe --uninstall --system-level --force-uninstall

Enter tuşuna basın ve birkaç saniye bekleyin,hemen kaldırır ve Microsoft Edge'in eski klasik UWP sürümünü geri alırsınız.

2.Kolay bir yol daha

Kayıt defterinden alttaki anahtarlara gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\Microsoft Edge

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\Microsoft Edge Update

ve anahtarlardaki :

"NoRemove"=dword:00000001

"NoRepair"=dword:00000001

"NoModify"=dword:00000001

değerlerini  ,

"NoRemove"=dword:00000000

"NoRepair"=dword:00000000

"NoModify"=dword:00000000

olacak şekilde değiştirip kaydedelim.(Yani değerleri "0" vererek geçersiz kılalım.Ben tüm kayıtları geçersiz kıldım,Sadece, "NoRemove"=dword:00000000   yapmakta yeterlidir.)

Şimdi,  Ayarlar >Uygulamalar altında MEdgedeki kaldır yazısı aktif olacak, tıklayıp kaldırabilirsiniz.

.reg kaydını da ekliyorum.

Edited by kadetti
  • Like 2

• 2 hafta sonra ...

Merhaba Herkese,

Önceki gün bir akrabamın bilgisayarına format attım. Atmadan önce, üzerinde orijinal fabrika yüklemesi olan Windows 10 Home SL vardı. Güncellemeleri almış, yaklaşık 5 yıllık bilgisayardı. Artık format zamanı geldi diyerek verdiler ve formatı attım. Formattan önce ilk açılışta o dönen toplar 2-3 tur atınca "Hoş geldiniz" ekranı geliyordu. Formattan sonra neredeyse 15-20 tur atmaya başladı. Hızlansın diye attığım format iyice yavaşlattı. Siteden @forjest üstadın performanslı windowslarından birini indirdim yine aynı. LTSB sürümlerinden indirdim yine değişen bir şey olmadı. Aynı olay, işyerinden bir arkadaşımın ASUS marka bir laptopa atınca da öyle oldu. Hatta arkadaş da şikayetçi oldu. Orijinal windowslarda ne var da böyle oluyor anlamadım? Halbuki orijinal windowsları da pek sevmem; gereksiz bir sürü yazılım var diye... İnternetten araştırdım; performans artıracak reg kayıtları, yapılacak ayarlar v.s. bana mısın demedi. Hatta bende RS4 windows var, onda bile durum değişmedi. SSD takacağım mecburen ama dediğim gibi, orijinal windowsta 2-3 tur atıp açıyordu.

Bu konuda bir fikri olan yardımcı olursa sevinirim.

İyi pazarlar...

otuken, 3 saat önce yazdı:

Merhaba Herkese,

Önceki gün bir akrabamın bilgisayarına format attım. Atmadan önce, üzerinde orijinal fabrika yüklemesi olan Windows 10 Home SL vardı. Güncellemeleri almış, yaklaşık 5 yıllık bilgisayardı. Artık format zamanı geldi diyerek verdiler ve formatı attım. Formattan önce ilk açılışta o dönen toplar 2-3 tur atınca "Hoş geldiniz" ekranı geliyordu. Formattan sonra neredeyse 15-20 tur atmaya başladı. Hızlansın diye attığım format iyice yavaşlattı. Siteden @forjest üstadın performanslı windowslarından birini indirdim yine aynı. LTSB sürümlerinden indirdim yine değişen bir şey olmadı. Aynı olay, işyerinden bir arkadaşımın ASUS marka bir laptopa atınca da öyle oldu. Hatta arkadaş da şikayetçi oldu. Orijinal windowslarda ne var da böyle oluyor anlamadım? Halbuki orijinal windowsları da pek sevmem; gereksiz bir sürü yazılım var diye... İnternetten araştırdım; performans artıracak reg kayıtları, yapılacak ayarlar v.s. bana mısın demedi. Hatta bende RS4 windows var, onda bile durum değişmedi. SSD takacağım mecburen ama dediğim gibi, orijinal windowsta 2-3 tur atıp açıyordu.

Bu konuda bir fikri olan yardımcı olursa sevinirim.

İyi pazarlar...

Sıfır kurulu sistemin yerine oturması 1 haftayı bulur. Kullanıma göre değişir. Dizin oluşturma, güncelleme tarama, uygulama güncelleme vs gibi işlemler olur.

Kurulan programların Başlangıçta arka planda çalışması gibi düzenleme de gerekebilir.

Tavsiyem Laptop hangi imajla geldiyse tekrar o sürümü kurun. Windows 10 Home SL RS5 gibi mesela.

