Jump to content

Amd 8750, 8600/8700m Driver Yüklerken Bilgisayar Donuyor!

efem360
 Share

Go to solution Solved by efem360,

Recommended Posts

Herkese kolay gelsin.

Cihaz Bilgileri:

Samsung NP370R5E-S07TR cihaz marka modeli.

Intel Core i5 3230M CPU @ 2.60GHz. 2.60GHz

AMD Radeon HD 8750M - Harici 2GB

Intel(R) HD Graphics 4000  

(Ekran kartına bir not ekleyim. 2017 yıllarının sonlarına kadar 8750M, sonra ki sürümlerde ise AMD Readon HD 8600/8700M driveri diye geçmekte.

12GB Ram var (Orijinalde 6GB ama ben ek 6GB daha ekledim)

750GB HDD 

Cihaza formatı atıyorum ve bilgisayar ortalama 30 saniyede kapanıp açılıyor. Ta ki ekran kartını yükleyene kadar. Sonra ekran kartını yüklüyorum ve bilgisayarın açılışı minimum 6dk.

Ne yaptıysam olmadı sorunu çözemedim. Driverleri Samsungun driver bölümünden yada update uygulamasından, Windows Update, AMD ve Intel resmi sitesinden indirerek, driver.ru,EasyDriver, iobit Driver hepsinden indirdim kurdum. Regeditten EnableUlps 1 iken 0 yap dediler onu da yaptım ama değişen hiç bir şey olmuyor. İlk zaman 6 dakikada açılıyor ve 1 ay 2 ay sonra açılış minimim 10dk oluyor. Bazen 15dk bile oluyor bu süre.

Hemen hemen her formattan sonra ise AMD ekran kartını yüklerken sistem bir anda donup kalıyor. Elle kapatma düğmesine basılı tutup kapatmadan başka yolum kalmıyor. Tekrar ise bilgisayarı açıyorum Güvenli Moda giriyorum DDU ile ekran kartını tamamen temizliyorum ve tekrardan driveri yüklemeye çalışıyorum. Olurda belki bir ihtimalle tutarsa sürüm yükleniyor ama çoğu zaman sinirden 1 paket sigara bitiyor bu olurken. Bu olay hemen hemen her formattan sonra defalarca yaptığım olay haline gelmis durumda.

Bir andan işletim sistemlerini indiriyorum onlarca. 4 flash bellek düzenli sistem kuruyorum. İşi gücü bıraktım manyaklaştım iyice.

Kafayı yemek üzereyim ve artık bilgisayarı kaldırıp camdan fırlatacağım. Lütfen birisi yardımcı olsun.

1 Ayda toplamda 30-35 işletim sistemi kurdum ve işin içinden çıkamadım. Şu saatte sinirden makineyi vallahi camdan fırlatacağım ama sorun şu ki köy okulundayım ve bu bilgisayar elim ayağım.

SSD ye şuanda para vermem imkansız. Ama 3 adet elimde HDD var. Cihazın üstünde ki HDD de sağlığı kontrolünde hiç bir sorun çıkmadı bu arada. Bad Sektör testinden de sorunsuz çıktı. 

Arkadaşın PC'sinin SSD sini taktik sırf sorunu çözerse alırız diye ama sorun aynı. Geri söküp verdim bende.

Ekran Kartında her hangi bir arıza yok. 2 defa servise gitti ve her ikisine de sorunsuz olduğu net bir şekilde kontrol edildi söylendi. Ayrıca program ile de geçenlerde kontrol ettim o da sorunsuzdu.

Ram sağlığı kontrolünde de sorunsuz çıktı. 

Ek takılan 6GB Ramlar Samsung Orjinal. Baska bir cihaz üzerinden alındı.

Cihazın üzerindeki işletim sistemini sürümüne kadar buldum indirdim kurdum. Sorun devam etti.

Servise gönderemiyorum artık ve 2 yıldır servisle yoğun savaşlar verdim ve neredeyse mahkemelik olduk diyebilirim.

Adamlar test ediyor gönderiyor ama driverları yüklemiyorlar. Belki sistem budur ama çok saçma geldi. Arızayla alakalı bilir kişi raporu hazırlanmış ve sorun kesinlikle donanımsal değilmiş.

Bu konuda desteğe ihtiyacım var hocamlarım;@forjest@Emre028@amd_turkey@MrRush @fingerprint @deli_petro06@KiNGHaZe  @köylü;

Üstte etiketlediğim hocalarım lütfen üşenmeden okuyup yardımcı olursa sevinirim. Diğer etiketlemeyi unuttuğum yada yardımı dokunabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim. 

