Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

ÇILGIN_06, 23.05.2020 - 13:37 yazdı:

UEFI Boot Ekranında US B Belleğin Önünde Gözüken "Linpus lite" yazısını değiştirebilirmiyiz. 

Please register to see this content.

Benim soru arada kaynadı galiba yada anlayan yok. :hi:

ÇILGIN_06, 3 saat önce yazdı:

Benim soru arada kaynadı galiba yada anlayan yok. :hi:

kalebilişim adlı bir üye,nin yıllar önce bir paylaşımı vardı  multiboot özelliği ile beraber usb,ye müdahele eden bir programla değişiklikler yapıp ismi değişiyordu ama her model için firmware dosya bulmak zordu, hatta o dönemde bile usb 3.0 için destek yoktu. Sonuçta o gördüğünüz isim üretici firmanın chip,e yazması ile oluşuyor ve her firma kendi markasının yazılımın silinmemesi ve değiştirilmemesi için genelde chip,i kilitler. Bunlar PIC entegre değil çok gelişmiş chip ve yazılımlar barındırır. 

Edited by awengers44
  • Thanks 1

merhaba. grub2 file manager ile sergei strelec isoyu csm modda boot edince içindeki portable programlar vs. yüklenmiyor sizde de böyle bir durum yaşayan var mı efi modda sorun yok. Açılırken de şu şekilde bir hata veriyor windows cannot find '\SSTR\MInst\MInst.exe'. Make sure you typed the name correctly, and then try again. Anladığım kadarıyla dizine erişemiyor var mı bir çözümü olan? 

adm12345, 20 dakika önce yazdı:

merhaba. grub2 file manager ile sergei strelec isoyu csm modda boot edince içindeki portable programlar vs. yüklenmiyor sizde de böyle bir durum yaşayan var mı efi modda sorun yok. Açılırken de şu şekilde bir hata veriyor windows cannot find '\SSTR\MInst\MInst.exe'. Make sure you typed the name correctly, and then try again. Anladığım kadarıyla dizine erişemiyor var mı bir çözümü olan? 

Her winpe,de değil ama bazı sistemlerde legacy modda iso dosyası sanal sürücüye eklenmeyebilir. Böyle bir durumda sergei_strelec iso dosyasını elle sanal sürücüye ekleyip driver programını ve minst.exe,yi çalıştırınca tüm programlar çalışacaktır. Legacy\Mbr sistem uefi kadar her zaman sağlıklı çalışmaz maalesef.

awengers44, 13 dakika önce yazdı:

Her winpe,de değil ama bazı sistemlerde legacy modda iso dosyası sanal sürücüye eklenmeyebilir. Böyle bir durumda sergei_strelec iso dosyasını elle sanal sürücüye ekleyip driver programını ve minst.exe,yi çalıştırınca tüm programlar çalışacaktır. Legacy\Mbr sistem uefi kadar her zaman sağlıklı çalışmaz maalesef.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ama sanal sürücüye nasıl eklerim:) ?

adm12345, 5 dakika önce yazdı:

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ama sanal sürücüye nasıl eklerim:) ?

Faydalı olmasını temenni ederim.

Winpe sistemlere göre değişir, ISO dosyasına sağ tıkladığınızda imdisk, maunt, veya çitf tıkladığınızda win10 pe,de otomatik sanal sürücüye bağlanır. 

• Like 1

awengers44, 2 saat önce yazdı:

Faydalı olmasını temenni ederim.

Winpe sistemlere göre değişir, ISO dosyasına sağ tıkladığınızda imdisk, maunt, veya çitf tıkladığınızda win10 pe,de otomatik sanal sürücüye bağlanır. 

çok teşekkürler 3 gündür uğraşıyordum sonunda halledebildim sağolun:)

• Like 1

UZUNLAR, 18 dakika önce yazdı:

Bu da benim Gr2FM-MultiBoot   scriptimin sonucu  :)

Tebrikler üstad :good:çok kolay ve anlaşılır.  Test etmediyseniz işletim sistemleri olarak win7/8 de test edebilirim ;)  Paylaşıma açarsanız millet istifade eder ve hemde alternatif olur.

• Like 2

@awenegers44  Paylaşamıyorum, çünkü Google amca virüslü algılıyor, cmd dosyalarını  exe ye convert ettiğimden.   Şimdi sil baştan cmd ye göre düzenlemem gerekecek. Hem gerek yok üstadların yaptığı daha güzel.  Uzak bağlantı yaptığımız da kaynak kodlarını alırsın, tabi ki istersen :) 

• Thanks 1

• Editor

Grub2FM Suite dosyasında GRUB2FM USB DISKE KUR seçiminde FAT32 boyutu kullanıcı seçimine göre ayarlandı.

FAT32 boyutu en az 40 MB olmalı, zaten 40 MB'ın altını isteseniz de giremezsiniz, engelledim. :lol:

Bu arada 40 MB boyutunu ben seçmedim, mbr yükleme işlemi uygulanan FAT32 bölümleri asgari 40 MB olmak zorunda...