Edited by MrRush
  • Like 3

@otuken

Şu aralar ChromeOS sistemleri popüler,laptoplar için denenebilir hatta linux sistemleride kurulabilir su gibi akar sistem. SSD'ye vb. masraflardan kurtarır en azından buda bir seçenek tabiiki. W10 sistemleri, bazen üst seviye donanımlarda dahi beklenen performansları verememekte olduğunu halen daha yaşatmaktadır. Modlanmış sistemlerle biraz kendine getiriliyor. Anakart chipset vb. uyumlulukları karşılaşamayan hangi sistem olursa olsun sorunlar çıkacaktır. Evvelinden donanımsal uyumlulukların tespitini yaparak en uyumlu sistemi kurmak mantıklı olur. Üstte de belirttiğim gibi  ChromeOS ve Android sistemlerde günümüzde netbook,laptop vb. alt ve orta segment cihazlarda beğenilerek kullanılan sistemler olarak kullanılmakta yaygınlaşmaya devam ediyor. Alternatif yöntemlerede şans vermek gerekli. :) 

Forum içi kaynak linkler: ChromeOS kurulumları hakkında | Mac ve Windows benzeri linux işletim sistemleri | Android işletim sistemleri For PC/laptop

• Like 2

MrRush, 5 saat önce yazdı:

Sıfır kurulu sistemin yerine oturması 1 haftayı bulur. Kullanıma göre değişir. Dizin oluşturma, güncelleme tarama, uygulama güncelleme vs gibi işlemler olur.

Kurulan programların Başlangıçta arka planda çalışması gibi düzenleme de gerekebilir.

Tavsiyem Laptop hangi imajla geldiyse tekrar o sürümü kurun. Windows 10 Home SL RS5 gibi mesela.

Üstad, teşekkür ederim verdiğin bilgilere. Hangi versiyonla geldiğine dikkat etmedim ama açılışta blur etkili hoş geldin ekranı vardı. Bu da güncelleme almış demektir diye düşündürttü.

forjest, 2 saat önce yazdı:

@otuken

Şu aralar ChromeOS sistemleri popüler,laptoplar için denenebilir hatta linux sistemleride kurulabilir su gibi akar sistem. SSD'ye vb. masraflardan kurtarır en azından buda bir seçenek tabiiki. W10 sistemleri, bazen üst seviye donanımlarda dahi beklenen performansları verememekte olduğunu halen daha yaşatmaktadır. Modlanmış sistemlerle biraz kendine getiriliyor. Anakart chipset vb. uyumlulukları karşılaşamayan hangi sistem olursa olsun sorunlar çıkacaktır. Evvelinden donanımsal uyumlulukların tespitini yaparak en uyumlu sistemi kurmak mantıklı olur. Üstte de belirttiğim gibi  ChromeOS ve Android sistemlerde günümüzde netbook,laptop vb. alt ve orta segment cihazlarda beğenilerek kullanılan sistemler olarak kullanılmakta yaygınlaşmaya devam ediyor. Alternatif yöntemlerede şans vermek gerekli. :) 

Forum içi kaynak linkler: ChromeOS kurulumları hakkında | Mac ve Windows benzeri linux işletim sistemleri | Android işletim sistemleri For PC/laptop

Kendim için olsa düşünürdüm ama bilgisayar mühendisliğinde okuduğu için windows olması gerekiyor.

Teşekkür ederim ilginize...

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar merhaba. Biraz konu dışı olacak ama cevap vereceğinizi umuyorum. Ben Firefox ve Google Chrome iki tarayıcı kullanıyorum. Tarayıcıların giriş sayfalarını www. google.com.tr olarak ayarladım. Tarayacıyı açınça karşıma google arama motoru sayfası geliyor. Ama şöyle bir durum var. Adres çubuğu da yine arama motoru görevi görüyor.  Yani adres çubuğuna örneğn "  Türkiye " yazsam google sayfasındaki bilgiler geliyor. Ben adres çubuğunun sadece web sitesi adı yazmak için kullanmak istiyorum. Yani adres çubuğuna sadece adres yazmak, arama motoruna ise  bulmak istediğimiz şeyi yazmak yani görev ayrımı yapmak istiyorum. Bu mümkün müdür? iyi pazarlar

Arkadaşlar C diskimde Formattan sonra Windows Old ve Windows Old 1 olarak iki dosya oluşuyor bunları silmek için Disk temizliğini kullanıyorum ve sadece Windows Old dosyasını silebiliyorum Windows Old 1 dosyası kesinlikle silinmiyor ama dosyaların içi boş bunu nasıl silebilirim.

wMwMw, 2 dakika önce yazdı:

Rufus ile iso dosyasını yazdırdığımda UEFİ_NTFS diye bir bölüm oluşuyor. Bu daha önce olmuyordu yeni iso dan dolayımı böyle ?

Rufusun en son sürümü ile denedim.

Flash belleği cıkartıp dener mısın flash bellek takılı ıken bende de bu surucu olusuyor..

kaandxxd, 27.10.2020 - 16:01 yazdı:

Flash belleği cıkartıp dener mısın flash bellek takılı ıken bende de bu surucu olusuyor..

Evet usb bellek takıldığında çıkıyor ama daha önce hiç olmazdı acaba rufus dan mı kaynaklı anlamadım.

Edit: Eski versiyon rufus ile denediğimde düzelmişti ama sonra tekrar çıkmaya başladı.

