Jump to content

Kral Öldü Yaşasın Yeni Kral

77gün
 Share

Recommended Posts

[center][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1334354509__xp1287998084.jpg[/img][/center][center][size="5"][color="#FF0000"][/color]Windows 7'in birinci yılı etkilinleri kapsamında açıklama yapan Microsoft yetkilileri bundan sonra XP üretimi yapmayacaklarını ve işletim sisteminin OEM versiyonun artık hiç bir satıcıya yollanmayacağı açıklandı.

Microsoft Windows Vista'nın piyasaya sürülüşüyle birlikte XP'in fişini çekmek için hazırlıklarına başlamıştı. Firma 30 Haziran 2010'u XP'in resmi ölüm tarihi olarak halka açıklamış ancak gelen tepkiler üzerine bu konuda geri adım atmıştı.

XP SP3 dışındaki sürümlerden desteğini çeken yazılım devi şimdi de ürünün ölümü için en ciddi adımı atmış oldu. Yeni XP'lerin olmaması demek piyasada ürünün giderek azalmasını sağlamak oluyor.

Windows XP hâlâ en çok tercih edilen işletim sistemi olma unvanını koruyor...

:: Microsoft'un XP'ye karşı yürüttüğü bu yok etme politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?[/size][/center][color="#FF0000"][center][size="3"]Kaynak? Gartner, mobil ve istemci platformları analisti Michael Silver INQUIRER [/size][/center][/color][center][spoiler]http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2166868/microsoft-counts-support-windows-xp[/spoiler][/center] Edited by 77gün

• Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[center]Aralarında çok büyük farklar var. Günümüz teknolojilerine ayak uydurmak için Xp den vazgeçilmeli. En az Xp kadar performanslı bir işletim sistemi. Hatta daha fazla. Özellikle çift çekirdekli işlemci kullanıyorsanız Win 7 ye geçin. XP çift ve daha çok çekirdekli işlemcileri %100 desteklemiyor. Bilgisayarınızdan tam randıman alamazsınız.

Xp den Win 7 ye de direk geçiş yok. Verilerinizi yedekleyip sıfırdan kurulum yapmanız gerekecektir.[center]

Edited by 77gün

sadece elimdeki eski model creative ses kartından tam anlamıyla verim almak için 1 hdd e xp kurdum sadece müzik film vs.. için gerisini ana hdd kurulu olan
win7 den hallediyorum, bilindiği üzere eski creative ses kartları malesef win7de verimli çalışmıyor harici programlarla tam verim alınamıyor tabii bunun yanına tv kartlarını falanda koyun onun dışında win7 kesinlikle çok ii win8 de tam oturup piyasaya çıkınca tadından yenmez hani.

Yapsınlar Windows 8 i Pentium 4 ile calısacak şekilde herkes geçer :) Yapsınlar Celeron ile çalışacak şekilde herkes geçer tabiki :) Microsoft kendi evladını bağrına basmazsa biz basarız :D

TNCTR olarak XP yi türkiyede biz destekleriz :D Zaten öyle baksana adamlar bir cd vermiş. İçinde ne driver var ne program. Hepsini biz ekliyoruz :D

[quote name='SoundMax' date='14 April 2012 - 00:25 ' timestamp='1334355901' post='1186289']
artık herkez windows 7 ve 8 e alışsa iyi olur. yoksa çok geride kalıcaklar :)
[/quote]
aynen katılıyorum sana arkadaşım ama farklı düşünenlerde var. :lol:

Dunyada celeronların P4 lerin nesli tükenmediği sürece XP yaşar.Bu arada İntel kutlamak lazım.Ne işlemci yapmıssın arkadaş.ben <8. sıfa giderken reklamı donerdi TV de P4 ün 10 yıl olmuş be

Edited by kacaksevgilim

Ya mecburi olarak XP 10 yıl daha kullanılacak çoğu sektör Windows 7 kullanamaz çoğu makineler ve yazılımlar yalnızca Windows XP ile çalışmakta.Örneğin geniş format birçok yazıcı yalnızca Windows XP'de çalışıyor.Gel gelelim Microsoft'a satmyacağım diyor fiyatı arttırmak için bunu diyor.Open lisanslama ile adam parayı götürüyor.Eğer bir bilgisayarınız için XP ihtiyacınız var ise bunun için en 5 lisans almaya zorluyor seni.XP kullanmak istiyorsan Windows 7 Pro 5 lisans al kullan diyor.Desteği keseceğim diyor ben her gün en az 2 3 sefer Microsoft Türkiye'yi arıyorum.Windows XP ile ilgili her türlü desteği alıyorum.Bu tür haberlere itibari 10 düşünmeyin.

