Jump to content

Neden Koronaya Karşı Bu Kadar Duyarsızız?

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

Bir müsibet, bin nasihattan evladır derler.Belli ki elleri sobaya değip yandıktan sonra anlayacak tüm dünya insanları,soba yanarken dokunmaması gerektiğini.Bu sadece bizde değil her ülke de aynı,Cahil heryere cahil yapacak bir şey yok.

Mevlana'nın dediğini yapmaktan başka; 

Cahil adamın yanında kitap gibi sessiz ol!

Edited by kadetti
  • Like 6

Bizim toplumdaki yerleşik kültür bütün hukuki, ilahi, vicdani ve insani olguların üzerinde bambaşka bir olay.... Bir arkadaşım, tansiyon hastası annemi babamı evde tutamıyorum ayıp olur diye yaz boyu bütün düğünlere gittiler diyor... Sülalenin yarısı da pozitif... 

Bu hastalık dışında da abuk subuk bir sürü gelenek devam ediyor... Hak hukuka nezakete sıra gelince ayıp olur diye düşünmeyen insanımız gelenekler söz konusu olunca kültür elçisi kesiliyor....

Bizim oralarda akraban bile olmasa kadınlar beyaz mendille cenazeye gidiyor... Göstermelik ağlamazsan ayıplarlar diye... Allahtan şu yemek saçmalığı yok bizde.... Onuda ilk defa Kırıkkalede bir arkadaşın babasının cenazesinde gördüm... Çok şaşırmıştım... Cenaze yakınları diziliyor kapının önüne sırayla başın sağolsun diyorsun, sıranın sonundaki lahmacun tepesinden iki lahmacun kapıyorsun, yanına da ayranı alıp arkasından lokum ile cila yapıyorsun... adamın gözünün içine baka baka tıkınıyorsun orda... pesss dedim valla almadım.

• Like 9

Bizim insanımızda ben geçireyim bana bişi olmaz manasında hiç kimse demiyor ki beni boşver başkasına bulaştırıp taşıyıcı olmayayım bu vebale girmeyeyim kafası yok.Sürekli dezenfektanla maskeyle gidiyoruz acil ihtiyaçlarada hani kimsenin salladığı yok kasiyer maske takmıyor elinde eldiven yok tamam saatlerce durması zorda sağlığından önemli değil hadi kendi sağlığını düşünmüyorsun başkalarınıda riske atıyorsun.Sen korona olunca seni orda barındırırlarmı sanıyorsun kapının önüne korlar maaşındanda olursun vs vs.Bunu geçtim vakalar arttı diye korkumdan berbere bile gitmiyorum hayatımda saçımı hiç bu kadar uzattığımı hatırlamıyorum toka bağlayacak seviyeye geldi.Evde kendi imkanlarımla kesemiyorum orman gibi saç derler ya öyle bir saç tipi var 1000 liralık makine lazım kesebilmek için o miktarda bende yok.Modaya uyup 0'a vurayım diyecem 1 kere yaptım hiç yakışmıyor çok kötü duruyor.Sırf bu yüzden uzatmayı tercih ettim.Hayati bir durum yoksa bırakın hastaneyi sağlık ocağının önünden bile geçmiyorum.Virüs hızla artış gösteriyor.

Bizim milletimizde başına gelmeden olayın gerçekliğini vahametini şiddetini vs adına nederseniz işte anlamıyor.Normalleşmeyi bile normal eski yaşantıya dönmek maskeleri rafa kaldırmak dezenfektanları arada 1 sadece temizlik için kullanmak anlamış.Normalleşme lafı söylenmeyecekti çünkü İzolasyonlu yani mesafeli-dezenfektanlı-maskeli normalleşmeyi anlamadılar.

Sözün özü ben kendimi koruyorumda ailemide aynı şekildede soruyorum dışarda sorumsuz gezen partiler veren düğünlere giden tatillerde fink atan cenazelere gidenlere sizi kendimden nasıl koruyacam hani benim size bulaştırma ihtimalim %1 bile değilken (çok şükür koronalı değiliz) sizin bana bulaştırma ihtimaliniz %85 civarında !

Bu cahillik deyip geçilecek birşey değil bence buna bir sürü sıfat yakışır sorumsuzluk,vurdumduymazlık,kendini bilmezlik,sadece ben demek başkasını düşünmemek,bilinçsizlik bunun gibi nice sıfatlar sayarım.

