Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

Anlaşılan Legacy de sorun yok ama Uefi de sıkıntı var. Tekrar bir kontrol edeyim.

Cygwin saf linux olmadığı için bu tarz sorunlar olabiliyor maalesef. Bazı eklentiler direk Linux sistemlerdeki gibi eklenemiyor. Manuel eklemek gerekiyor.

Tekrar bakacağım. Bir gelişme olursa buradan bilgilendirme yaparım.

• Like 2

awengers44, 10 dakika önce yazdı:

Bende mesajımı editledim şimdi :D özür dilerim hocam. grubfm_multiarch.iso sorunlu efi,de çalışmadı maalesef.

Sana can kurban Üstadım, ne özürü  olur böyle yol kazaları,   ama hava çok boğucu rutubet çok fazla  sırtımdan terledim sinirimden  :D   :D  

• Haha 1

• 3 hafta sonra ...
HalitKarakurt, 4 saat önce yazdı:

bu modifiyesiz herhalde

Grub2 File Manager da modifiye edilecek bir şey kalmadı artık...bizim yaptığımız,yapımcı programda değişiklikler yaptığında yapılan değişiklikleri derleyip siz son kullanıcılara sunuyoruz. 

Önceden yapımcıya bir türlü ekletemediğimiz bazı kodlar vardı. Şimdi o kodlar eklendiği için MODİFİYELİ kavramı artık ortadan kalktı.

Ancak @awengers44 üstadın Ventoy +grubfm projesi  iki sistemi bir arada sunan proje olarak MODİFİYE li olarak sunulmaya devam etmektedir.

• Like 4

Emre028, 10.07.2020 - 05:36 yazdı:

Please register to see this content.

Gerçek makinede SergeiStrelec i kullanıp böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu ?

Mesajı geç gördüm.:( Winpe8 de ya bu hatayı veriyor veya donup kalıyor.Eğer donarsa görev yöneticisinden strelecpe.exe yi resetlersen masaüstü gelir.Resimdeki gibi bir hatada enter a basılı tutarsan pencereler kaybolup masaüstü geliyor.En azından bende böyle oldu.

serhat100, 9 dakika önce yazdı:

Grub2FM+Ventoy+AIOBoot test amaçlı birleştirme yaptım. gayet stabil oldu. 8)

Tehlikeli sularda yüzüyorsun üstad :D aioboot çok özellikli, henüz tam oturmayan bağlantı sorunları ve düzenlenmesi gereken bir çok komut var, sorulara cevap verebilirsen paylaş ama şahsen hiç tavsiye etmem, yorulmana değmez.

awengers44, 31 dakika önce yazdı:

Tehlikeli sularda yüzüyorsun üstad :D aioboot çok özellikli, henüz tam oturmayan bağlantı sorunları ve düzenlenmesi gereken bir çok komut var, sorulara cevap verebilirsen paylaş ama şahsen hiç tavsiye etmem, yorulmana değmez.

Hocam test amaçlı yoksa biliyorsun favorim grub2fm yoksa ne gerek var 3 multiboota. bir flashda sistemimi değiştirmeden içerisine koyup test yapıyorum en kısa yoldan

• Thanks 1

crasadure, 02.06.2020 - 20:58 yazdı:

pfsence hakkında yapımcıya soru sordum...cevap geldiğinde buradan paylaşım yaparım...

Pfsense uygulaması ventoy v1.0.18 versiyonunda test edilen ve destek verilen iso dosyaları arasına eklenmiş.

Bu ISO yu kullanamayan ve kuramayanlar için bilgi vereyim dedim. Yakında a1live de g2fm projesine gereken çözümü ekler diye ümit ediyorum. Uzun bir süredir konu g2fm in resmi sitesinde KONU olarak açık duruyordu. Sanırım çözüme ulaşıldı  🙂

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 01.08.2020 - 17:29 yazdı:

Pfsense uygulaması ventoy v1.0.18 versiyonunda test edilen ve destek verilen iso dosyaları arasına eklenmiş.

Bu ISO yu kullanamayan ve kuramayanlar için bilgi vereyim dedim. Yakında a1live de g2fm projesine gereken çözümü ekler diye ümit ediyorum. Uzun bir süredir konu g2fm in resmi sitesinde KONU olarak açık duruyordu. Sanırım çözüme ulaşıldı  🙂

eyvallah crasadure usta çok tşk. ederim. pfsense ben yoğun kullanıyorum. genellikle bir usb ye boot şeklinde yazıyorum versiyon değiştikçe yeniden usb sil yeniden iso to usb yap baya zor oluyor. burdan yazdım iso dan kurarkende cdrom hatası gibi verip yarım kalıyor.

34ero, 2 saat önce yazdı:

Add F5 menu for AIO Boot and Ventoy.

