Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

• Editor
34ero, 43 dakika önce yazdı:

@mephistooo2  Grub2FM Suite  PROJESİ için kurulumda yada güncellemede  boot bölümü istendiğinde gizli bölüm yapılabilme de olabilir belki ...

Aslında yapılabilir ancak şu haliyle yapılamaz, çünkü disk bölümlendirme işlemi bittikten sonra FAT32 kısmına Grub2FM dosyaları kopyalanıyor ve bu işlem için adresin belli olması yani bir sürücü harfinin olması gerek.

FAT32 kısmının gizlenebilmesi için kodlarda değişiklik yapmam gerek.

Kullanıcı FAT32 kısmındaki dosyalara da erişebilsin, gerektiğinde modifiye Grub2FM dosyalarını da FAT32 kısmına kopyalayabilsin diye o kısmı gizlemedim.

• Like 1

mephistooo2, 7 dakika önce yazdı:

Aslında yapılabilir ancak şu haliyle yapılamaz, çünkü disk bölümlendirme işlemi bittikten sonra FAT32 kısmına Grub2FM dosyaları kopyalanıyor ve bu işlem için adresin belli olması yani bir sürücü harfinin olması gerek.

FAT32 kısmının gizlenebilmesi için kodlarda değişiklik yapmam gerek.

Kullanıcı FAT32 kısmındaki dosyalara da erişebilsin, gerektiğinde modifiye Grub2FM dosyalarını da FAT32 kısmına kopyalayabilsin diye o kısmı gizlemedim.

Ventoy2Disk uygulaması gizli bölüme kur yada güncelleme yapıyor ama bur da dediğin gibi modifiyeli grup2fm kullanılmak istenince iş karışıyor herhalde :) 

• Editor

Artıkı Grub2FM kurulum işlemi tamamlanmıştır... 

Grub2FM kurulumu daha ne kadar kolaylaştırılabilir ki... :D

İster @By_FaRuK 'a ait GUI uygulamayı, isterseniz hazırladığım  Grub2FM Suite cmd dosyasını kullanın. :hi:

@By_FaRuK üstada bu uygulama için çok teşekkürler... :drinks:

Edited by mephistooo2
  • Like 4
  • Thanks 3

mephistooo2, 1 dakika önce yazdı:

Artıkı Grub2FM kurulum işlemi tamamlanmıştır... 

Grub2FM kurulumu daha ne kadar kolaylaştırılabilir ki... :D

İster @By_FaRuK 'a ait GUI uygulamayı, isterseniz hazırladığım  Grub2FM cmd dosyasını kullanın. :hi:

@By_FaRuK üstada bu uygulama için çok teşekkürler... :drinks:

Hocam bu işin akıl hocası siz oldunuz. İlk başka sizin hazırladığınız script ile bu kurulum hayata geçmiş oldu.

Ben sadece olaya biraz görsellik kattım. Size de böyle bir proje gelişiminde fikir geliştirdiğiniz için ben teşekkür ederim. :drinks:

• Like 4
  • Thanks 2

By_FaRuK, 7 saat önce yazdı:

GRUB2 FILE MANAGER INSTALLER

yHP3B0.png

Grub2File Manager Installer Özellikleri:

1. Seçilen USB/HDD e seçilen dile göre orjinal Grub2FM dosyaları ile otomatik kurulum yaparak kullanıma hazır hale getirir.
    • * ÖNEMLİ: Bu işlem seçtiğiniz USB/HDD ini biçimlendirecektir. Önemli verilerinizi öncesinde yedeklemeyi unutmayınız.
  2. Seçilen USB/HDD e @crasadure üstadın hazırladığı modifiyeli dosyalarla otomatik kurulum yapılabilir.
  3. Seçilen sürücüye orjinal ya da modifiyeli dosyalarla kurulum yapılabilir. ( Örnek olarak 1 TB lık diskinizde 100 MB bir yer ayırıp hiç bir veri kaybınız olmadan bu alana Grub2 File Manager kurulumu yapıp 1 TB'lık diskinizi direk kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. )
  4. Tercihe göre seçilen dile ait orjinal dosyalarla ya da modifiyeli dosyalarla otomatik güncelleme işlemi yapar.
  5. Tercihe bağlı seçilen bölümü biçimlendirir.
  6. Seçilen bölümde Windows yüklü ise işlem yapmaya izin vermez. Gerekli kontroller eklenmiştir.
  7. Kendi içinde faydalı olabilecek bir kaç program barındırır.

