Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

Yüce Allah acil şifalar versin değerli dostum karadurak  hoca  .tez zamanda allahın şafi ismi hürmetine şifa bulup sağlığınıza kavuşmak dilek ve arzusuyla .büyük geçmişolsun 

birde bu çalışmayı ben daha önce yayınlanır yayınlanmaz   indirip arşivime katmışım lakin  iso dosyası degilde rar dosyası olunca   rardan çıkar exe  dosyasını çalıştırdım ama bir türlü USB ye  aktarma işini gerçekleştirememiştim   ve iş yogunlugumda vardı o günlerde  üzerine düşmedim  şimdi   içinde pardus filanda var  görünce birde kapasite yüksek olmayınca  çokda başarılı ve işlevli çalışmalar ı menüde görünce yeni sanıp hemen üzerine atlamıştım tamda  beklediğim çalışma demiştim ama sonradan arşivimi karıştırınca  bu çalışmayı orada görünce anladım    ondan dolayıda  paylaşımınızda bir olumsuzluga sebep olduysamda   sizden özür dilerim

indirdiğim dosyanın rarlı ve rardan cıkmış resminide burada paylaşıyorum  .iso olsaydı rufusla yazdır  USB ye derdim işlem tama olurdu ama   neyse  sunumdaki resimde gördüğüm proğram ve  listenin büyüsüne  kapıldık işte 

Please register to see this content.

BU paylaşımdaki arayüzde görünen  içerik çok ilgimi çekmiş hemen indirip denemek istemiştim ama bir türlü bu çalışmayı usb denmi kullanıyoruz  sabit  hdd üzerindenmi kullanıyoruz  bu arayüzdeki görünen çalışmalara nasıl ulaşabiliyoruz bilemediğimden malesef  bu hevesimde  beklemede devam ediyor  .mevcut durumda istifade edemediğimden deneyemediğimden benim içinde bir anlam ifade etmiyor bu konuda deneyip çalıştırabilen biri varsa yardımcı olursa çok makbule gececek  şimdiden teşekkürler 

• Editor

@karadurak üstad daha önceki pxe server oluşturma kodlarında sıkıntılar vardı.

Biraz üstünde durdum ve tüm sorunları çözdüm.

Bana göre sorunlar: 

Sorun 1:
Önceki kodlarda şifresi de olan pe adında gizli bir kullanıcı oluşturuluyor ve bu kullanıcı üzerinden winpe adında ağ ortamında klasör paylaşımı yapılıyordu, ancak bu client tarafında her zaman olmasa da bazen izin
sıkıntılarına sebep oluyordu.

Sorun 1'in çözümü:
RAR arşivi içindeki dosyalar sayesinden artık gizli bir kullanıcı oluşmayacak, çalıştırılan bilgisayardaki mevcut kullanıcı üzerinden winpe adında ağ ortamında klasör paylaşımı yapılacak ve bu yöntem çok çok daha iyi.

Sorun 2:
Önceki kodlarda sunucu IP'si olarak ipconfig.ini dosyasına bilgisayar adı yazılıyordu. Aslında bunda hiçbir sorun yok ancak % 1 ihtimal benim başıma geldi :)
PXE Sunucu tarafında bilgisayar adı ile client tarafında WinPE bilgisayar adı aynı olunca bilgisayar sapıtıyor :)

Sorun 2'nin çözümü:
Ben bu % 1 ihtimali gerçekleştirince :) ipconfig.ini dosyasına bilgisayar adını değil de bilgisayar IP'sini yazdırma yoluna gittim.

Şuan itibariyle sorunsuz çalışıyor.

Yukarıdaki sorun çözümleri dışında ayrıca ipxe64.efi ve ipxe32.efi dosyalarını da AIO Boot projesinden alıp bizdeki PXE dosyaları ile değiştirdim. Bu 2 efi dosyası AIO Boot yapımcısı tarafından modifiye edilen iPXE projesinin orijinal dosyalarıdır.

Bu efi dosyaları sayesinde eski efi dosyalarına göre iPXE menu gelme süresi bana göre % 30-40 daha da hızlanmış.

Tüm bu değişiklikleri ve sonuçlarını kendi Rescue WinPE çalışmamda denedim.  Km - Pxe Dual Multiboot V2 çalışmasında denemedim ama yüksek ihtimal bu çalışmanda da sorunsuz çalışacaktır.