Bu sorun için ortalama 2 yıldır savaşıyorum emin olun.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Regedit te aşağıdaki yolu izleyin

Alıntı

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000 ya da

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001

anahtarı altında

EnableULPS diye bir değer olmalı bunu 1 den 0 çekip bilgisayarı yeniden başlatın sorununuz düzelecektir :)

• Like 1

winvistafiko, 55 dakika önce yazdı:

Regedit te aşağıdaki yolu izleyin

anahtarı altında

EnableULPS diye bir değer olmalı bunu 1 den 0 çekip bilgisayarı yeniden başlatın sorununuz düzelecektir :)

Bu ayarı bir çok kere yaptım ama her hangi bir sonuç değişikliği olmadı.

cyclerboi, 41 dakika önce yazdı:

arkadaşımda acer marka i5 4. nesil işlemci, 8 gb ram ve senin bahsettiğin aynı model ekran kartı var. orijinal windows 8.1'i windows 10'a yükseltince dondu. açma kapama düğmesine basarak kapanıyordu sadece. ama her açılışta masaüstü gelmeden donuyordu. microsoftun sitesinden indridğim orijinal iso ile windows 10 format attım açıldı, ama güncelleştirmeleri yüklerken dondu. mecburen windows 7 yükledik. ama kullandığı programlar win 10 isteyince çare aramaya başladık. çözümü bilgisayarı format atınca hiçbir internet ağına bağlamayarak buldum. hatta tek tek deneme yaptım. başka bilgisayardan driverları indirip sırayla kurdum yeniden başlattım ve bekledim. ekran kartı sürücüsünü amd'nin sitesinden indirdim. herhangi bir donma gerçekleşmedi. yine internete bağlamayarak, microsfotun sunduğu büyük kalite güncelleştirmelerini başka bilgisayardan indirdim ve kurdum. yine donma gerçekleşmedi. sonra internete bağladım ve şimdilik sorunsuz çalışıyor.

Bilgisayar açılış ve kapanış hızı ne durumda hocam? Ayrıca normal zamanda da mı internet kullanmıyorsunuz o pcden?

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Hocam ben donanımdan anlamam ancak şunu ekleyeyim. Amd nin beta sürücülerini kullanmayın. O kadar sorunlu oluyor ki, anlatamam. Genelde de desteğini çektiği ekran kartlarının en son sürücüleri beta oluyor. Amd de beta sürücülerden uzak dur...

Yabancı bir kaç forum sitesinde çözüm olarak bunu söylemişler yalnız sorun şu ki emin olun tüm sürümleri aynı. AMD den nefret ettirdi bu olay bana.

Ayrıca sorunun donanımsal olmadığı gözlemlenen %90 ihtimal şuanda.

MrRush, 8 saat önce yazdı:

Şu sürücüyü denermisin?

Please register to see this content.

Windows un hangi sürümünde denememi önerirsiniz? Zira cihaza şuanda yine açılması için format atmam gerekecek.

Edited by efem360

Kuvvetle muhtemel sorununuzun çözümü eprom flashlanması ama bunu ileri düzey anlamayan birisine yaptırmayın cihaz tamamen açılmayacak hale gelecektir. Mevcut güncelden eski versiyonlara doğru bioslar denenmeli çözüm olmazsa cihazınız için yayınlanmış son sürüm biosun clear me yapılarak flashlanması gerekir. Sizin yapabileceğiniz birşey olmadığını düşünüyorum, Türkiye de bu bahsi geçen işlemleri yapan işletme sayısı çok azdır. Yakınlarınızda varsa bildiğiniz bir yer durumu anlattığınızda yaptırabilirsiniz. Bir diğer olası problemde harici ekran kartınızın mosfetlerinde voltaj problemi olabilir. Beslemeyi yapamadığı vakit sinyal gecikmesi yapar bu da sisteminizi sendeletir.

Yöntem 2

Yukarıdaki arızaların donanımsal olmasından emin olmak için windows 7 - 8.1 ve W10 ile kurulum yapılır ekran kartı modeli tam olarak 3 ünde de referans alınır tam emin olunan modelin retail driver indirilir. Bu şekilde denenir. Bu durumda tam olarak arızanın yazılımsal mı donanımsal mı olduğu ortaya çıkar.(Her windows driver modelini farklı görebiliyor) donanımda buna göre çalışma düzeni oluşturuyor kimisi stabil kimisi problemli..