Edited by wMwMw

Windows 10 20H2 / 2009 ISO (19042.610) x86x64 - English ISO

Alıntı

64Bit:  5gb iso

32Bit:  3.3 gb iso

Kaynak link: 

Bilgi: İngilizce bir çalışmam olabilir bu sürümlerden. 64 Bit'i çekip bakacağım. :) 

Edited by forjest

pixokid, 04.11.2020 - 15:25 yazdı:

Arkadaşlar ekranda oynayan videoyu kaydetmek için katılımsız program tavsiyelerinizi bekliyorum 

Flaspeak slimjet tarayıcı kurun, kendi ekran kaydedicisi var zaten, Tarayıc da oynattığınız videoları rahatlıkla kaydeder.

Eğer monitör ekranını kastediyorsanız, @forjest üstadın Türkçeleştirdiği katılımsız programı :

öneririm.

• Like 2

pixokid, 26.10.2020 - 22:10 yazdı:

Arkadaşlar C diskimde Formattan sonra Windows Old ve Windows Old 1 olarak iki dosya oluşuyor bunları silmek için Disk temizliğini kullanıyorum ve sadece Windows Old dosyasını silebiliyorum Windows Old 1 dosyası kesinlikle silinmiyor ama dosyaların içi boş bunu nasıl silebilirim.

Unlocker kurun.

"Sordum.net"in exploreri yeniden başlat sağtık kaydını ;

bat dosyasını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın :

Silinecek klasörü unlocker silme ekranındayken ,

Sağtık menüye eklenen explorer yeniden başlat duraklatı seçin,

Explorer kapandıktan sonra unlocker penceresi açık kalacaktır. Şimdi unlocker da silme tuşuna basın,

silindikten sonra herhangibir klavye tuşuna basarsanız, explorer yeniden başlayacaktır.

Kolay gelsin.

• Like 2

@pixokid Live çalışan kurulumsuz herhangi bir winPE veya linux dağıtımlarından birini live olarak sistemde başlatın,disklerde silinemeyen dizin ve dosyaları bu yolla rahat şekilde silebilirsiniz. Hatta dosya dahi kurtarma işlemleri yapılabilir. Bu gibi işlemlerle ilgili  forum'da arama yaparak orn winpe , linux gibi iso kalıplarını yazdırıp rufus ventoy vb. uygulamalar ile. cihazınızın anakart usbdisk boot başlatma yöntemiyle başlatıp live sistemle ilgili dosyalara ulaşarak işlemlerinizi tereyağından kıl çeker gibi halledebilirsiniz. :) Kolay gelsin..

Saygılarımla.

• Like 2

forjest, 17 saat önce yazdı:

@pixokid Live çalışan kurulumsuz herhangi bir winPE veya linux dağıtımlarından birini live olarak sistemde başlatın,disklerde silinemeyen dizin ve dosyaları bu yolla rahat şekilde silebilirsiniz. Hatta dosya dahi kurtarma işlemleri yapılabilir. Bu gibi işlemlerle ilgili  forum'da arama yaparak orn winpe , linux gibi iso kalıplarını yazdırıp rufus ventoy vb. uygulamalar ile. cihazınızın anakart usbdisk boot başlatma yöntemiyle başlatıp live sistemle ilgili dosyalara ulaşarak işlemlerinizi tereyağından kıl çeker gibi halledebilirsiniz. :) Kolay gelsin..

Saygılarımla.

Kardeşim ilgine çok teşekkür ederim ama ben 70 yaşındayım bu işlerden pek anlamıyorum Kurulumsuz winPE aradım bulamadım senin kurulumsuz arşivine baktım orada da yok ne yapacağımı şaşırdım bu nalet klasörüde kaldıramadım yardımını bekliyorun

pixokid, Bir saat önce yazdı:

Kardeşim ilgine çok teşekkür ederim ama ben 70 yaşındayım bu işlerden pek anlamıyorum Kurulumsuz winPE aradım bulamadım senin kurulumsuz arşivine baktım orada da yok ne yapacağımı şaşırdım bu nalet klasörüde kaldıramadım yardımını bekliyorun

Unlocker işini görmesi gerekirdi.

WinPe usb veya cd den çalışan sistemdir. İso dosyası indirilir Usb veya Cd ye yazılır. Sergeistrelec winpe indir boş bir belleğe yazdır, her zaman lazım olur. Format işinde silinmeyen dosyalarda, dosya kurtarmada , yedek almada geri yüklemede vs.

pixokid, Bir saat önce yazdı:

Estağfurullah rica ederim bu arada ellerinizden öperim. O zaman şöyle yapalım siz alta eklediğim linki tıklayarak Unlocker adlı programı indirip sisteminize kurun,Daha sonra ilgili klasöre sağtıklayarak silmeyi tekrardan deneyin. Büyük ihtimalle silecektir kolay olması bakımından bunu öneriyorum şimdilik. :) 

Unlocker programının katılımsız kurulum setup'ı 32/64 bit windows tümü: 

• Thanks 1