Jump to content

Tüm Bilgisayarlara Acronis Ile Tek Tuşla Format

bilirsinya
 Share

Recommended Posts

bitmez13, Bir saat önce yazdı:

tüm bilgisayarlara demişsin. Harika . Ama driver proplemi olmazmı? universal restore özelliği vardır sanırım.

Videoda bahsettim, windows sysprep yapıp imaj almanız gerekiyor. Acronisle alınmış imajları otomatik atan bir iso bu.

maxpayne.29, 7 saat önce yazdı:

biraz daha acarmısın konuyu anlamadım ben

Konuyu arkadaş ayrıntılı anlattığı için biraz uzun olmuş ama güzel anlatılmış, One Click isosunu acronis ile oluşturuyorsunuz. Daha sonra acronis ile aldığınız tüm yedeklerde bu isoyu kullanarak format atabilirsiniz. Tabi bazı değişkenler var 4 gb boyutu mbr, gpt gibi onları videoda anlatmış baştan sonra dinlerseniz rahat bir şekilde anlaşılır. Eskiden kullandığım bir yöntemdi. (universal restore ile)

@bilirsinyaEline sağlık , videonun sonunda bahsettigin üzerinden konuştuğumuz yöntemi de eklersen güzel olur 👍

Edited by karadurak
  • Like 2

bilirsinya, 27 dakika önce yazdı:

Hocam o aldığınız imajı başka makinalara tek tuşla atabiliyor musunuz. :)

hocam aomei ile evrensel restore olarak  imaj  alırsanız diger makinalarda da AOMEI OneKey Recovery ile tek tuşla geri yükleme yapabilirsiniz

ama bu programın asıl amacı bir problem çıktığında  laptoplarda ki gibi fabrika ayarlarına dön için kullanılması

• Like 2

34ero, 25 dakika önce yazdı:

hocam aomei ile evrensel restore olarak  imaj  alırsanız diger makinalarda da AOMEI OneKey Recovery ile tek tuşla geri yükleme yapabilirsiniz

ama bu programın asıl amacı bir problem çıktığında  laptoplarda ki gibi fabrika ayarlarına dön için kullanılması

Hocam o aldığınız imajı diğer bilgisayarlara tek tuşla nasıl attığınızı anlatabilir misiniz :)

bilirsinya, 4 dakika önce yazdı:

Hocam o aldığınız imajı diğer bilgisayarlara tek tuşla nasıl attığınızı anlabilir misiniz :)

Ben bu imajı flash belleğimde taşıyor. Tüm makinalara tek tuşla format atıyorum.

Edited by bilirsinya
  • Like 1

bilirsinya, 1 dakika önce yazdı:

Hocam o aldığınız imajı diğer bilgisayarlara tek tuşla nasıl attığınızı anlabilir misiniz :)

aome ile evrensel imaj aldığınız diyelim başka bir makina da  bu imajı varsa onekey den bunu görebiliriniz yada usb içinde ise imajı yine onekeyi açarak gösterilebilir yada biraz uğraşarak aomei pe li sistemi onekeye tanıtmak gerekli ozaman  winpe olarak açılıyor ama sistem aslında bunun için değil ...

belkide demek istediğini ben yanlış anladım :) 

• Editor

Üstat eline sağlıl, güzel anlatım olmuş.

Ancak imaj alan programların bana göre 2 sıkıntısından bahsetmek istiyorum.

1-Acronis, Macrium, AOMEI vb. imaj alan programlar diskin imajını alıyor; diyelim ki 50 GB'lık bir disk imajı aldınız ve bu imajı 120 GB'lık bir diske yüklüyorsunuz. İmaj yükleme işlemi bittiğinde geriye 70 GB'lık ham bir alan kalıyor. Bu ham alanı ayrıca disk yönetim programları ile kullanılabilir hale getirmeniz gerekmekte.

2-Acronis, Macrium, AOMEI vb. imaj alan programlar ile uefi modunda alınan bir imajı mbr modunda yükleyemiyorsunuz; daha doğrusu yükleyebiliyorsunuz ama imaj yüklemi işlemi bittikten sonra diski mbr moduna çevirip önyükleme dosyalarını tamir etmeniz gerekiyor. MBR modunda alınmış bir imajı da uefi modunda yüklemek istediğinizde yine aynı işlemleri yapmanız gerekmekte. Velhasıl efi-mbr ve mbr-efi imajlarını yüklediğinizde ekstra bir işlem daha yapmanız gerekiyor ki, işletim sistemi boot olabilsin.

Tabi bu sıkıntılarla sadece farklı makinalara imaj yükleme ihtiyacınız varsa karşılaşırsınız.

Niyetim konuyu sobate etmek değil, yanlış anlaşılmasın; bu sıkıntıları yaşamamanız için müsadenizle bir önerim var  😊

Eğer aldığınız imajı her türlü bilgisayara efi-mbr farkı olmadan geri yüklemek istiyorsanız Dism++ kullanmalısınız.