Edited by Senkron2

Senkron2, 3 dakika önce yazdı:

Kuvvetle muhtemel sorununuzun çözümü eprom flashlanması ama bunu ileri düzey anlamayan birisine yaptırmayın cihaz tamamen açılmayacak hale gelecektir. Mevcut güncelden eski versiyonlara doğru bioslar denenmeli çözüm olmazsa cihazınız için yayınlanmış son sürüm biosun clear me yapılarak flashlanması gerekir. Sizin yapabileceğiniz birşey olmadığını düşünüyorum, Türkiye de bu bahsi geçen işlemleri yapan işletme sayısı çok azdır. Yakınlarınızda varsa bildiğiniz bir yer durumu anlattığınızda yaptırabilirsiniz. Bir diğer olası problemde harici ekran kartınızın mosfetlerinde voltaj problemi olabilir. Beslemeyi yapamadığı vakit sinyal gecikmesi yapar bu da sisteminizi sendeletir.

Hocam bir ara bios güncellemesi geldi ve cihazda sorunlar olmuştu. Konuyu biraz açma şansınız var mıdır?

efem360, 1 dakika önce yazdı:

Hocam bir ara bios güncellemesi geldi ve cihazda sorunlar olmuştu. Konuyu biraz açma şansınız var mıdır?

Kendi içerisindeki windows tabanlı çalışan suitler genelde isabetli modelin biosunu yüklese de hata payı vardır. Yanlış bios atması problem yaratacaktır. (Cihazın tetik almaması) gibi. Açılabilecek bir durum yok esasında bu bahsettiklerim yeterlidir fakat yapabilmeniz için eprom flashlamayı bilmeniz gerekir. Temel elektronik bilgisi ve bilgisayarın boardını düzgünce açabilecek el becerisi gibi şeyler mevcutsa ihtiyacınız olan şey kararlı sürümlere ait bios romları.

efem360, 11 saat önce yazdı:

Herkese kolay gelsin.

Cihaz Bilgileri:

Samsung NP370R5E-S07TR cihaz marka modeli.

Intel Core i5 3230M CPU @ 2.60GHz. 2.60GHz

AMD Radeon HD 8750M - Harici 2GB

Intel(R) HD Graphics 4000  

(Ekran kartına bir not ekleyim. 2017 yıllarının sonlarına kadar 8750M, sonra ki sürümlerde ise AMD Readon HD 8600/8700M driveri diye geçmekte.

12GB Ram var (Orijinalde 6GB ama ben ek 6GB daha ekledim)

750GB HDD 

Cihaza formatı atıyorum ve bilgisayar ortalama 30 saniyede kapanıp açılıyor. Ta ki ekran kartını yükleyene kadar. Sonra ekran kartını yüklüyorum ve bilgisayarın açılışı minimum 6dk.

Ne yaptıysam olmadı sorunu çözemedim. Driverleri Samsungun driver bölümünden yada update uygulamasından, Windows Update, AMD ve Intel resmi sitesinden indirerek, driver.ru,EasyDriver, iobit Driver hepsinden indirdim kurdum. Regeditten EnableUlps 1 iken 0 yap dediler onu da yaptım ama değişen hiç bir şey olmuyor. İlk zaman 6 dakikada açılıyor ve 1 ay 2 ay sonra açılış minimim 10dk oluyor. Bazen 15dk bile oluyor bu süre.

Hemen hemen her formattan sonra ise AMD ekran kartını yüklerken sistem bir anda donup kalıyor. Elle kapatma düğmesine basılı tutup kapatmadan başka yolum kalmıyor. Tekrar ise bilgisayarı açıyorum Güvenli Moda giriyorum DDU ile ekran kartını tamamen temizliyorum ve tekrardan driveri yüklemeye çalışıyorum. Olurda belki bir ihtimalle tutarsa sürüm yükleniyor ama çoğu zaman sinirden 1 paket sigara bitiyor bu olurken. Bu olay hemen hemen her formattan sonra defalarca yaptığım olay haline gelmis durumda.

Bir andan işletim sistemlerini indiriyorum onlarca. 4 flash bellek düzenli sistem kuruyorum. İşi gücü bıraktım manyaklaştım iyice.

Kafayı yemek üzereyim ve artık bilgisayarı kaldırıp camdan fırlatacağım. Lütfen birisi yardımcı olsun.

