Jump to content

4.işletim Sistemini Kuramıyorum

mrkan
 Share

Recommended Posts

Temel bir disk üzerinde yeni bölümler oluşturduğunuzda, ilk üç bölüm birincil bölümler olarak biçimlendirilir. Dördüncü bölümden itibaren her bölüm uzatılmış bir bölüm içinde mantıksal bir sürücü olarak yapılandırılır.

microsoftun makalesinden alınmıştır

• Thanks 1

sercaniz, 6 dakika önce yazdı:

Temel bir disk üzerinde yeni bölümler oluşturduğunuzda, ilk üç bölüm birincil bölümler olarak biçimlendirilir. Dördüncü bölümden itibaren her bölüm uzatılmış bir bölüm içinde mantıksal bir sürücü olarak yapılandırılır.

Zeten aslında dördüncü bölümü oluşturuyorum ama biçimlendirme yapmak istediğim zaman bu disk bölünebilecek en fazla parçaya bölünmüş behzeri bir hata verip biçimlendirmiyor. O zaman ben dördüncü bölümü mantıksal olarakmı biçimlendirmem gerekiyor.

mephistooo2, 25 dakika önce yazdı:

Legacy - uefi farketmez...

4. işletim sisteminin ayrı bir harddiskte olması gerekir...

Mbr disklerde kısıtlı değilmiydi Üstad bu bölümleme, gpt disklere göre?

4 bölüm kısıtlaması sadece ana bölüm için geçerli olması lazım. Ubuntu live USB üzerinden Gparted ile extended alan ayırın içine 4 tane daha linux kurabilirsiniz.

Benim bilgisayarda MBR ve disk bölümü tablosu. Windows 2 bölüm kullanıyor bir bölme xfs kullanıyorum, son bölmeyi extended yaparak içine 4 bölme daha ayırabilirsiniz.

Sadece linux tercih edilirse toplamda 7 ye kadar yolu var. :D

Please register to see this content.

• Thanks 1

Aklıma gelen 2 yöntem var.

1. yöntem Tüm sistemleri UEFI-GPT olarak kurmak, yanlış bilmiyorsa GPT bölüm düzeni 4 ten fazla birincil bölüm oluşturmaya izin veriyor (yanlış biliyorsam düzeltin arkadaşlar). Bu şekilde HDD ye 4 ün üzerinde işletim sistemi kurulabilir.

2. yöntem sistemleri VHD disklere kurmak, Windows10 ve linux  hdd ye dualboot olarak kurulup Windows 8.1 ve 7  VHD ye kurulabilir. 

VHD konusunda birçok konu ve kolay yöntem mevcut.

VHD ye kurulum ilk başta farklı gelse de birçok şekilde ve kolaylıkla kurlum yapılabiliyor ve sistemin çalışmasında neredeyse performans kaybı olmuyor.

• Like 1
  • Thanks 1

mephistooo2, 4 saat önce yazdı:

Notebook olduğu için ikinci bir harddisk şansım yok maalesef

Cevap veren herkese teşekkür ederim. fazla zorlamamak lazım ?

• Haha 1

mephistooo2, 4 saat önce yazdı:

Farkeder üstad yazdığım pcde 2 tanw w10 var 5 ten fazla linux tek partisyonda

Bunu yaparken tek sık çektiğim nokta efi kısmının 100 mb olması onu da bootable gparted ninitool gibi bir araçla yapıyorsunuz, bütün işletim sistemlerinin bootu oraya atılıyor, (bazı linuk sürümleri soruyor bazıları direkt oraya atıyor

Legacy de bildiğim kadarıyla  3 sistem kurulabiliyor. os kurulabilir sınırı biliyorum 3 ama mesela partisyon için 1 tane daha kurulabiliyor-ilgili yayını attım arşive bulursam yollarım

şu an elimde 2004 ten kalma bir legacy makina var sadece

ve o yıllarda w7 nin 100 mb lık bölümünü C pertisyonu ile birleştirerek 1xp + 3 linux olmalı ya da 2kurmuştum

Aynı makinayla 3-4 gün önce uğraştım, 3 tane kuramadım, w8.1 den sonra hangi linuxu kurarsam kurayım, w8.1 in bootu çöküyor

32 bite destek bittiği için olabilir yeni linux sürümlerde

@forjest üstad ile bir ara konuştuk linux sistem tek diske 4 ten fazla kurulabilir dedi hatta forumda grub2dos topiğindeki araçlarla yapılıyor,,makaleyi bulursam eklerim (legacy için)

Görmedim : yukarıda yazılmış zaten (@

dseulogy

tarafından

dseulogy, 3 saat önce yazdı:

4 bölüm kısıtlaması sadece ana bölüm için geçerli olması lazım. Ubuntu live USB üzerinden Gparted ile extended alan ayırın içine 4 tane daha linux kurabilirsiniz.

Benim bilgisayarda MBR ve disk bölümü tablosu. Windows 2 bölüm kullanıyor bir bölme xfs kullanıyorum, son bölmeyi extended yaparak içine 4 bölme daha ayırabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim 1 hafta bununla ilgili makale aradım internette

Edited by efe34
  • Like 1

mephistooo2, Bir saat önce yazdı:

Hatamı düzeltmiştim zaten...

