Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

• Editor

Üstad biliyorsun 32bit uefi destekleyen tablet pc ler var, onları nasıl boot edeceğiz?

Vmware işletim sistemini 32bit Windows seçip uefi yi de etkinleştirdikten sonr bir deneme yapayım dedim, resimdeki hatayı verdi.

64bit uefi de sorun yok ama.

Bu arada menu.ipxe dosyasında gerekli düzenlemeleri yaptım.

bootia32.JPG.9aa9e24ddf747e0cacc194277ed64ff0.JPG

mephistooo2, 16 dakika önce yazdı:

Üstad biliyorsun 32bit uefi destekleyen tablet pc ler var, onları nasıl boot edeceğiz?

Vmware işletim sistemini 32bit Windows seçip uefi yi de etkinleştirdikten sonr bir deneme yapayım dedim, resimdeki hatayı verdi.

64bit uefi de sorun yok ama.

Bu arada menu.ipxe dosyasında gerekli düzenlemeleri yaptım.

Bu hatayı dün düzeltmiştim şimdi verdigimde böyle bir sorun yok Wmware de denedim açılıyor. sen ne düzenlemesi yaptın menu de ?

@karadurak hocam çözünürlük pc den kaynaklı, yeni pc de boot ettim sorun yok fullHD açılıyor. 

Yalnız yeni versiyonda şöyle iki durum oluştu bende, sistemi ilk boot ettiğimde sistem yüklendi ama paylaşılan sürücüyü görmedi, bilgisayarımdan sürücüleri kontrol ettim paylaşılan sürücü görünmüyordu, bu nedenle programlar yüklenmedi. Tekrar boot ettiğimde sorun yok paylaşılan sürücüyü gördü, programlar geldi. Her iki pcde de aynısı oldu.

Başka bir durum da yeni pcde masaüstündeki program ikonları geldikten sonra sürekli yanıp sönüyordu, acronisi açtım durdu, kapattım tekrar yanıp sönmeye başladı. Programların çalışmasını engellemiyor ama sanki arkada cmd çalışırda ikonlar gelip giderya onun gibi yanıp sönüyor.

red_d, 2 saat önce yazdı:

@karadurak hocam çözünürlük pc den kaynaklı, yeni pc de boot ettim sorun yok fullHD açılıyor. 

Yalnız yeni versiyonda şöyle iki durum oluştu bende, sistemi ilk boot ettiğimde sistem yüklendi ama paylaşılan sürücüyü görmedi, bilgisayarımdan sürücüleri kontrol ettim paylaşılan sürücü görünmüyordu, bu nedenle programlar yüklenmedi. Tekrar boot ettiğimde sorun yok paylaşılan sürücüyü gördü, programlar geldi. Her iki pcde de aynısı oldu.

Başka bir durum da yeni pcde masaüstündeki program ikonları geldikten sonra sürekli yanıp sönüyordu, acronisi açtım durdu, kapattım tekrar yanıp sönmeye başladı. Programların çalışmasını engellemiyor ama sanki arkada cmd çalışırda ikonlar gelip giderya onun gibi yanıp sönüyor.

Teşekkür hocam. Winpe açılırken IP ayarlarını bazen alamıyor nedenini bilmiyorum ama yeniden başlattığında düzelir.  Yada Windows dizinindeki sh.cmd ye tıklarsanız ağ ayarlarını yeniler. 
portable soft manager programların hepsini yükleyemediyse arka planda çalışıyor o yüzden öyle olmuştr 

• Like 2

• Editor

@karadurak üstad aşağıda linkini verdiğim sitede windows iso dosyasından wimboot yöntemiyle direkt önyüklemenin yolu anlatılmış, aynı mantıkla sanırım winpe iso dosyaları da önyüklenebilir.

Eğer bu hallededilebilirse, winpe iso dosyası içindeki programlar klasörünü ayrıca belirtmeye gerek yok diye düşünüyorum...

Please register to see this content.

mephistooo2, 11 dakika önce yazdı:

@karadurak üstad aşağıda linkini verdiğim sitede windows iso dosyasından wimboot yöntemiyle direkt önyüklemenin yolu anlatılmış, aynı mantıkla sanırım winpe iso dosyaları da önyüklenebilir.

