Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

merhabalar grub2 file manager kurulumunu yaptim release sürümü veya modifiyeli olan versiyonla windows 7 veya Windows 10 iso dosyasini boot edince cmd ekraninda "press any key to exit" kalıyor. Sizlerde de bu durumu yaşayan var mı? ayrica ventoy map veya windows seçeneklerinin hepsinde denedim sonuc ayni ventoyda zaten siyah ekranda kalıyor

• Editor
adm12345, 56 dakika önce yazdı:

merhabalar grub2 file manager kurulumunu yaptim release sürümü veya modifiyeli olan versiyonla windows 7 veya Windows 10 iso dosyasini boot edince cmd ekraninda "press any key to exit" kalıyor. Sizlerde de bu durumu yaşayan var mı? ayrica ventoy map veya windows seçeneklerinin hepsinde denedim sonuc ayni ventoyda zaten siyah ekranda kalıyor

Windows iso dosyasının yolunun basit olmasına dikkate edin...

Yani Windows iso dosyası bulunduğu diskin ana dizininde yada en fazla bir klasör içinde olmalı, uzun uzun isimleri olan klasörler içinde ve klasör içindeki klasörler içinde olmamalı. Ayrıca klasör isminde TR ve boşluk karakteri olmamalı.

Son olarak da Windows iso dosyasının adı da kısa olmalı, TR ve boşluk karakteri olmamalı.

• Like 3

crasadure, 30.05.2020 - 21:55 yazdı:

Evet,dediğin gibi g2fm artık kendi başına bir multiboot sayılabilir. Ventoy daha bebek adımları ile büyümeye başladı. İleride oda g2fm gibi gelişecektir.

G2fm şu anda her tür dosya türünü çalıştırabiliyor(wim,esd,vhd,img,iso,...vb)

Ventoy ise şu an sadece ISO dosyalarını çalıştırabiliyor. İleride diğer dosya türlerini de çalıştırma özelliği ekler yapımcı.

Örneğin bugün itibari ile v1.0.12 de WIM dosyalarını direkt çalıştırma özelliği eklenmiş durumda

• WIM files boot supported (Legacy + UEFI) (1.0.12+)

crasadure usta grubfm bir tek pfsense iso yu boot edemedi. geçenlerde gene pfsense kurulum yapmam gerekti grubfm tüm önyükleme şekillerini denedim hepsinde kurulum biraz ilerledikten sonra yarıda kalıyor baktığımda sanki iso cdrom olarak mount edilemedi gibi hata verip komut satırına düşüyor acaba pfsense diğer linuxlerden ne fark var.  sen bilirsin ta eskidende aioboot da aynı problemim vardı. malum tek flash tüm sistem projesi bitti gibi değilmi. bir usb de tüm windows tüm linux tüm pe çalıyor. pfsense hariç. tşk.

kl_ismail, 3 saat önce yazdı:

crasadure usta grubfm bir tek pfsense iso yu boot edemedi. geçenlerde gene pfsense kurulum yapmam gerekti grubfm tüm önyükleme şekillerini denedim hepsinde kurulum biraz ilerledikten sonra yarıda kalıyor baktığımda sanki iso cdrom olarak mount edilemedi gibi hata verip komut satırına düşüyor acaba pfsense diğer linuxlerden ne fark var.  sen bilirsin ta eskidende aioboot da aynı problemim vardı. malum tek flash tüm sistem projesi bitti gibi değilmi. bir usb de tüm windows tüm linux tüm pe çalıyor. pfsense hariç. tşk.

pfsence hakkında yapımcıya soru sordum...cevap geldiğinde buradan paylaşım yaparım...

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 56 dakika önce yazdı:

pfsence hakkında yapımcıya soru sordum...cevap geldiğinde buradan paylaşım yaparım...

Biraz önce merak ettim,   iso dosyasını indirip denedim aşağıdaki Grub4 kodlarla boot etti ama sanalda denediğim için bilemiyorum PCde nasıl olur.

title pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64 \n pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64 kurulumu
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso || find --set-root /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso
map /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso (0xff) || map --mem /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

• Like 2

mutlux, 12 saat önce yazdı:

Biraz önce merak ettim,   iso dosyasını indirip denedim aşağıdaki Grub4 kodlarla boot etti ama sanalda denediğim için bilemiyorum PCde nasıl olur.

title pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64 \n pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64 kurulumu
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso || find --set-root /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso
map /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso (0xff) || map --mem /ISO/pfSense-CE-2.4.5-RELEASE-amd64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

eyvallah usta tşk. elinize dilinize sağlık.

anyhdv yapıcının grub4 dos kısmında linux kısmında linux.lst dosyasının gpart live altına komutları yapıştırdım ve iso yu boot ettim kurulum başladı devam etti ve aynı yerde cd mount kısmında kaldı. ekran görüntüsü aşağıda. gerçek makinada yaptım.  işimiz yapımcıya kaldı herhal. kurulum ekran resmini ekledim. anyhdv nin 2019 versiyonunda linux kısmında fedora ubuntu.iso gibi dosya koyup boot ediyor ya oraya pfsense.iso diye koydum görmedi. belki anyhdv bir komut yazıp hallederler.