1 Ayda toplamda 30-35 işletim sistemi kurdum ve işin içinden çıkamadım. Şu saatte sinirden makineyi vallahi camdan fırlatacağım ama sorun şu ki köy okulundayım ve bu bilgisayar elim ayağım.

SSD ye şuanda para vermem imkansız. Ama 3 adet elimde HDD var. Cihazın üstünde ki HDD de sağlığı kontrolünde hiç bir sorun çıkmadı bu arada. Bad Sektör testinden de sorunsuz çıktı. 

Arkadaşın PC'sinin SSD sini taktik sırf sorunu çözerse alırız diye ama sorun aynı. Geri söküp verdim bende.

Ekran Kartında her hangi bir arıza yok. 2 defa servise gitti ve her ikisine de sorunsuz olduğu net bir şekilde kontrol edildi söylendi. Ayrıca program ile de geçenlerde kontrol ettim o da sorunsuzdu.

Ram sağlığı kontrolünde de sorunsuz çıktı. 

Ek takılan 6GB Ramlar Samsung Orjinal. Baska bir cihaz üzerinden alındı.

Cihazın üzerindeki işletim sistemini sürümüne kadar buldum indirdim kurdum. Sorun devam etti.

Servise gönderemiyorum artık ve 2 yıldır servisle yoğun savaşlar verdim ve neredeyse mahkemelik olduk diyebilirim.

Adamlar test ediyor gönderiyor ama driverları yüklemiyorlar. Belki sistem budur ama çok saçma geldi. Arızayla alakalı bilir kişi raporu hazırlanmış ve sorun kesinlikle donanımsal değilmiş.

Bu konuda desteğe ihtiyacım var hocamlarım;@forjest@Emre028@amd_turkey@MrRush @fingerprint @deli_petro06@KiNGHaZe  @köylü;

Üstte etiketlediğim hocalarım lütfen üşenmeden okuyup yardımcı olursa sevinirim. Diğer etiketlemeyi unuttuğum yada yardımı dokunabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim. 

Bu sorun için ortalama 2 yıldır savaşıyorum emin olun.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

S.A KARDEŞIM BU GİBİ GENEL İŞLER DRİVER PACK İLE YAPIYORUM 1 FORMATI ATARSIN YENİDEN BAŞLATIRSIN 2 İNTERNETE BAĞLAMADAN DİRİVER PACk İLE KURMAYA BAKARSIN  DRİVER PACk BİLE WİN 10 SÜRÜCÜN YOKSA MANUAL BULMAK GEREK AMA İNTERNETE BAGLAMADAN BİR BAK DRİVER PACK FUL PAKET 25 GB GEREKSİZ DEGİLDİR  2001 1988 YILINA AİT ANAKARTIN BİLE SÜRÜCÜSÜNÜ KURUYORUM İNDİRMEK İSTERSEN LİNK 

SENİN İÇİN BİRAZ DOLANACAĞIM WİN 10 HANGİ SÜRÜM KURUYORSUN ONU DA YAZARSAN İYİ OLUR

buradan manuel driver indiririm ben buralardakilere göz at 

Edited by AdnanGumus
son 3 satır eklendi
  • Like 1

• Linux Mint işletim sistemini kurun gitsin herşey yüklü geliyor zaten sürücüler uygulamalar vs. eğerki internet günlük iş ofis işlemleriyle yapacaklarınız. Linux sistemleri bu gibi durumlar için biçilmiş kaftan diyebilirim. indirmelinki:-> 
  • Donanımlarınızla ilgili çözüm üretemezseniz eğer, bu sistem sizin için çözüm olacaktır. Arkadaşların belirttikleri yorumlar öneriler dışında benim önerim bu olacaktır. İşinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Popüler ve rahat kullanımlı sistem olması nedeniyle benim linux mint cinnamonu öneririm arayüz vb.bakımdan windows'a benzer.

thumb_cinnamon.png

• Diğer taraftan,illa windows olacaksa eğer,8.1 embedded sürümlerini kurarak deneyin. Driver'ları windows güncelleme yoluyla yüklemeye çalışın. Genel olarak driver'lar için uzun zamandır snappydriver yükleyicisini kullanırım internet'e bağlıyken eksik olan sürücüleri otomatik olarak yükler denemek isterseniz eğer.alttaki linkten çekebilirsiniz. +

• Like 3

Her bir yorumda yazılanları tek tek itinalı bir şekilde deniyorum.