Sağlığına kavuştuktan sonra sen testlerini yaparsın ve istersen bu dosyalar ile birlikte Km - Pxe Dual Multiboot çalışmanı güncellersin.

Sağlıcakla....

Edited by mephistooo2
  • Like 5

mephistooo2, 35 dakika önce yazdı:

@karadurak üstad daha önceki pxe server oluşturma kodlarında sıkıntılar vardı.

Biraz üstünde durdum ve tüm sorunları çözdüm.

Bana göre sorunlar: 

Sorun 1:
Önceki kodlarda şifresi de olan pe adında gizli bir kullanıcı oluşturuluyor ve bu kullanıcı üzerinden winpe adında ağ ortamında klasör paylaşımı yapılıyordu, ancak bu client tarafında her zaman olmasa da bazen izin
sıkıntılarına sebep oluyordu.

Sorun 1'in çözümü:
RAR arşivi içindeki dosyalar sayesinden artık gizli bir kullanıcı oluşmayacak, çalıştırılan bilgisayardaki mevcut kullanıcı üzerinden winpe adında ağ ortamında klasör paylaşımı yapılacak ve bu yöntem çok çok daha iyi.

Sorun 2:
Önceki kodlarda sunucu IP'si olarak ipconfig.ini dosyasında bilgisayar adı yazılıyordu. Aslında bunda hiçbir sorun yok ancak % 1 ihtimal benim başıma geldi :)
PXE Sunucu tarafında bilgisayar adı ile client tarafında WinPE bilgisayar adı aynı olunca bilgisayar sapıtıyor :)

Sorun 2'nin çözümü:
Ben bu % 1 ihtimali gerçekleştirince :) ipconfig.ini dosyasına bilgisayar adını değil de bilgisayar IP'sini yazdırma yoluna gittim.

Şuan itibariyle sorunsuz çalışıyor.

Yukarıdaki sorun çözümleri dışında ayrıca ipxe64.efi ve ipxe32.efi dosyalarını da AIO Boot projesinden alıp bizdeki PXE dosyaları ile değiştirdim. Bu 2 efi dosyası AIO Boot yapımcısı tarafından modifiye edilen iPXE projesinin orijinal dosyalarıdır.

Bu efi dosyaları sayesinde eski efi dosyalarına göre iPXE menu gelme süresi bana göre % 30-40 daha da hızlanmış.

Tüm bu değişiklikleri ve sonuçlarını kendi Rescue WinPE çalışmamda denedim.  Km - Pxe Dual Multiboot V2 çalışmasında denemedim ama yüksek ihtimal bu çalışmanda da sorunsuz çalışacaktır.

Sağlığına kavuştuktan sonra sen testlerini yaparsın ve istersen bu dosyalar ile birlikte Km - Pxe Dual Multiboot çalışmanı güncellersin.

Sağlıcakla....

@mephistooo2 PXE işi sende çünkü kullnıcı degilim. :D   bu güncellemeyi test edip ekleyecegim teşekkürler

• Like 1

• Editor

Üstat senin çalışmanda kullanıcı seçimine bağlı olarak birden fazla bootloder dosyası var, ben kendime göre düzenlemiştim, ben de sadece wimboot.kkpxe  adında bir tane bootloader dosyası var.

pxe.JPG.0f9ee4d993a157c43f310c2d91f18ef6.JPG

"%~dp0TOOLS\CINI.exe" "%~dp0config.ini" dhcp filename wimboot.kkpxe

Bu satırdaki wimboot.kkpxe dosyasını değiştirmeyi unutmuşum, sen o kısmı kendine göre halledersin...

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 3 saat önce yazdı:

Üstat senin çalışmanda kullanıcı seçimine bağlı olarak birden fazla bootloder dosyası var, ben kendime göre düzenlemiştim, ben de sadece wimboot.kkpxe  adında bir tane bootloader dosyası var.

pxe.JPG.0f9ee4d993a157c43f310c2d91f18ef6.JPG

"%~dp0TOOLS\CINI.exe" "%~dp0config.ini" dhcp filename wimboot.kkpxe

Bu satırdaki wimboot.kkpxe dosyasını değiştirmeyi unutmuşum, sen o kısmı kendine göre halledersin...

undionly.kpxe ismi 4 yerde geçiyor   setup_PXE, PXE.au3 , config.ini ve \TOOLS \config.ini  neyse o çalışmada herhangi bir sorun çıkarmadıgı için orjinal adıyla kalsın. 