İmaj alan programlar diskin imajını alırken Dism++ programı sadece C:\ sürücüsünün yedeğini .wim formatında alır ve bu yedeği Dism++ programı ile diskin boyutu farketmeden efi yada mbr modunda sorunuz geri yükleme yapabilirsiniz.

Elbette bu yazdıklarım tek tuşla olmuyor :D ama imaj işlemiyle yakından alakalı olduğu için paylaşmak istedim.

Tabi Dism++ programı ile alınan imajlar kişisel bilgisayarlar için uygun, örneğin zamanında Dism++ ile aldığım 7 ve 10 imajlarını işyerinde format için getiren hocalarımızın bilgisayarları için kullanıyorum. Ancak bilgisayar laboratuvarlarında elbette Acronis, Macrium, AOMEI vb. programları tercih ediyorum.

Bilgisayar laboratuvarlarında işlem yapan kişiler için bu one click olayı gerçekten imajı yükleme işlemini kolaylaştıracaktır.

Edited by mephistooo2
  • Like 4

mephistooo2, 12 dakika önce yazdı:

1-Acronis, Macrium, AOMEI vb. imaj alan programlar diskin imajını alıyor; diyelim ki 50 GB'lık bir disk imajı aldınız ve bu imajı 120 GB'lık bir diske yüklüyorsunuz. İmaj yükleme işlemi bittiğinde geriye 70 GB'lık ham bir alan kalıyor. Bu ham alanı ayrıca disk yönetim programları ile kullanılabilir hale getirmeniz gerekmekte.

2-Acronis, Macrium, AOMEI vb. imaj alan programlar ile uefi modunda alınan bir imajı mbr modunda yükleyemiyorsunuz; daha doğrusu yükleyebiliyorsunuz ama imaj yüklemi işlemi bittikten sonra diski mbr moduna çevirip önyükleme dosyalarını tamir etmeniz gerekiyor. MBR modunda alınmış bir imajı da uefi modunda yüklemek istediğinizde yine aynı işlemleri yapmanız gerekmekte. Velhasıl efi-mbr ve mbr-efi imajlarını yüklediğinizde ekstra bir işlem daha yapmanız gerekiyor ki, işletim sistemi boot olabilsin.

Tabi bu sıkıntılarla sadece farklı makinalara imaj yükleme ihtiyacınız varsa karşılaşırsınız.

Niyetim konuyu sobate etmek değil, yanlış anlaşılmasın; bu sıkıntıları yaşamamanız için müsadenizle bir önerim var  😊

Eğer aldığınız imajı her türlü bilgisayara efi-mbr farkı olmadan geri yüklemek istiyorsanız Dism++ kullanmalısınız.

İmaj alan programlar diskin imajını alırken Dism++ programı sadece C:\ sürücüsünün yedeğini .wim formatında alır ve bu yedeği Dism++ programı ile diskin boyutu farketmeden efi yada mbr modunda sorunuz geri yükleme yapabilirsiniz.

Elbette bu yazdıklarım tek tuşla olmuyor :D ama imaj işlemiyle yakından alakalı olduğu için paylaşmak istedim.

Tabi Dism++ programı ile alınan imajlar kişisel bilgisayarlar için uygun, örneğin zamanında Dism++ ile aldığım 7 ve 10 imajlarını işyerinde format için getiren hocalarımızın bilgisayarları için kullanıyorum. Ancak bilgisayar laboratuvarlarında elbette Acronis, Macrium, AOMEI vb. programları tercih ediyorum.

Bilgisayar laboratuvarlarında işlem yapan kişiler için bu one click olayı gerçekten imajı yükleme işlemini kolaylaştıracaktır.

Peki dism++ ile imaj atılan sistemlerde farklı hdd boyutu varsa hepsinde kalan boş alan farklı olacağından tekrar ham bölümleri partition etmek gerekirmi hocam

mephistooo2, 30 dakika önce yazdı:

Hocam Teşekkürler bu videoyu, Türkiye'de Acronis One Click Restoreyi açıklayan bir video olmadığı için ve uğraşan arkadaşların zaman kaybetmemesi için çektim. Dism imajlarını uefi yada legacy farketmeden tek tuşla atmayı yaptık yakında videosunu çekeceğim hocam ayrıca ağdanda tek tuşla dism imajı bulup otomatik atma işin içinde var :)

Senkron2, 16 dakika önce yazdı:

Peki dism++ ile imaj atılan sistemlerde farklı hdd boyutu varsa hepsinde kalan boş alan farklı olacağından tekrar ham bölümleri partition etmek gerekirmi hocam

hocam yakında hiç uğraşmadan ham bölüm kalmadan sadece usb nizi boot ettirerek masaüstüne kadar hazır eden bir sistemi tanıtacağım.

Edited by bilirsinya
  • Like 3

• Editor
Senkron2, 6 dakika önce yazdı:

Hayır, Dism++ diskin imajını almaz, C diskinin içindeki dosyaların imajını alır.