[quote name='isemcaiel' date='14 April 2012 - 21:10 ' timestamp='1334430609' post='1186661']
Ya mecburi olarak XP 10 yıl daha kullanılacak çoğu sektör Windows 7 kullanamaz çoğu makineler ve yazılımlar yalnızca Windows XP ile çalışmakta.Örneğin geniş format birçok yazıcı yalnızca Windows XP'de çalışıyor.Gel gelelim Microsoft'a satmyacağım diyor fiyatı arttırmak için bunu diyor.Open lisanslama ile adam parayı götürüyor.Eğer bir bilgisayarınız için XP ihtiyacınız var ise bunun için en 5 lisans almaya zorluyor seni.XP kullanmak istiyorsan Windows 7 Pro 5 lisans al kullan diyor.Desteği keseceğim diyor ben her gün en az 2 3 sefer Microsoft Türkiye'yi arıyorum.Windows XP ile ilgili her türlü desteği alıyorum.Bu tür haberlere itibari 10 düşünmeyin.
[/quote]
evet seni anlıyorun ama ilk sunumda kayanak bildirmeyi unutmuşum sayın Administrator uyarısı ile kaynağı konuya ekledim..

[quote name='_AyhaN_' date='14 April 2012 - 22:17 ' timestamp='1334434623' post='1186694']
İnsan evladını öldürür mü hiç :) [Win7 kullanıyorum :)]
[/quote]
zaman herşeyin ilacıdır destekle çekildiği zaman mileteki paniği görsen..

artık celeron,pentium hatta dual core işlemciler bile yavaş yavaş çıkıyor bilgisayar dünyasından bu işlemciler tarihe karışmak üzere.Artık i3,i5,i7 ve benzer işlemciler hakim piyasaya.ve böyle olmak ta zorunda değişen ve gelişen teknoloji bunu gerektirir...

[quote name='emutlu' date='14 April 2012 - 23:02 ' timestamp='1334437378' post='1186721']
Ses kartımın Win 7 için desteği yok. Geçemiyorum bu yüzden..
[/quote]
Benim bildiğim tüm ses donanımları tanır tanımadığın farz edelim ses kartının driverları rahatlıkla bulabilirsiniz. :)

[quote name='yawuz58' date='14 April 2012 - 23:56 ' timestamp='1334440563' post='1186748']
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1334354509__xp1287998084.jpg[/img]

ruhuna formatiha :D
[/quote]
arkadaşım kunuyu sulandırmayın ikide bir resim güsterip te mesaj kirliliği oluyor :devil:

[quote name='bilekpoll_by' date='14 April 2012 - 21:41 ' timestamp='1334439685' post='1186742']
Benim bildiğim tüm ses donanımları tanır tanımadığın farz edelim ses kartının driverları rahatlıkla bulabilirsiniz. :)
[/quote]

Çift işletim sistemi kullanıyorum bazen.. Müzik dinlemek için XP 'yi açıyorum
Audigy 2 24 bit için yazılım desteği sınırlı. Driveri görüyor ama ekolayzır dahil bazı özellikleri desteklemiyor.
Creative kendi sitesinden duyurdu yazılım desteğini sürdürmeyeceğini. Modlu Daniel K driverleri var ama istediğim verimi alamadım..

Edited by emutlu

[quote name='turkey2008abc' date='15 April 2012 - 00:05 ' timestamp='1334441113' post='1186754']
http://ark.intel.com/products/59570/Intel-Celeron-Processor-B800-(2M-Cache-1_50-GHz)

http://ark.intel.com/products/55627/Intel-Pentium-Processor-B950-(2M-Cache-2_10-GHz)

celeron ve pentium her zaman var olmaya devam edecek
[/quote]
sana bu kaynağına incelemeni tavsiye ediyorum [center][code]http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2166868/microsoft-counts-support-windows-xp[/code][/center]

[quote name='kacaksevgilim' date='14 April 2012 - 22:02 ' timestamp='1334430134' post='1186657']
Dunyada celeronların P4 lerin nesli tükenmediği sürece XP yaşar.Bu arada İntel kutlamak lazım.Ne işlemci yapmıssın arkadaş.ben <8. sıfa giderken reklamı donerdi TV de P4 ün 10 yıl olmuş be
[/quote]
Celeron belki tamamda p4 2.5 GHz üstü işlemcilerde -eğer 2 Gb ram'de varsa- Windows 7 gayet performanslı ve sorunsuz çalışabilmektedir. Benim desktop'ta p4 3.2 GHz işlemci (Hatta 478 pin olanlardan) ve 2 Gb ram var. Bu PC, çıktığı günlerden beri kurulu olan Windows 7'yi rahatlıkla taşıyabilmekte, en küçük problem yaşatmamakta ve gayet güzel bir performans göstermektedir.

Edited by temmuz