• Like 5

@mephistooo2  , Üstad  

USB Hdd/Fdd  Bölümleme-Format 

1.  Tek Part   (Fat32)

2.  Tek Part  (NTFS)

3.  İki Part  (Seçmeli Boyut Fat32)

4.  İki  Part  (Seçmeli Boyut NTFS)

5.  İki Part  (Seçmeli Boyut Fat32-NTFS)   

şeklinde bir script hazırlasanız, ayrı bir konu başlığında . Her seviye kullanıcıya hitap etmiş olur, kimse  BootIce, EaseUS, MiniTool, Aomei ... vs. üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç  duymadan işlemlerini  halletmiş olur.  :)   

UZUNLAR, 46 dakika önce yazdı:

@mephistooo2  , Üstad  

1.  Tek Part   (Fat32)

2.  Tek Part  (NTFS)

şeklinde bir script hazırlasanız, ayrı bir konu başlığında . Her seviye kullanıcıya hitap etmiş olur, kimse  BootIce, EaseUS, MiniTool, Aomei ... vs. üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç  duymadan işlemlerini  halletmiş olur.  :)   

saygılar konuya hemen limon olayım. geçen 128 mb flash grubfm kurmak için baya bir uğraştım. tabi hepsi deneme amaçlı idi. fakat işlem sonunda baya bir bilgi edindim. ve amaca ulaştım.  aynı işlemi grubfm kur ile tek tıkla hallettim. yani yeni bir bilgi edinmedim. 

kl_ismail, Bir saat önce yazdı:

fakat işlem sonunda baya bir bilgi edindim. ve amaca ulaştım.  aynı işlemi grubfm kur ile tek tıkla hallettim

Çok güzel,  fakat benim yukarıda ki talebim herhangi bir multiboot kurulumu için değil. Hepimizin taşıdığı   Flash Belleklerimizi  formatlayıp, bölümlendirmek.   Gr2FM kurulumu ile  uzaktan yakından ilgili değil.  

UZUNLAR, 6 saat önce yazdı:

@mephistooo2  , Üstad  

1.  Tek Part   (Fat32)

2.  Tek Part  (NTFS)

Üstat @By_FaRuK üstadın Multiboot Utility programını bekle derim  ?

Zamanı ve imkanı olursa Multiboot Utility programı içerisinde Format Utility diye bir tool kodlayacaktı...Bu tool ile senin dediğin tüm formatlama biçimleri arayüz üzerinde olacak büyük ihtimal

• Like 2

awengers44, 27.05.2020 - 19:58 yazdı:

kalebilişim adlı bir üye,nin yıllar önce bir paylaşımı vardı  multiboot özelliği ile beraber usb,ye müdahele eden bir programla değişiklikler yapıp ismi değişiyordu ama her model için firmware dosya bulmak zordu, hatta o dönemde bile usb 3.0 için destek yoktu. Sonuçta o gördüğünüz isim üretici firmanın chip,e yazması ile oluşuyor ve her firma kendi markasının yazılımın silinmemesi ve değiştirilmemesi için genelde chip,i kilitler. Bunlar PIC entegre değil çok gelişmiş chip ve yazılımlar barındırır. 

Üstadım o konuyu hatırlıyorum  USB bellek üreticisinin cipindeki  üretici ismini değiştiriyordu.

Benim resimde gösterdiğim yazıda parantez içinde üretici adını gösteriyor . Parantezin önündeki isimden bahsediyorum o isim sadece UEFI başlangıçta gözüküyor.

LEGACY de direk parantez içindeki (üretici ismi) yazıyor uefi'de ise önüne yazı ekleniyor.

"AIO Boot" ile UEFI bir usb bellek yaptığımda bahsettiğim yerde üretici isminin önünde  "AIO_Boot" yazıyor.  Rufus ile yapınca "UEFI" yazıyor.

@By_FaRuK üstadın multiBoot_Utility ile yapınca "Linpus Lite" yazıyor. Tahminimce çiple alakalı bir olgu değil.

ÇILGIN_06, 54 dakika önce yazdı:

Üstadım o konuyu hatırlıyorum  USB bellek üreticisinin cipindeki  üretici ismini değiştiriyordu.

Benim resimde gösterdiğim yazıda parantez içinde üretici adını gösteriyor . Parantezin önündeki isimden bahsediyorum o isim sadece UEFI başlangıçta gözüküyor.

LEGACY de direk parantez içindeki (üretici ismi) yazıyor uefi'de ise önüne yazı ekleniyor.

"AIO Boot" ile UEFI bir usb bellek yaptığımda bahsettiğim yerde üretici isminin önünde  "AIO_Boot" yazıyor.  Rufus ile yapınca "UEFI" yazıyor.

@By_FaRuK üstadın multiBoot_Utility ile yapınca "Linpus Lite" yazıyor. Tahminimce çiple alakalı bir olgu değil.

Çok enteresan :) envai türlü multiboot sistem testleri yaparım, bende sandisk ve kingston bellekler var kendi markaları yazıyor. 