Grub2File Manager Installer Tanıtımı ve Kullanımı - @crasadure (Teşekkürler.)

İndirme Linki:

Please register to see this content.

hocam çok güzel olmuş tşk. 

1-arayüz çoklu dil seçeneği de eklenebilir (İngilizce )

2-kurulu olan bölümde ve kurulacak bölümde Grub2FM veya modifiyeli olduğunu ve sürüm bilgisi de olabilir

3-modifiyeli kurulum yada güncellemede manuel seçimde olabilir (dosya gösterilerek internetsiz)

4- boot bölümü istendiğinde gizli bölüm yapılabilme de olabilir 

Edited by 34ero
  • Like 1
  • Thanks 1

Ardı ardına harika çalışmalar geliyor maşallah ama benim gibi hala windows 8.1 - 7 kullanan arkadaşlar yöntemleri denerken muhtemelen hata alabilirler. Elbette ki bunun da bir çözüm yolu var. Üstatlar müsaade ederseniz konu ile ilgili kullandığım yöntemi paylaşmak istiyorum, hem usb ye aktarım konusunda da çeşitlilik olur. Video da bir hata varsa ya da uygun görmezseniz hemen silebilirsiniz, saygılar.

Not: Dosyalar güncellendiği için klasör yapısı ve boot yöntemi değişmiş. Benim uyguladığım yönteme uygun olan dosyaları yüklüyorum bootmgr dosyasını içine ekledim.. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Not 2: İlerleyen zamanlarda Grub2FM yi güncellemek için grubfm.iso, grubfmia32.efi, grubfmx64.efi dosyalarını yenileriyle değiştirmeniz yeterli, işlemleri baştan yapmanıza gerek yok.

Edited by red_d
  • Like 3
  • Thanks 1

red_d, 25 dakika önce yazdı:

Üstad video için teşekkürler.

Manüel kurulum yapmak isteyenler videoda belirttiğin şekilde yapabilirler.. 

@By_FaRuK üstadın programı win7 win8 win8.1 win10 da çalışan bir GUI uygulaması. 

Acemi ve bu işlerle uğraşmayan veya uğraşmak istemeyenler için bu proje geliştirildi zaten.

G2FM İnstaller projesi Win7 ve üst versiyonlarda çalışmaktadır. Tek şart uygulamanın kullanılacağı makinede internetin olması gerekiyor.

İnternetin olmadığı bir makinede kurulum,senin paylaştığın video şekliyle yapılabilir. 

Emeğine sağlık @red_d üstad  ?

Video konu başına eklenmiştir...

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Thanks 1

RedDunyam, 4 dakika önce yazdı:

Güzel Olmuş

Gereklimi bilemem ama programın kendini güncelleme seçeneği varmı ilerde üst versiyon çıkar diye 

Programın yeni versiyonu çıkarsa ilgili linkten güncel olanı manüel olarak indirebilirsiniz.

Örneğin v1.0 dan sonra v1.1 çıkarsa güncel olanı ilgili linkten manüel indirebilirsiniz. Link sabit link tir

• Like 1

GRUB2 FILE MANAGERI XORBOOT BOOTLADER İLE MULTİBOOT OLARAK HAZIRLAMA

( MANUEL KURULUM YÖNTEMİ)

Açıklama: Bu video Xorboot konu başlığı altında önceden paylaşılmıştı ancak görmeyenler için burada da paylaşma gereği duydum

Video13_Gerekli_Dosyalar: 

grldr kodlar

pxe detect
configfile
default 0
timeout 1

map --mem /grubfm.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)
Edited by crasadure
  • Like 1

Arkadaşlar  @By_FaRuK üstadın Grubfm installer yöntemiyle 128 GB lık USB diskimi hazırladım

NTFS bölümüne iso dosyalarımı attım ve denemeler yaptım.

Ancak Fedora, Debian ve Linux Mint LMDE isoları "initramfs" hatası verdi ve boot etmediler.

Bende diskin NTFS bölümünü küçülterek bir de Fat32 bölümü oluşturdum.