Şuana kadar burada ki arkadaşlarımızda sağ olsun onlarında destekleri ile bir kaç şey öğrenmiş olduk.

Samsung cihazlarda Formattan sonra kesinlikle internete bağlamadan, daha önce indimiş olduğumuz 2010lu yıllardan kalma firmanın paylaştığı driverleri kurmak gerekiyormuş.

Ekran kartını yüklerken donma olayının ana sebebi buymuş. 

Gel gelelim tüm işlemi bitirdikten sonra bilgisayarın internetini mecbur takıyorum ve driver güncellemesini ve normal güncellemeyi tamamen kapatıyorum.

Yine de interneti görür görmez driverlar eski olarak görüyor sistem ve geç açılma ve kullanım sırasında ki delaylar devam ediyor.

@forjest Sırf bu yüzden Lunix öğrenip onu kurmak zorunda kalacağım her halde. Ama her program yok diye sorun yaşıyorum. Ayrıca bazı programlar ekran kartı gerektiriyor. O programları kullanabilecek miyim Photoshop gibi programları? Örneğin;

Memu Emlulatör, Office, Microsoft EDGE, K-Lite Codec olmazsa olmaz programlar. Bunlar aracılığı ile çocuklara eğitim veriyorum.

@AdnanGumus Hocam harici diskin içinde mevcut ve ilk zamanlar tek kullandığım program oydu. Ama gel gelelim şuna fark ettim. Windows 8.1 ile 10 arasında bile driverlerin adını marka ve modelini değişik kuruyor. Enteresan gelen olayda onu sistem kabul ediyor sorun yapmıyor. Ama gel gelelim bende ilk hata ilk önce bilgisayarın açılışı ile gösteriyor kendini. Bir bakıyorum 15 dk olmuş bilgisayar hala açılacak.

@Senkron2  Hocam belki diyeceksin ki mahrumiyet bölgesinde misin ama gerçekten bir bilgisayarcıya gönderme şansım yok diyebilirim. Ama ufak bir kaç şey görebilirsem çok rahat yapabileceğime inanıyorum. Bu yolu da denemem için, bilgi sahibiyseniz yardımınızı isteyebilirim.

@cyclerboi Hocam sorununu çözebilmene mutlu oldum çok teşekkür ederim. SSD ile bugünde denedim ama sorunun kaynağına bir türlü erişemedim hala. Büyük olasılıkla yazılımsal olduğu netlendi.

• Like 1

efem360, 51 dakika önce yazdı:

@forjest Sırf bu yüzden Lunix öğrenip onu kurmak zorunda kalacağım her halde. Ama her program yok diye sorun yaşıyorum. Ayrıca bazı programlar ekran kartı gerektiriyor. O programları kullanabilecek miyim Photoshop gibi programları? Örneğin;

Memu Emlulatör, Office, Microsoft EDGE, K-Lite Codec olmazsa olmaz programlar. Bunlar aracılığı ile çocuklara eğitim veriyorum.

Bahsini ettiğiniz programların tamamı mevcut microsoft edge  linux içinde çıktı,zoom var eba vs. herşey kullanabilirsiniz. Adobephotoshop'u wine ile kurabilirsiniz veya muadil bir dünya uygulama var linuxte Gim,inkscape,blender adını hatırlamadığım bir çok uygulamalar vs. Bence işinizi gördükten sonra donanım sorununuda aşacaksanız eğer neden kullanılmasın. Günümüzde en popüler ve yaygın kullanılan dağıtımlar arasında üstelik.Bence uygulama sorunu yaşamazsınız.

Kodek vb. uygulamalara gerek kalmadan sistem üzerinde tamamı yüklü gelmekte linux distrolarında. Vlc player,SMplayer,diğer internet tarayıcıları vs. yani önemli olan kurup kullanmak işinizi rahat şekilde görmesi bence deneyin derim memnun kalırsınız.