Sanırım o mesajımı görmediniz :)

Görmedim pardon:

Geçen bütün hafta bu işe uğraştım-2004 te yaptım şimdi niye olmuyor diye takılmıştım

@forjest üstad grub2konusundaki uygulamadan bahsetmişti-yukardan kendim için gerekli bilgiyi aldım,

Teşekkürler iyi forumlar

Edited by efe34
  • Like 1

dseulogy, 6 saat önce yazdı:

@dseulogy

Üstad teşekkürler anlatımı olan bir link verebilirminiz linux için partisyon ayırma konusunda

Teşekkürler tekrar paylaşım için

Windows üzerinde disk alanı mevcutsa eğer veya disk bölme işlemlerine izin vermiyorsa disk manager partition araçlarını kullanarak  bir disk alanı yaratıp ( Küçültme yoluyla ) Windows üzerinden varsa fazla alan disk alanı ayırabilirsiniz. Bazen windows izin vermeyebilir disk alanları oluşturma vb. işlemler için. Bu gibi durumlarda AOMEI Partition Assistant veya MiniTool Partition Wizard benzeri HDD Disk bölümleme yardımcı araçları kullanarak disklerinizi ayırma bölme linux tipine çevirme orn Ext3-ext4 vb. yapılabilir. Kurulumda SDA olarak ana diske linux kurulumunda sistemleri grubbootloader'ı sda 1.disk alanına kuracağından tüm sistemler grub üzerinden seçmeli olacaktır.

Üst mesajda Ekranda gördüğümüz Windows'un sistem seçme ekranı gibi gelmesi isteniyorsa eğer. Ubuntu veya türevi olan bir dağıtımı ayrılmış olan disk alanına kurarak (Windows üzerinden) sistem seçme ekranına mbr boot loader'a dahil edecektir. Hatta linux'ün kaldırma özelliğide programekle kaldırada eklenecektir istendiğinde linux'ü buradan da kaldırma özelliğide mevcut olacaktır. Boot yönergeleriyle kurarsanız eğer sadece grubbootloader ile sistemleri ayrı olarak açacak veya gösterecektir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. :) 

Bahsi geçen Harddisk partition bölüntüleme araçlarını katılımsız program arşivimden edinebilirsiniz.

Alıntı

AOMEI Partition Assistant  

MiniTool Partition Wizard 

• Like 1
  • Thanks 1

sercaniz, 22 saat önce yazdı:

MBR  bölümlemede, 3 birincil bölüm sonrasında birincil bölümlerden biri seçilip mantıksal bölüm oluşturulabilirmiş

GPT bölümlemede, teorik olarak bir sınır olmasada Microsoft bunu 128 birincil bölüm oluşturabilmeyle sınırlamış

.

MBR bölümleme ile sorun nedir?
MBR diskleri yalnızca dört birincil bölüm tablosu girdilerini veya birden çok mantıksal bölüm içinde genişletilmiş bölüm destekler. Daha fazla bölüm istediyseniz, ikincil bir yapı, bir genişletilmiş bölüm gereklidir. Genişletilmiş bölümler daha sonra bir veya daha fazla mantıksal diskler alt bölümlere.

.

Kaç tane bölümler bir GUID bölümleme tablosu diskine sahip olabilir?
Teorik olarak sınırsız sayıda. Temmuz 2001 olarak 128 bölüm Microsoft uygulamasıdır. Bölüm girişleri yapmak için ayrılmış olan yer miktarını bölüm sayısı sınırlıdır.

kaynak:

Edited by sercaniz
  • Thanks 1

forjest, 13 saat önce yazdı:

Windows üzerinde disk alanı mevcutsa eğer veya disk bölme işlemlerine izin vermiyorsa disk manager partition araçlarını kullanarak  bir disk alanı yaratıp ( Küçültme yoluyla ) Windows üzerinden varsa fazla alan disk alanı ayırabilirsiniz. Bazen windows izin vermeyebilir disk alanları oluşturma vb. işlemler için. Bu gibi durumlarda AOMEI Partition Assistant veya MiniTool Partition Wizard benzeri HDD Disk bölümleme yardımcı araçları kullanarak disklerinizi ayırma bölme linux tipine çevirme orn Ext3-ext4 vb. yapılabilir. Kurulumda SDA olarak ana diske linux kurulumunda sistemleri grubbootloader'ı sda 1.disk alanına kuracağından tüm sistemler grub üzerinden seçmeli olacaktır.

Bahsi geçen Harddisk partition bölüntüleme araçlarını katılımsız program arşivimden edinebilirsiniz.

Forjest Usta,

Disk bölümlemede, özellikle Windows ortamında ext4 formata çevirmede, bölümü gizli (hidden) yapmakta veya gizliliği kaldırmada bence en mükemmel program DiskGenius.

Eski adı PartitionGuru. Windows üzerinde çalışıyor, çok hızlı ve sıfır sorun. 

Karadurak Ustanın KMPE boot USB sinin ve Sergei Strelec USB'sinin içerisinde tam sürüm mevcuttur. 

Karadurak USB içerisindeki yeri(KMPE/Minst/Portable/x64/PartitionGuru_x64.exe)

Sergei Strelec USB içerisindeki yeri(SSTR/Minst/Portable/x64/PartitionGuru_x64.exe)

Bu exe'yi sağtık yönetici olarak çalıştırın. Program Files'e kurulum yapacaktır. 

Veya bu exe'ye sağtık yapıp (WinRAR veya 7Zip ile) klasöre çıkart dediğinizde portable olarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Programın tek dezavantajı Türkçe desteğinin olmamasıdır.

Bence Türkçe desteği olan AOMEI Partition Assistant programı DiskGenius Programının yanında çok vasat kalır.

Tavsiyedir.  Deneyin. Takdir sizin.

Elinde KMPE ve Sergei Strelec bulunmayanlar için indirme linki.

DiskGenius-5.2.1941-x64 (WinRAR 5 ve üzeri ile açınız)

• Like 2