Yani diskimde EFI bölümüne ilaveten Fat32 ve NTFS formatlı iki bölüm daha var.

Boot etmeyen Fedora, Debian ve Linux Mint LMDE isoları artık boot ediyor.

NTFS de boot etmeyen isoların Fat32 den boot etme sebebini bilen var mı?

Memoli, 34 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar  @By_FaRuK üstadın Grubfm installer yöntemiyle 128 GB lık USB diskimi hazırladım

Ancak Fedora, Debian ve Linux Mint LMDE isoları "initramfs" hatası verdi ve boot etmediler.

1. "USB/HDD Kurulum & Güncelleme" alanını mı kullandınız yoksa "Mevcut Bölüm Kurulum & Güncelleme" alanını mı kullandınız?

2. "Mevcut Bölüm Kurulum & Güncelleme" alanından işlem yaptıysanız "Seçilen bölümü biçimlendir" işaretini koydunuz mu?

Bu sorulara cevap verirseniz sorunun neden kaynaklandığını tespit edebiliriz.

Memoli, 43 dakika önce yazdı:

1. Kullandığınız işletim sistemi nedir,kaç bit?

2. Disk partisyon yapısının görüntüsünü atarsanız iyi olur...

@mephistooo2  Üstad,  sizin scriptinize  bir menü daha ekledim aşağıda resimde görüldüğü gibi ve gayet güzel modifiyeli olanı da kurulum yapıyor. Tabi bunu kendim için hazırladım.  Keşke sizinkinde de olsaydı diye sadece öneri, temenni...  belki bir sonraki versiyon da.  :) 

• Like 1

By_FaRuK, 2 saat önce yazdı:

1. "USB/HDD Kurulum & Güncelleme" alanını mı kullandınız yoksa "Mevcut Bölüm Kurulum & Güncelleme" alanını mı kullandınız?

2. "Mevcut Bölüm Kurulum & Güncelleme" alanından işlem yaptıysanız "Seçilen bölümü biçimlendir" işaretini koydunuz mu?

Bu sorulara cevap verirseniz sorunun neden kaynaklandığını tespit edebiliriz.

1-Diski aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Gparted ile bölümledim.

Sonra Mevcut Bölüm Kurulum&Güncelleme yi kullandım. 2-Evet biçimlendirmeyi seçtim

crasadure, 2 saat önce yazdı:

1. Kullandığınız işletim sistemi nedir,kaç bit?

2. Disk partisyon yapısının görüntüsünü atarsanız iyi olur...

1-Windows 10 kullanıyorum

2-Diskin yapısı:  diskyaps.png.41337ad679fc1792771841d0411876ab.png

Edited by Memoli
Ekleme

Birgün nete girmedik beklediğimiz bomba patlamış en kısa sürede deneyeceğim elinize sağlık.

EDIT:

Tüm fonsiyonları denedim tek seferde hepsi sorunsuz kuruldu.  Kurulum esnasındaki sabit harf tanımlanması yerine boştaki harfin atanması  oluşan sorunları yok etmiş.

Grub2FM kurup Bootable USB yapmak için tek başına yeterli süper bir sistem olmuş.  Tekrardan emeği geçenlerin eline sağlık.

Grub2FM UEFİ konusunda süper hızlı ve tek başına yeterli.

LEGACY modunda ise performansı düşük. İSO ların ön yüklenmesi çok vakit alıyor.

Teknoloji hızla ilerlemekte olsa da bozulmadığı sürece elde kullanılan  LEGACY cihazlardan  kolay kolay vazgeçilemiyor.

Edited by ÇILGIN_06
Test Sonuçları:

Arkadaşlar bu sefer oldu. Daha önce Grub2FM installeri mevcut diskimin yapısını bozmadan kurabilirmiyim diye GPT diskimin bir partisyonuna kurmuştum. Sanıyorum sorun oradan kaynaklandı.

Diski tamamen formatlayıp MBR yapınca ve çalıştırıp herşeyi programa bırakınca sorun halloldu.

Ancak şimdi başka bir sorunum var. Bios benim USB diski görmüyor. Sistemde kurulu reFind boot manager ile boot edebiliyorum ancak.

USB diskimin biosda görünmeme sebebi ne olabilir. Fikri olan var mı?