• Microsoft Edge linux için: 
  • Memu Emulator yerine GenyMotion emulator kullanabilirsiniz temelleri aynı 
  • Linux üzerinde Microsoft ofis kurulumu videosu işlemler bir kaç tıktan ibaret sadece.
Spoiler

• Like 1

yukardakı yazıların hiçbirini okumadım sürücü güncellemlerini kapatın en stabıl hangı wındowsta sorununuz yoktu mesela 7 uyumluluk moduna göre sürücüyü

kurun bazı donanımlar ust sürüm sürücülerle sistem yapısı bozulabılıyor.Lunux sürümleri hafıf ama benım gıbı ekran kartı sorunu yaşarsan windowstan vazgecemezsın

bana karısık gelıyor zaten oda

• Like 1
  • Haha 1

@forjest Hocam 2 gün boyunca kesintisiz sorunu çözmek için çaba göstereceğim. Eğer olmaz ise en az 10 ilkokul öğrencisi lunix PC 'yi kullanmayı öğrenecek diyebilirim. :)

@casper0007 Hocam söylemiş olduğunuz yolu ortalama 6 saat önce başka bir arkadaşın mesajı üstüne denedim ama yine bilgisayarın açılış süresi 8 dk nın altına inmedi. Ekran kartı yüklerlen en az 6-7 defa kitlendi diyebilirim.

efem360 kardeşim windows 8.1 kurup  biraz böyle denermisin win10 bu cihaza ağır gelir gibi zaten win8 kurup yollanmış sürücülerin çoğu eski sürüm çıkış yılları 2012 2013 2014 gözüküyor kendi sitesin  geçenlerde demiştim dayatma bu yeni cihaz alınsın eskisi çöp olsun diye hep böyle bu işler win 8.1 donarsa win7 kal ondada donarsa hdd sorunlu gibi genelde disklerde bu donma işi başıma geliyor nasıl diyim tarayıcı geç açılıyormu 15 20 saniye  kullandığın program 2 3 dakikada açılıyorsa diskin okuması sorunlu olabilir bir denermisin hddyi sağlığını 

ekran kartı uyumsuz olsa mavi ekran hatası alman lazım iftarı yapınca beynime yeni geldi düşünceler 

• Like 1

@AdnanGumus Hocam çok teşekkür ederim verdiğim bilgilerden dolayı. Maalesef ki Windows'un hiç birinden bir türlü sorunu çözemedim. HDD sağlığına yine baktım ama hala sorun gözükmüyor. Şuanda @forjest ustanın dediği gibi Lunix indiriyorum. Bitmesini bekliyorum ve kurulum yapacağım. Eğer onda da sorun yaşarsam windows üzerinde çözmeye çalışacağım driver sorununu. Buraya yazmamla anladım ki sadece tek sorunu yaşayan ben değilmişim. Emin olun aynı AMD ekran kartı olan bir çok kişiden dönüş aldım.

efem60 vay anasını ben olsam o bilgisayarı atomlarına ayırırdım herhalde. İşinizi kolaylaştırmak adına birkaç ipucu vereyim.

1. Format atarken bu bilgisayar hangi işletim sistemine en uygunsa onu kulanın.

2. Formattan hemen sonra internet kapalı iken aomei backupper ile bir yedek alın.

3. Bu sorun çıkaran ekran kartınızın tam kod adını öğrenmek için

Aygıt yöneticinize gidin. Ekran kartınıza sağ tıklayıp Özellikleri seçin. Gelen pencerede Ayrıntılar sekmesini seçin ve Yine gelen pencerede Özellik yazan satırın hemen altındaki kutucuktan Donanım Kimliklerini seçin. Orada bazı kodlar göreceksiniz. Onları kopyalayıp(birden fazla satır olabilir. Her satırı ayrı ayrı aratabilirsiniz) olduğu gibi internetten aratın. Bulduğunuz sürücüyü yüklemeyi deneyin. Bu arada taktığınız 6 GB RAM çıkarmak mümkünse çıkarıp öyle yükleyin. Hiçbiri olmazsa bilgisayarı kırmanıza gerek yok. Formattan hemen sonra ekran kartını aygıt yöneticisinden devredışı bırakın. Oyun oynamadığınız sürece günlük işler için intel hd4000 yeterlidir. Saygılarımla

Örneğin İntel HD4600 için bana şu kodu verdi:

PCI\VEN_8086&DEV_0416&SUBSYS_11181462&REV_06

NOT: Belki sorun ekran kartı sürücüsünden değil de onunla birlikte kurulan yan yazılımlardadır. Sürücüyü kurarken sadece ana bilşeni kurun. Yan uygulamaları kurmayın. 2.si bu bilgisayarın Samsungta backup recovery dosyası varsa indirip yükleyin. Ve orada bu sorunlu ekran kartı doğru çalışıyor mu bir bakın. Eğer doğru çalışıyorsa sürücü yedeklemesi yapıp bu yedeklenmiş sürücüyü deneyin. Tabii aynı işletim sistemi üzerinde...

