Jump to content

PC Kasa Tavsiyesi - Tecrübe Ve Bilginizden Akıl Almak Istiyorum

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar yeni bir bilgisayar almak istiyorum onun için bu konuyu açtım, değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Günlük kullanım için olacak asla oyun oynanmaycak bütçem de 5000 civarı. Şimdiden herkese teşekkürler. Casper da böyle bir seçenek gördüm harddiski yüksek biraz sanki.

(Konuyu yanlış yere açtıysam yönetici arkadaşlardan özür dilerim)

image.png.0a672673e3adf520321364d1bdd307d2.png

casper çöpüne bir kuruş verilmez.

Please register to see this content.

fikirlerim:

notebook seç(kasa eskidi), USB 3.0 üstü bulunsun, enaz 3 USB portu olsun, Harddiski tornavida ile değiştirilebilsin, DVD olması gerekmez ama çıkarılıp yerine SSD takıp daha hızlı açılış ve çalıştırabilirsin. ekran büyüklüğüne de dikkat et.

HDMI de olsun, TV için harika olur

• Like 3
  • Haha 2

KHEDIRA, 1 dakika önce yazdı:

casper çöpüne bir kuruş verilmez.

14-15 senedir kullanıyorum hiç sıkıntı olmadı şimdiye kadar. Daha önce ki de casper dı onu da hiç arıza olmadan kullandık özellikleri yüzünden yükseltmiştik..

• Like 1

Öyle bilgili, tecrübeli falan değilim ama Casper konusunda arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. Üç kuruş ucuza alırsınız, aylarca serviste kalır, imzaladığınız servis formunda ufacık okunmayacak şekilde "Bilgisayarda çizikler mevcuttur" yazar, bilgisayar bir gelir elmasla çizilmiş gibi haşat halde. Üç kuruş ucuza alırsınız ama 5 kuruşluk sinir harbi yaparsınız. Yaşadım, tecrübelerle sabit. Bence sonu "er" ile biten markaların hepsi aynı pisliğin laciverti. Casper, Exper, Acer...

Üzerine biraz daha ekleme şansınız varsa maddiyat olarak HP'nin AIO PCC'lerini tavsiye ederim. Gayet pratik ve kablo kalabalığı, vb. yok, performansları da yeterli derecede.

• Like 1

helehoyni, 3 dakika önce yazdı:

Öyle bilgili, tecrübeli falan değilim ama Casper konusunda arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. Üç kuruş ucuza alırsınız, aylarca serviste kalır, imzaladığınız servis formunda ufacık okunmayacak şekilde "Bilgisayarda çizikler mevcuttur" yazar, bilgisayar bir gelir elmasla çizilmiş gibi haşat halde. Üç kuruş ucuza alırsınız ama 5 kuruşluk sinir harbi yaparsınız. Yaşadım, tecrübelerle sabit. Bence sonu "er" ile biten markaların hepsi aynı pisliğin laciverti. Casper, Exper, Acer...

Üzerine biraz daha ekleme şansınız varsa maddiyat olarak HP'nin AIO PCC'lerini tavsiye ederim. Gayet pratik ve kablo kalabalığı, vb. yok, performansları da yeterli derecede.

çizik kasada mı?

HARBİKIZ, 6 dakika önce yazdı:

çizik kasada mı?

Benimki laptop'tı, yaptık zamanında öyle bir hata. Servisten geldiğinde arıza giderilmemişti ve kapağında adeta jiletle özellikle yapılmışçasına çizik vardı.

• Like 1

Buna 5000 lira verilmez o kadarını diyeyim. Bütçeniz bu tutarda ise Amd Apu sistem toplayalım size, yeni kartlar stoğa girdiğinde ayrıyetten bir ekran kartı alırsınız dilerseniz. Gt710 a driver desteği dahi kalmadı. Eski bir mimari, işlemci de ise Ryzen f/p olarak önde. 10.nesil i5 10400 var diye bu parayı vermezdim ben. Grafiksel işniz olsa yapamazsınız.İşlemciyi güncel tutup olabildiğince kısmaya çalışmış.Casper alınır, alınmaz o kişiye kalmış bi durum ancak bunca kişi de haksız değil, tercih sizlerin.