Yalnız bende sendeki dosyalar ile winpe yi başlattıgımda ağ sürücüsünü bağlamadı. Senin değişiklik yaptıgın farklı dosyalar da olabilir ayrıntılı bakamadım henüz

• Editor
karadurak, 12 dakika önce yazdı:

undionly.kpxe ismi 4 yerde geçiyor   setup_PXE, PXE.au3 , config.ini ve \TOOLS \config.ini  neyse o çalışmada herhangi bir sorun çıkarmadıgı için orjinal adıyla kalsın. 

Yalnız bende sendeki dosyalar ile winpe yi başlattıgımda ağ sürücüsünü bağlamadı. Senin değişiklik yaptıgın farklı dosyalar da olabilir ayrıntılı bakamadım henüz

Üstat önceki mesajımda da yazdığım gibi ben bu dosyaları KM - Pxe'de denemedim.

Değişiklik yaptığım dosyalar sadece RAR arşivi içindeki dosyalar, diğer dosyalara dokunmadım...

Sen de bağlanmama sebebi şu olabilir: WinPE kısmında X:\ dizininden ipconfig.ini dosyasındaki değerleri okuyarak PXE sunucusuna bağlanan WinPE içindeki bir cmd dosyası var ya; ben ismini pxe.cmd olarak değiştirmiştim, senin çalışman da dosya adı ne hatırlamıyorum.

Ben bendeki pxe.cmd dosyasını da düzenlemiştim. O dosyayı da düzenlemen gerekebilir. Yüksek ihtimal bundan dolayı ağ sürücüne bağlanamamıştır.

Bendeki pxe.cmd dosya içeriği şu şekilde:

@echo off 
if not exist "%~d0\ipconfig.ini" GOTO :FAILURE
2>nul (for /f "tokens=1,* delims==" %%a in ('findstr.exe /i /b "IP=" "%~d0\ipconfig.ini"') do set "IP=%%~b")
2>nul (for /f "tokens=1,* delims==" %%a in ('findstr.exe /i /b "netname=" "%~d0\ipconfig.ini"') do set "netname=%%~b")
ping -n 1 %IP% && goto :pinging
if exist "%~dp0DriverPack\SDI.exe" call "%~dp0DriverPack\SDI.exe" -ai1
:pinging
ping 127.0.0.1 -n 2 -w 1000 > nul
net use Y: \\%IP%\%netname%
imdisk -a -o cd -f "Y:\WinPE\Rescue\Rescue.Software.iso" -m B:
:FAILURE
CD /d "%~dp0"
exit

Düzenlenmemiş olan pxe.cmd (sende farklı bir ismi olan dosya) dosyasında kullanıcı adı ve şifre değerleri vardı, o dosyayı düzenlemezsen doğal olarak ipconfig.ini dosyasında o değerleri bulamayınca sunucuya da bağlanamıyordur.

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Üstat önceki mesajımda da yazdığım gibi ben bu dosyaları KM - Pxe'de denemedim.

Değişiklik yaptığım dosyalar sadece RAR arşivi içindeki dosyalar, diğer dosyalara dokunmadım...

Sen de bağlanmama sebebi şu olabilir: WinPE kısmında X:\ dizininden ipconfig.ini dosyasındaki değerleri okuyarak PXE sunucusuna bağlanan WinPE içindeki bir cmd dosyası var ya; ben ismini pxe.cmd olarak değiştirmiştim, senin çalışman da dosya adı ne hatırlamıyorum.

Ben bendeki pxe.cmd dosyasını da düzenlemiştim. O dosyayı da düzenlemen gerekebilir. Yüksek ihtimal bundan dolayı ağ sürücüne bağlanamamıştır.