Eğer bu hallededilebilirse, winpe iso dosyası içindeki programlar klasörünü ayrıca belirtmeye gerek yok diye düşünüyorum...

Windows kurulumda zaten aioboot ile iso yüklemesi yapabiliyoruz ama bu yöntemi denemedim. Deneyebiliriz.

Winpe için isodan yüklemek pratik olmaz .ha tüm programları winpe ye gömmüşsün ha iso içine.. yine yüklemek uzun sürecek...

• Like 2

narkoz__70, 3 saat önce yazdı:

program nasıl ekliyoruz hocam konuya eklememişsiniz bilgim yok. shl uzantıyı nasıl oluşturuyoruz

ekleyecegin program elinde var mı ? varsa herhangi bir klasör içine at yanına örnek shl uzantılı dosyadan kopyala onu notepad ile açıp düzenle

karadurak, 26.06.2020 - 18:25 yazdı:

ekleyecegin program elinde var mı ? varsa herhangi bir klasör içine at yanına örnek shl uzantılı dosyadan kopyala onu notepad ile açıp düzenle

Hocam portable programlar var ama dediğiniz gibi shl uzantılı nasıl yapılır bilgim yok. Anlatımı varsa paylaşırsanız sevinirim.
kullanmak istediğim winpe ler var ama program ekleyemiyorum.

narkoz__70, 18 saat önce yazdı:

Hocam portable programlar var ama dediğiniz gibi shl uzantılı nasıl yapılır bilgim yok. Anlatımı varsa paylaşırsanız sevinirim.
kullanmak istediğim winpe ler var ama program ekleyemiyorum.

PEPrograms klasörünün içinde eklemek istedigin program adında bi klasör ac ekli olan programların içinde bulun herhangi bir shl dosyasını kopyala sağtıık yap notepad ile aç ekliyicegin programa göre düzenle çalışır

• 2 ay sonra...
  • Editor

@karadurak üstat setup_PXE.cmd dosyasında 33. satırda ve yine Tools klasörü içindeki start.cmd dosyasında 26. satırda

net share "%netname%"="%drivep%" /GRANT:"%name%",full >nul

kod kısmında %name% kısmını everyone olarak değiştirmek, bence yararlı olacaktır.

net share "%netname%"="%drivep%" /GRANT:"everyone",full >nul

Çünkü 4-5 günden beri işyerinde bilgisayar laboratuarlarında çalışırken bir hata ile karşılaştım ancak bu hatayı ilginçtir her zaman vermiyor, bazen veriyor.

Hata da şu: PXE klasörü ağ ortamında winpe adı ile paylaşıma açıldığı zaman client tarafında winpe paylaşılan klasörü explorer üzerinde görünse de içeriğine bazen ulaşılamıyor. Böyle olunca da wim dosyasından bağımsız programlar kullanılamıyor...

Birkaç denemeden sonra çözümü yukarıdaki şekilde buldum.

Edited by mephistooo2
  • Like 2

karadurak, 09.06.2020 - 15:34 yazdı:

---KM-PXE Dual Multiboot ---

Zrr4To.png

Aynı ağa bağlı sistemlerde kullanılan PXE'nin geliştirilmiş Dual boot desteği ve otomatik ağ paylaşımı gibi özellikler mevcuttur.  Windows kurabilir ya da  PE sistemler ile  kurtarma yapabilirsiniz. Aynı menüden  EFI ve Legacy olarak boot olur. Ayrıca legacy de grldr veya bootmgr den başlatma imkanı vardır. PXE klasörünüz herhangi bir sürücünün ana dizinde olmalı. flash bellek, hdd, micro-sd kart fark etmez PXE her dosya formatında çalışır. NTFS veya Fat32 olması da çalışmasını etkilemez.

PE sistemlere program eklemek istiyorsanız. PEPrograms klasörüne uygulamalarınızı portable ve exe formatında atın yanına örnekte olduğu gibi .shl uzantılı dosya çoğaltıp yeniden düzenleyerek ekleyin.