Please register to see this content.

Grub2 File Manager v7.3 .0  (17.06.2020)

add support for USM WinPE, Proxmox VE, Veket linux
add Danish language & keyboard
add UEFI screenshot module

9.03 MB

20.9 MB

Edited by 34ero

awengers44, 1 saat önce yazdı:

Bizim son yayımladığımız 7.2 update olan çalışma yapımcı tarafından 7.3 olarak siteye eklenmiştir. Güncelleme gereksinimi yok şuan ;)

Hocam haklısın v7.3  olarak düzeltildi ve yeniden eklendi herhalde :) 

Edited by 34ero
  • Like 1

UZUNLAR, 29.05.2020 - 17:47 yazdı:

Üstadım,  ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.  Ben az önce  kendime zaten yaptım.  Önemli olan sizin, benim  ihtiyacımız değil. Her zaman vurguladığım gibi bu işlere yatkın olmayan pek çok arkadaşımız var. Kendim için zaten istememiştim.  Faruk üstad en iyisini mutlaka yapacaktır. 

hocam paylaşma imkanı olursa iyi olurdu...

• Like 1

• 2 hafta sonra ...
By_FaRuK, 10 dakika önce yazdı:

Program için Windows 10 işletim sistemi kullanın.

Use Windows 10 operating system for the program.

hocam bir güncelleme gelir mi ? 

1-arayüz çoklu dil seçeneği de eklenebilir (İngilizce )

2-kurulu olan bölümde ve kurulacak bölümde Grub2FM veya modifiyeli olduğunu ve sürüm bilgisi de olabilir (kurulu olan ve kurulacak yada güncellencek için )

3-modifiyeli kurulum yada güncellemede manuel seçimde olabilir (dosya gösterilerek internetsiz)

4- boot bölümü istendiğinde gizli bölüm yapılabilme de olabilir 

5-boot bölümün de boyutlandırma yapabilme 

gibi....

• Like 2

crasadure, 2 saat önce yazdı:

G2FM v7.3.0-Modifiyeli          (Güncelleme tarihi : 05.07.2020)

ChangeLog:

1. Please register to see this content.

Virtual box ta uefi boot düzelmiş .ilginç!

Grub2FM Suite  kullanıyorum

Teşekkürler

Edited by efe34

By_FaRuK, 14 saat önce yazdı:

grubfm_multiarch.iso

Üstad,  yeni paylaştığınız   Cygwin64   ile  grubfm_multiarch.iso dosyasını oluşturdum, boyut    (24.217.600 bayt) .  EFI den kendi multibootum da +  Vetoy  ile + Grub2FM  ile çalışmadı.  Ancak Orjinal olan   grubfm_multiarch.iso    boyut   (21.876.736 bayt)   elbette her koşulda çalışıyor.  Acaba başka arkadaşlar da  durum nedir ?  

• Editor
UZUNLAR, 27 dakika önce yazdı:

Üstad,  yeni paylaştığınız   Cygwin64   ile  grubfm_multiarch.iso dosyasını oluşturdum, boyut    (24.217.600 bayt) .  EFI den kendi multibootum da +  Vetoy  ile + Grub2FM  ile çalışmadı.  Ancak Orjinal olan   grubfm_multiarch.iso    boyut   (21.876.736 bayt)   elbette her koşulda çalışıyor.  Acaba başka arkadaşlar da  durum nedir ?  

bende sorun görünmüyor iso boyutlarıda aynı hemen hemen şimdi hazırlayıp denedim çalıştı

köylü, 13 dakika önce yazdı:

bende sorun görünmüyor iso boyutlarıda aynı hemen hemen şimdi hazırlayıp denedim çalıştı

Üstad,  EFI ortamında çalışıyor mu ?  demek ki    3.kez tekrardan oluşturmam gerekiyor.    7z  ile   grubfm_multiarch.iso  içinde ki  efi.img nin içinden   BOOTX64.EFI      ve      BOOTIA32.EFI  dışarı çıkartılıyorsa problem yok sizin ki doğrudur.   

• Like 1

UZUNLAR, 1 dakika önce yazdı:

şunu bi paylaşı  ver  Üstad,  şimdi tekrardan oluşturmaya başlayacam olmaz sa sinirlerim alt üst olacak  :D 

Bende mesajımı editledim şimdi :D özür dilerim hocam. grubfm_multiarch.iso sorunlu efi,de çalışmadı maalesef.

• Editor

UZUNLAR, 12 dakika önce yazdı:

Üstad,  EFI ortamında çalışıyor mu ?  demek ki    3.kez tekrardan oluşturmam gerekiyor.    7z  ile   grubfm_multiarch.iso  içinde ki  efi.img nin içinden   BOOTX64.EFI      ve      BOOTIA32.EFI  dışarı çıkartılıyorsa problem yok sizin ki doğrudur.   

aynen efide çalışmıyor image dosyası bozuk gözüküyor

u0rAZx.png

Edited by köylü
  • Like 1