Edited by sk7turk
  • Like 2

Ev kullanımı içinse en akıllısı sistem alma yerine parça parça toplama olur kanısındayım. Yüksek grafiksel işlemler ve matematiksel işler yapacaksanız, işlemciyi intel değilse amd almanızı tavsiye ederim. Oyun oynamayacaksanız, grafik kartında fazla "gb" ın bi anlamı yok. Ben 512 mb ekran katıyla her işimi hallediyorum hatta çoğ oyunu da oynayabiliyorum. İhtiyacınıza göre siz karar verin. Anakart önemli onda bonkör olun keza RAM de de iyi markalara bakın usb çıkış sayısına teknolojisine dikkat edin . Ev kullanımı için RAM de frekans hızı çok önemli değil, makul hızları tercih edin. Ama anakartın RAM e erişme veri yolu hızı önemli o yüzden anakartı iyi seçin. Casper için yazayım, evet arkadaşım hep casper kullanır iyidir ama fan sıkıntısı olur ısınma sıkıntısı yaşanır en önemlisi servisi eskiden olduğundan daha iyidir umarım. Ayrıca caper yanılmıyorsam anakartlarını asus için üreten fabrika da uzakdoğuda ürettiyor. (yanlış biliyor olabilirim) Anakartları belli bir standarttadır en azından. Unutmadan ekliyeyim, hardisk cebinizdeki cüzdan gibidir, nekdar para koyarsanız dolar daha büyük cüzdan istersiniz,o açıdan dönüş hızı yüksek gb bol olması tercihimdir. Para yetersizliğinden ozaman burda gblarda ve dönüş hızında düşürme yapmıştım mesela.

Ne alırsanız alın mutlaka servislerinin Türkiyedeki hizmetinin durumunu öğrenin. Mesela lenovo asla önermem bu konuda. Keza asusuda beğenmen casper onları sollar bu konuda. Yeni nesil yeni teknoloji gibi fiyat arttırma oyunlarına dikkat edin, anakartın gelecek teknolojilere uyumlu olmasıda önemli kıstas. Bendeki 2009 alınan bir anakart hala herşeye yetiyor keza işlemcide. Aceleci olmamanızı  kampanyalara da dikkat etmenizi öneririm. Neticede en az paraya en fazla yararı bulduğunuzda tamamdır. Kolay gelsin şimdiden.

Edited by kadetti
  • Like 1

Harddisk boyutuna takılmayın derim.işlemci seçimi yaparkende sondaki harfe diķkat edin sonu U olanlardan uzak durun H  veya HQ olanları tercih edin hp casper exper acer olarak nitro serisi iyidir. dan da uzak durun.Laptop olarakta sırası ile çift ekran olma koşulu ile SONY TOSHİBA MSI ASUS Tavsiye edebilirim.Hardiske gelince ssd nvme ler pahalı normal ssd okuma yazma hızına dikkat etmek suretiyle alınabilir veya 7200 rpm normal laptop harddiskide ssd ye yakın bir performans verecektir

• Like 1
  • Haha 1

focus2011, 17 dakika önce yazdı:

Harddisk boyutuna takılmayın derim.işlemci seçimi yaparkende sondaki harfe diķkat edin sonu U olanlardan uzak durun H  veya HQ olanları tercih edin hp casper exper acer olarak nitro serisi iyidir. dan da uzak durun.Laptop olarakta sırası ile çift ekran olma koşulu ile SONY TOSHİBA MSI ASUS Tavsiye edebilirim.Hardiske gelince ssd nvme ler pahalı normal ssd okuma yazma hızına dikkat etmek suretiyle alınabilir veya 7200 rpm normal laptop harddiskide ssd ye yakın bir performans verecektir

isteyen arkadaş masaüstü istemiş siz laptop yazmışsınız😀.tavsiye ettiginiz sony ve toshiba artık laptop üretmiyor diye biliyorum ayrıca oyun oynanmayacak demiş H HQ işlemci önermişsiniz.😀

Toplama bilgisayarlar her şartta daha mantıklı gibi. Casper'a özellikle laptop konusunda yanaşılmaması kanaatindeyim ısı, gürültü, sistem sınırlamaları, bios vb ayarların anormal şekilde kullanıcıya zorluklar çıkartması kapsamında alınmaması gereken cihazlar arasında sanıyorum masaüstü bilgisayarlarıda bu durumda olabilir dikkat etmek gerekli. Bir site buldum nedir ne değildir fikrim yok hazır toplanmış olan masaüstü pc'ler vs mevcut incelemek fikir edinmek bakımından yararlı olabilir tabiki.

Reklam olmasın diye, "spoiler içerine , alt kısma ekledim linki " saygılarımla. :) 

Spoiler

• Like 3

@HARBİKIZ Hocam sizin bütçeniz ne kadarsa bir sistem toplamaya  çalışayım sizin için, yada maksimum ne kadar çıkabilirsiniz, bundan 2 gün öncede belirttikleriniz doğrultusunda günlük işler için ideal, performanslı bir sistem toplamıştım tanıdığıma. Ben parçaları seçerim siz yerel tedarikçilerinizden bakarsınız hatta vatana gidip orada da toplatabilirsiniz.