Katkıda Bulunanlar: @bilirsinya,  @red_d@mephistooo2, @awengers44

Uygulamanın çalıştırılması: PXE.exe uygulamasına tıklayıp server yüklemesi yapıyoruz sonra çalıştır'a tıklıyoruz.

Daha sonra aynı ağa bağlı olan bir PC yi Network boot tuşuna başarak açıyoruz.  Sonrası ne yapmak istediğinize kalmış...

Not: Server yüklemesi sadece PE x64 ve x86 için geçerlidir.

---------- KMPE PXE Multiboot Menu ----------

PXE boot Aioboot un dosyaları kullanılarak özelliştirildi. Bu menüde yer alan klasörler tamamıyla doludur. tıkladığınızda açılır.

Eger menüleri kendinize göre özellştirmek istiyorsanız. "menu.ipxe" dosyasını notepad ile açın. üstmenü isimlerini düzenleye bilirsiniz Eger uzmansanız kodları da kurcalayabilirsiniz.

Hızlıca bir boot.wim çalıştırmak  istiyorsnız. \Files\WinBoot\Win_x64 ve Win_x32 klasörüne atmanız yeterli olur.  windows kurulumlarını da aioboot un oluşturduğu şekilde bu konuma atabilirsiniz.

WinPE 10 x64 ve WinPE 10 x86 uygulamalarını çalıştırdıgınızda sizin ağınızın otamatik olarak paylaşıma açılması için PXE klasörünün ana dizininde bulunan PXE.exe yi çalıştırıp bir kereye mahsus olmak üzere server yüklemesi yapmalısınız.

Yükleme yaptığınızda bu iki PE sistemine ağ ayarları girilir. Server yükleme onun haricin farklı bir uygulama için kullanılmaz.

---------- Opsiyonel Boot Wim Menu ----------

Bu menüde yer alan uygulamaların klasörleri boştur. sistemi doldurmaması ve güncelliğini yitirmemesi için kullanıcıya bırakılmıştır. Nasıl çalışır hale getiririm diyorsanız.

Menü de yer alan (AOMEI), (rwpd), (HBCD), (ghost64), (Pardus) isimlerinin bulunduğu Files klasörüne girerek nette arattığınız uygulamaların iso formatını inidirip içindeki  boot.wim dosyasını ilgili klasöre atmanız yeterli olur.

Tam aradığım ve çeşitlilik olarakda beklediğim  eğer sorunsuz ve problemsizde çalışıyorsa harika  ve bir okadarda olağanüstü bir çalışma olmuş  en yakın zamanda eğer linklerde bir sorun olmazsa  indirip tesdini yapıp buradan sonuclarını paylaşacağım .çünkü şu an kota sorunumdan dolayı indirme işini 5 gün öteledim ve merakla indirecegim günün gelmesini bekliyorum..böyle bir çalışmayı biz kullanıcılara kazandıran karadurak dostumuza kucak dolusu teşekkürlerimi sunar  başarılarının devamını dilerim  ellerin dert görmesin karadurak  başarılı daha nice çalışmalara dileklerimle 

mephistooo2, 7 saat önce yazdı:

@karadurak üstat setup_PXE.cmd dosyasında 33. satırda ve yine Tools klasörü içindeki start.cmd dosyasında 26. satırda

net share "%netname%"="%drivep%" /GRANT:"%name%",full >nul

kod kısmında %name% kısmını everyone olarak değiştirmek, bence yararlı olacaktır.

net share "%netname%"="%drivep%" /GRANT:"everyone",full >nul

Çünkü 4-5 günden beri işyerinde bilgisayar laboratuarlarında çalışırken bir hata ile karşılaştım ancak bu hatayı ilginçtir her zaman vermiyor, bazen veriyor.

Hata da şu: PXE klasörü ağ ortamında winpe adı ile paylaşıma açıldığı zaman client tarafında winpe paylaşılan klasörü explorer üzerinde görünse de içeriğine bazen ulaşılamıyor. Böyle olunca da wim dosyasından bağımsız programlar kullanılamıyor...

Birkaç denemeden sonra çözümü yukarıdaki şekilde buldum.

Kendime gelince inceleyeceğim usta, şuan covid 19 ile cebelleşiyorum biraz ağır geçiyor malesef 

• Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 3