Bahsettiğiniz o kısımlara nasıl müdahele ediliyor ve değişimi nasıl yapıyor @By_FaRuK hoca gerekli açıklamayı yapar inşaAllah.

crasadure, 3 saat önce yazdı:

Üstat @By_FaRuK üstadın Multiboot Utility programını bekle derim  ?

Üstadım,  ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.  Ben az önce  kendime zaten yaptım.  Önemli olan sizin, benim  ihtiyacımız değil. Her zaman vurguladığım gibi bu işlere yatkın olmayan pek çok arkadaşımız var. Kendim için zaten istememiştim.  Faruk üstad en iyisini mutlaka yapacaktır. 

• Like 1

• Editor
UZUNLAR, 21 dakika önce yazdı:

Üstadım,  ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.  Ben az önce  kendime zaten yaptım.  Önemli olan sizin, benim  ihtiyacımız değil. Her zaman vurguladığım gibi bu işlere yatkın olmayan pek çok arkadaşımız var. Kendim için zaten istememiştim.  Faruk üstad en iyisini mutlaka yapacaktır. 

Resimden anladığım kadarıyla cmd dosyasyı yönetici haklarıyla çalışmıyor...

Yönteci hakları ile çalışmayan diskpart komutları diskleri biçimlendiremez, bölümlendiremez...

Betik dosyanızın üst kısmına ya otomatik yönetici hakkı ile çalışmasını sağlayan kod satırlarını ekleyeceksiniz yada betik dosyasını sağ taklyıp yönetici olarak çalıştır diyeceksiniz.

Bilginiz olsun :)

mephistooo2, 12 dakika önce yazdı:

Resimden anladığım kadarıyla cmd dosyasyı yönetici haklarıyla çalışmıyor...

Yönteci hakları ile çalışmayan diskpart komutları diskleri biçimlendiremez, bölümlendiremez...

Betik dosyanızın üst kısmına ya otomatik yönetici hakkı ile çalışmasını sağlayan kod satırlarını ekleyeceksiniz yada betik dosyasını sağ taklyıp yönetici olarak çalıştır diyeceksiniz.

Bilginiz olsun :)

@echo off
color 4f
mode con:cols=80 lines=30
pushd "%~dp0"
if not "%~1"=="5" reg query HKEY_USERS\S-1-5-20 >nul 2>&1 || (
    echo YONETICI HAKLARI ETKINLESTIRILIYOR....
    echo Set UAC = CreateObject^("Shell.Application"^) >> "%temp%\admin.vbs" 
    echo UAC.ShellExecute "%~fs0", "%~1", "", "runas", 1 >> "%temp%\admin.vbs"
    "%temp%\admin.vbs"
    del /f /q "%temp%\admin.vbs"
    exit /b
)
setlocal enableextensions disabledelayedexpansion
:Main

.........  diye devam ediyor,  üstadım.  :) 

crasadure ;

1-Multiboot Toolkit V2.3.2(multiboot System-uefi/legacy)
2-AIO BOOT Multiboot Sistem
3-Ventoy Usb Multiboot
4-Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm) (crasadure_BY_FARUK_mephistooo2)

Bunların Kurulum ve Kullanım Videolarını seyrettim.
Bunlardan Ventoy ve Grup2 File Manager(crasadure_BY_FARUK_mephistooo2)
daha sade ve kullanımı kolay gibi görünüyor.

Bu gün Ventoy'a güncelleme gelmiş. Hangi özellikler geldi bilmiyorum.

Grup2 File Manager(crasadure_BY_FARUK_mephistooo2) bu proğramla hemen hemen
3-Ventoy Usb Multiboot

bu 3 proğramın yaptğını hatta daha fazlasını yapabiliyor muyuz. 
Eğer yapabiliyorsak bu proğram daha sade ve kullanışlı.

Kısacası Grup2 File Manager(crasadure_BY_FARUK_mephistooo2) ile diğer yukarıdaki
3 proğramın yaptığını hatta daha fazlasını yaptığını söyleyebilir miyiz ?

Edited by hakarakurt

hakarakurt, 3 saat önce yazdı:

3-Ventoy Usb Multiboot

Kısacası Grup2 File Manager(crasadure_BY_FARUK_mephistooo2) ile diğer yukarıdaki
3 proğramın yaptığını hatta daha fazlasını yaptığını söyleyebilir miyiz ?

Evet,dediğin gibi g2fm artık kendi başına bir multiboot sayılabilir. Ventoy daha bebek adımları ile büyümeye başladı. İleride oda g2fm gibi gelişecektir.

G2fm şu anda her tür dosya türünü çalıştırabiliyor(wim,esd,vhd,img,iso,...vb)

Ventoy ise şu an sadece ISO dosyalarını çalıştırabiliyor. İleride diğer dosya türlerini de çalıştırma özelliği ekler yapımcı.

Örneğin bugün itibari ile v1.0.12 de WIM dosyalarını direkt çalıştırma özelliği eklenmiş durumda

• WIM files boot supported (Legacy + UEFI) (1.0.12+)
  • Like 2