Edited by YAGMURADAM
  • Like 2

YAGMURADAM, 21 dakika önce yazdı:

efem60 vay anasını ben olsam o bilgisayarı atomlarına ayırırdım herhalde. İşinizi kolaylaştırmak adına birkaç ipucu vereyim.

1. Format atarken bu bilgisayar hangi işletim sistemine en uygunsa onu kulanın.

2. Formattan hemen sonra internet kapalı iken aomei backupper ile bir yedek alın.

3. Bu sorun çıkaran ekran kartınızın tam kod adını öğrenmek için

Aygıt yöneticinize gidin. Ekran kartınıza sağ tıklayıp Özellikleri seçin. Gelen pencerede Ayrıntılar sekmesini seçin ve Yine gelen pencerede Özellik yazan satırın hemen altındaki kutucuktan Donanım Kimliklerini seçin. Orada bazı kodlar göreceksiniz. Onları kopyalayıp(birden fazla satır olabilir. Her satırı ayrı ayrı aratabilirsiniz) olduğu gibi internetten aratın. Bulduğunuz sürücüyü yüklemeyi deneyin. Bu arada taktığınız 6 GB RAM çıkarmak mümkünse çıkarıp öyle yükleyin. Hiçbiri olmazsa bilgisayarı kırmanıza gerek yok. Formattan hemen sonra ekran kartını aygıt yöneticisinden devredışı bırakın. Oyun oynamadığınız sürece günlük işler için intel hd4000 yeterlidir. Saygılarımla

Örneğin İntel HD4600 için bana şu kodu verdi:

PCI\VEN_8086&DEV_0416&SUBSYS_11181462&REV_06

bu dediklerinde güzel bilgi sorun donuyor ben bu kısma takıldım ekran kartı uyumsuz kursa mavi ekrena düşer ben bu bilgimden şaşmam her zaman donma vs ağırçalışması ya ram yetersizliği olur yada hdd sorunlu çıkar genelde 

efem360, Bir saat önce yazdı:

@AdnanGumus Hocam çok teşekkür ederim verdiğim bilgilerden dolayı. Maalesef ki Windows'un hiç birinden bir türlü sorunu çözemedim. HDD sağlığına yine baktım ama hala sorun gözükmüyor. Şuanda @forjest ustanın dediği gibi Lunix indiriyorum. Bitmesini bekliyorum ve kurulum yapacağım. Eğer onda da sorun yaşarsam windows üzerinde çözmeye çalışacağım driver sorununu. Buraya yazmamla anladım ki sadece tek sorunu yaşayan ben değilmişim. Emin olun aynı AMD ekran kartı olan bir çok kişiden dönüş aldım.

resim ataydın da bide neyse diski dinle kulağını daya hdd sürtünüyorsa cızırt vs sesler varsa zaten sorunlu demektir kullanılır ama fazla verim vermez yakınımda olsaydın en azında yedek laptoptaki ssd takar olayı görürdüm yani kurduğun sürücü uyumsuz olsa hata verir kurmaz  laptoba en son bakım ne zaman yapıldı temizlik zamanıda gelmiştir belki samsung disk ömrünün 5 katı veri yazmıştım 8 yıl kullandım testlerde gayet takip ediyordum sağlıklı gözüküyordu aradan bir iki ay geçince masaüstü logoları yoktu yeniden açıp başlattım bu sefer geldi ama donmaya başladı bende diski dinledim cızırtı filan yok o zaman ram de sorun vardır tekniker arkadaşın yanına gittim ram almaya 8 gb var niye alıyorsun biri bozuk galiba donuyor filan disk bozulmuştur dedi ram alakasız çalışan disk verdi  formatı ben attım sürücüleri yükledim hiç sorun çıkmadı 1 iki hafta dene sorun olursa ramlerin yenisini hediye edeceğim dedi sonuçta adam bu işin içinde 18 yıl çalışıyor  baktım sorun yok diskin hem parasını verdim hemde ondan baya bilgiler öğrendim ya bilen güvenilir birini bulacaksın yada yanıla bozula kendin yapacaksın 

Donanımı üst seviye bir,Nvidia Intel chipsetli makinede de ağır çalıştığına denk gelmiştim dünyanın parasını ver makinen hantal çalışsın herturlu sistemi denedim ama sonuç ufak farklar olsada hissedilir seviyede yavaşlık oluyordu makinede.acilis kapanış uygulamalarin acilmasinda kararsızlık vs.gibi.mekanik normal disk vardı cihaz üzerinde yani ssd falanda değil ram işlemci harici ekran kartlı üstelik.