Edited by sk7turk
  • Like 1

2007 de ilk göreve başladığımda bir hevesle casper aldım. almaz olaydım, bir sene dolmadan laptobun kasası simsiyah oldu. servis kullanıcı hatası dedi. bir daha semtine bile yaklaşmam. asus veya hp ürünleri çok kaliteli.

• Like 1

sk7turk, 6 dakika önce yazdı:

@HARBİKIZ Hocam sizin bütçeniz ne kadarsa bir sistem toplamaya  çalışayım sizin için, yada maksimum ne kadar çıkabilirsiniz, bundan 2 gün öncede belirttikleriniz doğrultusunda günlük işler için ideal, performanslı bir sistem toplamıştım tanıdığıma. Ben parçaları seçerim siz yerel tedarikçilerinizden bakarsınız hatta vatana gidip orada da toplatabilirsiniz.

en fazla 5000 TL , en az 10 yıl idare etse iyi olur hayat şartları malum.

sk7turk, 1 dakika önce yazdı:

Bakayım bi hocam sizin için, özelden parçaları gönderirim size.

Zahmet olacak çok teşekkür ederim. Özelden değil de buradan yazarsanız iyi olur diğer arkadaşlarda fikirlerini belirtirler.

• Like 1

HARBİKIZ, 19 dakika önce yazdı:

Zahmet olacak çok teşekkür ederim. Özelden değil de buradan yazarsanız iyi olur diğer arkadaşlarda fikirlerini belirtirler.

Amd Ryzen 3 2200g 3.5ghz (turbo 3.7ghz) Vega Graphics (Vega8 ) (İşlemci soğutucu Wraith Stealth Dahili)

Msi A320M Pro AMD A320 DDR4 3200 (OC) AM4 Soket Micro Atx Anakart 

Neo Forza 2x8 (16gb) 3200 Mhz Black Faye DDR4 Ram 

Samsung 870 Evo  2.5" Sata 250 GB SSD

Seagate Barracuda 3.5" 1Tb 7200Rpm HDD 

Aerocool QS240 500W 80+ Bronze 2x12 Cm Fan Full Tempered Glass mATX Kasa

Toplam 4210 liraya geliyor, ve her türlü işinizi görecek bütçeye uygun bir Apu sistem, bırakın günlük işleri oyun dahi rahatlıkla oynarsanız örneğin Gta 5 1080p high ayarlarda 40-58 fps garanti veriyor. Siz oyun amaçlı kullanmayacaksınız kaldı ki. İşinizi fazlasıyla görecektir.  790 lira cebinizde kalsın..

Ramler de Neo Forzayı özellikle seçtim, kendim de kullanıyorum memnunum. Bütçenizede uygun 2x8 16gb üzmez sizi.

Geçen buna benzer bir sistemi tanıdığa topladım, ofisinde alt tarafı gelir,gider ve parça, alım satımlarını kayıda girip internette vakit geçirecek.  Kendisinin gözü yükselerdeydi ama gerek olmadığını söyledim, şuanda oldukça memnun. Bu pahalılıkta bütçeye uygun neyse o toplanmalı, bütçe varsa fazla açılabiliriz tabi ama piyasa ortada ne yazık ki.

Monitör eklemedim, monitörünüz vardır diye düşünüyorum.

Edited by sk7turk
  • Like 2

3 yıl önce Vatan Bilgisayar'dan Casper kasa kaldım. Donanımını detayıyla aşağıdaki konuda bulabilirsin.

Benim asıl sorunum ilk senesinden sonra bilgisayarın güncel Windows sürümlerinde mavi ekran vermesi oldu. Başka yazılım taraflı bir sorun yaşamadım. Mavi ekran yaşadığım dönemde gerek yabancı gerek yerli forumlarda konular açıp dump dosyalarını paylaştım. Bana RAM, ekran kartı, SSD, HDD gibi birçok sorun buldular ama aslında hepsi sağlam ve bundan eminim. 1607 kurulu şekilde 2 yıldır çalışıyor. Geçen ay ise 21H1 ile tekrar denemek istedim ve kurulumdan sonra aldığım mavi ekran hariç tekrarlamadı. Ben sorunun anakart ile güncel Windows'ların şimdiye kadar çakışmasından olduğunu düşünüyorum. Umarım düzelmiştir de tekrarlamaz diyorum.