Bendeki pxe.cmd dosya içeriği şu şekilde:

@echo off 
if not exist "%~d0\ipconfig.ini" GOTO :FAILURE
2>nul (for /f "tokens=1,* delims==" %%a in ('findstr.exe /i /b "IP=" "%~d0\ipconfig.ini"') do set "IP=%%~b")
2>nul (for /f "tokens=1,* delims==" %%a in ('findstr.exe /i /b "netname=" "%~d0\ipconfig.ini"') do set "netname=%%~b")
ping -n 1 %IP% && goto :pinging
if exist "%~dp0DriverPack\SDI.exe" call "%~dp0DriverPack\SDI.exe" -ai1
:pinging
ping 127.0.0.1 -n 2 -w 1000 > nul
net use Y: \\%IP%\%netname%
imdisk -a -o cd -f "Y:\WinPE\Rescue\Rescue.Software.iso" -m B:
:FAILURE
CD /d "%~dp0"
exit

Düzenlenmemiş olan pxe.cmd (sende farklı bir ismi olan dosya) dosyasında kullanıcı adı ve şifre değerleri vardı, o dosyayı düzenlemezsen doğal olarak ipconfig.ini dosyasında o değerleri bulamayınca sunucuya da bağlanamıyordur.

Usta o dosyalarda eklenmesi gereken bir kod göremedim ama yine de senin düzenledigin şekilde degiştirerek denedim. Bende çalışmadı. 

sen  benim derlemeyi indirip kendi dosyalarında test edip denersen sevinirim. 

• Editor
karadurak, 7 dakika önce yazdı:

Usta o dosyalarda eklenmesi gereken bir kod göremedim ama yine de senin düzenledigin şekilde degiştirerek denedim. Bende çalışmadı. 

sen  benim derlemeyi indirip kendi dosyalarında test edip denersen sevinirim. 

Tamamdır, bu hafta içinde bir test yapayım. Umarım halledebilirim :)

Bendeki pxe.cmd dosyası senin çalışmanda hangi isimde? Aramakla vakit kaybetmeyeyim :)

mephistooo2, Şimdi yazdı:

Tamamdır, bu hafta içinde bir test yapayım. Umarım halledebilirim :)

Bendeki pxe.cmd dosyası senin çalışmanda hangi isimde? Aramakla vakit kaybetmeyeyim :)

windows dizininde sh.cmd dosyası olarak geçiyor. 

sende kendi çalışmanı paylaş ona bakayım bende çalışacak mı 👍

• Like 1

• Editor
karadurak, 15.09.2020 - 21:54 yazdı:

windows dizininde sh.cmd dosyası olarak geçiyor. 

sende kendi çalışmanı paylaş ona bakayım bende çalışacak mı 👍

Üstat geri dönüş yapamadım kusura bakma, bu hafta ve önümüzdeki hafta, belki sonraki haftalar için de çok yoğunum.

İşyerinde online dersler için hazırlık yapıyoruz ve her zamanki gibi beklenmedik hatalarla karşılaşıyoruz...

Fırsat bulduğum zaman son düzenlediğim kendi çalışmamı sana göndereceğim, hem de bu son dosyaları senin çalışmana uyarlamaya çalışacağım inşAllah...

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Üstat geri dönüş yapamadım kusura bakma, bu hafta ve önümüzdeki hafta, belki sonraki haftalar için de çok yoğunum.

İşyerinde online dersler için hazırlık yapıyoruz ve her zamanki gibi beklenmedik hatalarla karşılaşıyoruz...

Fırsat bulduğum zaman son düzenlediğim kendi çalışmamı sana göndereceğim, hem de bu son dosyaları senin çalışmana uyarlamaya çalışacağım inşAllah...

Sıkıntı yok hocam acele edecek bir durum yok zaten bende canlı derlerle uğraşıyorum

şuan için sorun teşkil edecek bir durum yok zaten ama bulduğun hataları düzeltmek için bekleyeceğim 

• Like 1

ben hala bu çalışmayı usb ye kurup çalıştıramadım bu konudaki istegimede bir cevap alamadım. yoksa yanlış yerde yanlış bir sorumu soruyorum onuda anlamış degilim .yada neleri kaçırdım onuda anlamış degilim genede canınız sağolsun .merak etmiştim özelliklede arayüzünde pardusta vardı onun çalışmasını merak ediyordum  . deneyemediğimden bilemiyorum heralde  başarılı bir çalışmadır kullanabilenlere hayırlı uğurlu olsun diyorum