• Like 1

Senkron2, Bir saat önce yazdı:

Hdd tek bölümden oluşuyorsa muhtemelen C:\ bölümü vardır ve sadece bu bölüm etkilenir. İki partitiondan oluşuyorsa yine sadece C:\ bölümüne Restore edileceğinden diğer partitionlar etkilenmez. Format atılmış gibi düşün. Bölüm ekleme çıkarma ile işin yok. Sadece sistemin kurulduğu alana install.wim geri yüklenir.

• Like 2

bilirsinya, 1 dakika önce yazdı:

Yüklüyorum hocam acronis isosu için verdiğim linke birazdan eklenir

Talep gerekçem :  MultiBoot larımızın içine entegre ederek  Bootable ISO sunu oluşturup   boot.wim dosyası üzerinden  ya da  ISO kalıbından çalıştırmamız için.  :)  

UZUNLAR, 10 dakika önce yazdı:

Talep gerekçem :  MultiBoot larımızın içine entegre ederek  Bootable ISO sunu oluşturup   boot.wim dosyası üzerinden  ya da  ISO kalıbından çalıştırmamız için.  :)  

Multiboot içine entegre edilebilir ancak Uefi Acronis fat32 ile çalışıyor ve imajlarımız 4 gb dan büyük olduğu için NTFS olan bölüme imajları koymamız gerekiyor. Acronis tek tık olarak boot ettiği medyadaki imajı atıyor diğer disklerde arama özelliği için Acronisi modifiye etmek gerekiyor. İso dosyası Linux tabanlı linux komutları için fazla bilgim olmadığından editleyemedim iso dosyasını. Aslında yapmak istediğim bu iso dosyasını boot ettirip  benim belirlediğim bir klasörü arayıp bulunca imajı bilgisayarda bulunan disk 0 a atması ancak  kadar ilerleyemedim. Belki Linux komutlarına hakim arkadaşlar belki yapabilir. Bu arada Acronis Exe si eklendi linkte mevcut.

Edited by bilirsinya

bilirsinya, 20 dakika önce yazdı:

Multiboot içine entegre edilebilir ancak Uefi Acronis fat32 ile çalışıyor ve imajlarımız 4 gb dan büyük olduğu için NTFS olan bölüme imajları koymamız gerekiyor. Acronis tek tık olarak boot ettiği medyadaki imajı atıyor diğer disklerde arama özelliği için Acronisi modifiye etmek gerekiyor. İso dosyası Linux tabanlı linux komutları için fazla bilgim olmadığından editleyemedim iso dosyasını. Aslında yapmak istediğim bu iso dosyasını boot ettirip  benim belirlediğim bir klasörü arayıp bulunca imajı bilgisayarda bulunan disk 0 a atması ancak  kadar ilerleyemedim. Belki Linux komutlarına hakim arkadaşlar belki yapabilir. Bu arada Acronis Exe si eklendi linkte mevcut.

Üstad - sizde tam benim düşündüklerimi   yapmaya kalkışmışsınız, biraz da ben boğuşacam bakalım nerede tıkanacam bilmiyorum.  :)   

Uzun zaman evvel aynı konu vardı sanki ellerinize sağlık.ekleme yaparak detay veren ustadlarimizada tesekkurler.

Ben acronis ile aldığım .tib legacy ve efili yedek imagelari format işlerine hiç girmeden,acronisi bootable başlatarak direct olarak harddiske mount ediyorum bir kaç dakikada işlem bitiyor.

Son olarakta rescuezilla açık kaynak yedekleme uygulamasını kullanmaktayım Windows linux ne var ne yok hepsinin yedeklerini bu uygulamaylada alıp yedekledim işlem hızı bana daha hızlı geldi doğrusu tabiki bu alanda acronis ve aomei daha etkili ve detaylı işlem fonksiyonlarına sahip.

Acronis ve aomei linux sistemlerini yedeklerken biraz ağır kalıyor nedenini anlamadım doğrusu rescuezilla seri geldi bu kapsamda bana.

Acronis her yeni çıkan sürümde bir evvelki surumunude aratıyor sanki eski versiyonları bana daha kullanışlı geliyor eminim katılan arkadaşlar vardır bana.

Böylesi değişik ve işleri kolaylastiran konuların devamı dileklerimle güzel bir konu olmuş ellerinize sağlık tekrardan.

Saygılarımla.

Edited by forjest
  • Like 3

Üstad, bende Linux komutlarından anlmam aslında tek sorun  tibx  uzantılı imajımı 4GB lık bölümlere bölememek. Elimde  _full_b1_s1_v1.tib   uzantılı imaj yok  videonuz da yanlış anlamadı isem siz bölüyosunuz..... Siizin paylaştığınız  AcronisOneClick.iso   dosyasını Ultra ISO ile  açıp  bif dosyasını çıkarttım. bif dosyasının içinden de  ATI nin Linux dosyalarını alarak yeniden ISO oluşturup  AIOBOOT ile entegresini  gerçekleştirip boot ettirdim  fakat içinde  IMAJ dosyamı bölüp koyamıyorum.  :D