Yaşadığım donanımsal sorun ise PSU fanının aşırı ses yapması oldu, fanın onundaki metal çerçeveyi sökerek düzelttim. İşlemci fanı ise ufak olduğundan ve PWM desteklemediğinden ses yapıyordu. Ona da zamanında Nanokatalog'dan aldığım bir 12cm kasa fanını çift taraflı bant ile bloğun üstüne yapıştırarak çözüm buldum.

Size Casper almayın demem ama uzun süre düşük Windows sürümü ile kullanmak zorunda kaldım. Belki sorun tekrarlarsa yine 1607 kurmak zorunda kalacağım. Ürünün driverları sitesinde aldığım ilk yıl vardı ama sonra kaldırıldı. 4 yıl önce aldığım Celeron işlemcili Asus laptopun ise halen sürücüleri mevcut ve güncelleniyor. Masaüstünde sürücü sorunu yaşamazsınız ama mesela laptopta bunun olması çok kötü olur.

Kendi deneyimim şu ki bir daha Casper'ın ürünlerini tercih etmeyeceğim. Ama edene de saygı duyarım. Sorun yaşamak için kaşınıyor demektir. :)

• Like 1

canavar123, 2 dakika önce yazdı:

3 yıl önce Vatan Bilgisayar'dan Casper kasa kaldım. Donanımını detayıyla aşağıdaki konuda bulabilirsin.

Benim asıl sorunum ilk senesinden sonra bilgisayarın güncel Windows sürümlerinde mavi ekran vermesi oldu. Başka yazılım taraflı bir sorun yaşamadım. Mavi ekran yaşadığım dönemde gerek yabancı gerek yerli forumlarda konular açıp dump dosyalarını paylaştım. Bana RAM, ekran kartı, SSD, HDD gibi birçok sorun buldular ama aslında hepsi sağlam ve bundan eminim. 1607 kurulu şekilde 2 yıldır çalışıyor. Geçen ay ise 21H1 ile tekrar denemek istedim ve kurulumdan sonra aldığım mavi ekran hariç tekrarlamadı. Ben sorunun anakart ile güncel Windows'ların şimdiye kadar çakışmasından olduğunu düşünüyorum. Umarım düzelmiştir de tekrarlamaz diyorum.

Yaşadığım donanımsal sorun ise PSU fanının aşırı ses yapması oldu, fanın onundaki metal çerçeveyi sökerek düzelttim. İşlemci fanı ise ufak olduğundan ve PWM desteklemediğinden ses yapıyordu. Ona da zamanında Nanokatalog'dan aldığım bir 12cm kasa fanını çift taraflı bant ile bloğun üstüne yapıştırarak çözüm buldum.

Size Casper almayın demem ama uzun süre düşük Windows sürümü ile kullanmak zorunda kaldım. Belki sorun tekrarlarsa yine 1607 kurmak zorunda kalacağım. Ürünün driverları sitesinde aldığım ilk yıl vardı ama sonra kaldırıldı. 4 yıl önce aldığım Celeron işlemcili Asus laptopun ise halen sürücüleri mevcut ve güncelleniyor. Masaüstünde sürücü sorunu yaşamazsınız ama mesela laptopta bunun olması çok kötü olur.

Kendi deneyimim şu ki bir daha Casper'ın ürünlerini tercih etmeyeceğim. Ama edene de saygı duyarım. Sorun yaşamak için kaşınıyor demektir. :)

Elektronik biraz şans meselesi aslında, aynı cihazdan  başka biri sorun yaşamıyor, bir diğeri yaşayabiliyor. Casper bazı şeyleri çözdü,yerine oturttu diye duydum ama burada asıl önemli olan olay servise iş düşünce servisin vereceği tepki. Alım öncesi değil alım sonrası kalite gerekli biz kullanıcılara. Ben her zaman çevreme derim hazır sistem almayın, bütçeyi kenara koyun ihtiyaçlarınız doğrultusunda toplayın,toplatın diye.

• Like 1

Yaklaşık 13 kişiye aldırdığım helyum v2 ve carbon s1 kasalarınıza bakmanızı öneririm.

Firma yerli üretimdir.Kaliteli malzemeler kullanıyorlar aldırdıklarımdan hiç sorun yaşıyan olmadı.
Sadece depolama yetersiz kalabilir kalan 700 lira ilede kendiniz takviye yapabilirsiniz zaten kasa size toplanmış değil parça parça yani demonte şeklinde gelecek kendiniz takacaksınız

• Like 2

• semsibey changed the title to PC Kasa Tavsiyesi - Tecrübe Ve Bilginizden Akıl Almak Istiyorum