.                           12 MB
.                 23.1 MB

Artık ventoy,Aioboot ve g2fm uygulamaları arasında F5 kısayolu ile geçiş yapabilirsiniz

F5 kısayolu ile

* g2fm dan -->ventoya

*g2fm 'dan -->aioboot a

geçiş sağlayabilirsiniz

Edited by crasadure
  • Like 4

crasadure, 7 saat önce yazdı:

Artık ventoy,Aioboot ve g2fm uygulamaları arasında F5 kısayolu ile geçiş yapabilirsiniz

F5 kısayolu ile

* g2fm dan -->ventoya

*g2fm 'dan -->aioboot a

geçiş sağlayabilirsiniz

serhat100, 27.07.2020 - 12:55 yazdı:

Grub2FM+Ventoy+AIOBoot test amaçlı birleştirme yaptım. gayet stabil oldu. 8)

a1ive bizden kopya çekmiş :D

• Like 3
  • Haha 2

serhat100, 41 dakika önce yazdı:

a1ive bizden kopya çekmiş :D

Aynen öyle ;) Akıllı adam dertten kurtardı bizi.

Test etmek için usb belleği 3 parça yaptım.. ventoy, aioboot, data şeklinde :p grubfm,den f5 seçip işlem yaptırmak istediğimde kafası karıştı :crazy:

• Haha 1

Üs

awengers44, Bir saat önce yazdı:

Aynen öyle ;) Akıllı adam dertten kurtardı bizi.

Test etmek için usb belleği 3 parça yaptım.. ventoy, aioboot, data şeklinde :p grubfm,den f5 seçip işlem yaptırmak istediğimde kafası karıştı :crazy:

Üstad 3 sistem yerine iki sistem olarak yaptığında damı aynı sonucu alıyorsun. Aynı anda 3 sistemi kullanmak sıkıntı olabilir.

Olabilecek kombinasyonlar:

Aioboot +g2fm

Ventoy + g2fm

90-105. Satırlar arasındaki kodları incele üstad

Birde kodları incelediğimde;

AIO/grub/grub.cfg

ventoy/ventoy.cpio

dosyalarını aratıyor. Bu dosyaları bulduğu an kontrolü bu dosyalara bırakıyor sanırım

Edited by crasadure

@crasadure Üstadım test etmek istedim :) aktif bölüm hangisi ise ondan root ediyor ki buda normal bir durum. 

Diskte çoklu bölüm olacaksa eğer bizim eklediğimiz şekilde daha sağlıklı farklı usb bölümü olsa,da eklediğim diğer dosyalardaki komutu algılayıp çalıştırıyor. ventoy localboot örneğinde olduğu gibi.

Test amaçlı diğer disk bölümünden grub4dos çalıştırıp ordan grub2,ye geçiş yapıp tüm eklenen komutları sorunsuz çalıştırdı, tabi grub2 dosyalarıda çalışacağı dizin ve disk yapısına göre daha önceden hazırlanmıştı.

menuentry 'Search and boot Grub4dos' --class=boot_g4d {
        if search -n -s -f /grldr; then
            ntldr /grldr
        else
            echo "Grub4dos NOT found ..."
        fi        
    }

@serhat100 üstad hazırladığı son sisteme grub4dos ekleyip varsayılan loader yaparsa bence diğer tüm multiboot sistemlerde yaşadığımız sorunlarda bitmiş olacak. (grub4dos, ventoy, grubfm)

• Like 1

Commits on Aug 5, 2020

1. Please register to see this content.
     committed 2 hours ago

F5 kısayolu alakalı yapımcı yeniden güncelleme yapmış durumda. Sanırım EFI kısmında bazı hatalar mevcut imiş. Onları düzeltmiş. Hata alanlar tekrar derleyip durumu kontrol etsinler. Ben şu an tatilde olduğumdan derleyip yayımlayamıyorum.
  • Like 1

awengers44, 12 saat önce yazdı:

@crasadure Üstadım test etmek istedim :) aktif bölüm hangisi ise ondan root ediyor ki buda normal bir durum. 

Diskte çoklu bölüm olacaksa eğer bizim eklediğimiz şekilde daha sağlıklı farklı usb bölümü olsa,da eklediğim diğer dosyalardaki komutu algılayıp çalıştırıyor. ventoy localboot örneğinde olduğu gibi.

Test amaçlı diğer disk bölümünden grub4dos çalıştırıp ordan grub2,ye geçiş yapıp tüm eklenen komutları sorunsuz çalıştırdı, tabi grub2 dosyalarıda çalışacağı dizin ve disk yapısına göre daha önceden hazırlanmıştı.

menuentry 'Search and boot Grub4dos' --class=boot_g4d {
        if search -n -s -f /grldr; then
            ntldr /grldr
        else
            echo "Grub4dos NOT found ..."
        fi        
    }

@serhat100 üstad hazırladığı son sisteme grub4dos ekleyip varsayılan loader yaparsa bence diğer tüm multiboot sistemlerde yaşadığımız sorunlarda bitmiş olacak. (grub4dos, ventoy, grubfm)

Neden grub4dos a ihtiyaç varki ventoy+grubfm+AIOBoot veya 

Ventoy+AIOBoot+grubfm, 

Aioboot+grubfm+Ventoy, 

Grub2FM+AIOBoot+Ventoy, 

Her türlü kombinasyon ile yapılır grub4dos a gerek kalmadan ayrıca hiçbir olumsuzluk olmadan (yıllık izindeyim o yüzden yüzeysel bakabiliyorum) 

• Like 1