Live çalışan linux le açtım makineyi tabiri caizse makine tabanca gibi çalışıyordu. Geçişler uygulamalarin tepkime hızları falan live canlı çalışan sistem olmasına rağmen , oldukça iyiydi memnun kalındı beş dakikada sistemi kurdum günlük online işlemler vs.icin zaten kullanımı makine. Yani sınırlı kalmamak gerekli hangi sistem iyiyse onu kullanmak gerekli diye düşünüyorum.🙂

• Like 2

@forjest Hocam merhaba, Şuanda bilgisayarda Lunix Mint

bu vermiş olduğunuz linki yükledim. Bilgisayar açılışı 7-8 aç kapadan sonra 02:11 dk oldu. Kapanışı 9 saniye. Yeniden başlatma ise süresi ise 05:22. Doğruyu söylemek gerekirse Windows 8.1 yüklediğimde ki almış olduğum hızla aynı diyebilirim.

Şu konuda yanlış anlaşılmaya meyil vermek istemem ama cihaz Windows sürümlerinde de kasma yapmıyordu zaten. Hem açılış süresi gittikçe uzuyordu hem de ekran kartı yüklerken donuyordu.  Lunix de bir çok başlangıçta açılan programı kapattığım zaman hiç üzerine program yapmadığım halde ki açılış 2:11 son görmüş olduğum süre.

@oMo Ekran kartını bir çok defa zaten hep en son sürümünü kurdum ama Intelde kullanılıyor sadece.

@YAGMURADAM Öğrencilere ödül olsun diye bir kaç oyun yükledim. Sonra ciddi ciddi bilgisayar alev topu gibi oluyordu. Soğutucu bile fayda etmiyordu. İşin gerçeği servis git geli o olaydan sonra başladı. Meğersem o sürede sadece Inteli kullanıyormuş sistem. 

@casper0007 Hocam en kısa zamanda bunu deneyeceğim. Lunixde sadece bat olanı çalıştırabilirim sadece her halde. Nasıl kullanmamı önerirsiniz?

@AdnanGumus Hocam doğruyu söylemek gerekirse HDD 'yi dinlediğimde saniye bazında ufak tık sesleri alıyorum. Yoğun bir rahatsız eden ses değil. Ama programdan(birden fazla) saglığına bakınca hep ideal da görünüyor sağlıklı görünüyor. Elimde ki diğer HDD de de aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum.

Cihazın rutin toz vb temizliği geçen Mart 23'de yapıldı.

Hocalarım beni sorunum Ekran Kartını yüklerken sistemin kitlenip kalması. Mause oynamıyor, caps lock,numlock tuşu işlemiyor, görev yönetici açılmıyor. Ama fan çalışır durumda. O şekil bıraksam elektrik gidene kadar kalır öyle. Ekranda son açtığım şey ekran resmi almışım gibi kalıyor.

Diğer sorunum ise; oldu ya ekran kartı yüklendi bu seferde cihaz 35sn de açılıyorsa yada 1 dk da açılıyorsa bir anda minimum 2:30 dk ya çılıyor açılma süresi ve kendini toplaması da ayrıca 1dk.

Bu kadar uğraşta keşfettiğim bir şeyler;

İşletim sistemi kurulduktan sonra hiç internete takmadan driver yüklemesi yaparsak bir umut sistem kapanmıyor.

Windows 10 Home Sing Langue TR Son sürümü 20H1 olanı kurduğumda ekran kartını eğer yüklemeyi başarırsam, istediğim programa ekran kartını kullandırabiliyorum. (Ekran Kartı Son sürüm olduğu zaman) Ama sistemin açılışı en erken 6dk :) Kasım kasım kasılıyor açılırken. (Litede 'de denedim. Orjinalde de)

Her hangi bir işletim sistemi kurar isem(x64 UEFI) ve Samsungun sistemim için verdiği driverleri kurarsam(internete bağı değilse çogu kuruluyor) bilgisayar açılıyor ama amd programı açık ve Ati sistemini kullanıyor ama hiç bir program ekran kartını kullanamıyor ayrıca dxdiag AMD da görünmüyor, Ayarlarda Ekran bölümünde de görünmüyor. Sadece Intel görünüyor.

Hocam sorun devam ediyor. Elinizden ne gelirse beklerim :)