Edited by SoNKraL_
  • Like 4

İlk vakka açıklandığı günden beri ailemi ve çevremdeki akrabalarımı uyara uyara bi hal oldum , lakin pek etkili olduğunu söyleyemiyicem kendim dikkat ediyorum azami lakin 1 kişinin dikkatide hiçbişeye yaramıyo lafta anlamıyolar psikolojim bozuldu bunlara bu işin şakası yok şuna buna dikkat edin demekten lakin saldım çayıra mevlam kayıra moduna girmiş çoğunluk bunda ticari kaygılarla virüs bitti gibi algı yapanlarda baş sorumlu bana göre sadece vatandaş ta bitmiyo iş.
Bim olsun  a101 olsun bizim buradaki mağazalarında hiçbirinde ne maske ne siperlik ne eldiven hiçbişey yok ( Personellerinde ) , Kapalı Cumartesi pazarı var misal cumartesileri kurulan zabıtalar yanda çay sigara keyfi yapıyor maskesiz pazara bizim 6. kattaki komşu gidiyor bi kere maske taktığına daha şahid olmadım , herkese dışarı çıkma yasak olan  günlerde  bu 6.kattakinin 2 oğlu maske önlem olmadan dışarıda gezebiliyolardı, Ergen in biri almıştı eline bi ekmek tüm semti gezmişti arkadaşlarıyla soran memurlarada ekmek aldık eve gidiyoruz. Bekçiler var heryerden sorumlu galiba kaç sene önce başladı bekçilik 6 defa anca gördüm mahallemde onunda 3 ü gelip geçtiler normal , bangır bangır arabalarda müzik açıyolar gecenin 2 sinde  , gecenin 1 inde bazen 3 üne kadar toplanıyo zibidiler gruplar halinde öküz gibi anırıyolar , hangi birine ne diyicen  umarım kısa zamanda herşey  İnsanlık,ülkem ve milletim adına daha iyiye gider.

Edited by neskali
  • Like 3

MrRush, Bir saat önce yazdı:

Cahil temizliği lazım aslında. Ama bunlar ballı mı nedir. Korona bunları hedef almıyor galiba.

Patlayınca görebiliriz

Finans piyasalarında bir söz vardır bir yatırım aracıbın balon olup olmadığını patlayınca anlarsınız

Bitcoin mesela belli değil balon mu değilmi

Tarihte

Hollanda 1700--1880 lü yıllar Lale çılgınlığı: bir lale soğanı ile bir ev alınabilir düzeye gelindikten sonra patlamış balon. İlgili fakültelerde ilk öğretilen konulardandır

1929 Wall Sreet de patlayan balon ve 15 yıl süren büyük buhran (Kara çarşamba olmalı: Ünlü bir ekonomistin bir gün önce yazısı var: ayakkabı boyacısının hangi hisse senedi alayım sorusuna ,  balonu patlayacağına dair.)

Ülkemizde eski titanik olayı

Yeni çiflikbank balonu

Asıl ilk soruya cevap:  USA in zamanında Köy Enstitülerini kapattırarak : eğitimde çöküşü başlatması, sonrasında Vita yağı satması ve (60 70 li yıllarda yolladığı süt tozları vs muammadır?? )

Bursa yöresi adında Zeytinyağlı yiyemm türküsü

İşe dönmem lazım editleyeceğim mesajı. ekleyeklerim var

Edited by efe34
  • Like 2

Aşağıdaki atasözlerinin farklı örnekleri çoktur.

Balık baştan kokar.

İmam gaz çıkarırsa cemaat ortaya yapar. (kibar söyleyiş)

Göz göre göre Kurban Bayramında her şeyi serbest bıraktık.

Hadi bu hataydı anlamadık. (Olabilir)

Peki 2020-2021 Sezonu Süper Lig Maçları niçin seyircili oynansın.

"Süper Lig 2020 2021 sezonu 11 Eylül Cuma günü başlayıp, 16 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacak.

Yeni sezon öncesinde, koronavirüs tedbirleri dolayısıyla seyircisiz oynanan maçlarda yeni düzenlemeye gidildi.

Son dakika karara göre, müsabakalara tribün kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınacak olup locaların kullanımı da serbest bırakılacak."

Ligleri (Futbol maçlarını) seyircili oynatırsan, Ekim-Kasım ayı (Zaten normal grip için başlangıç ayıdır) pozitif sayısında bugünkü 1500'ü çok çok geçeriz.

Düğünler 27.08.2020 itibariyle İstanbul'da, İzmir'de serbest. 

(Anlamak mümkün değil)

Bu arada bence başlığı düzeltmek gerek.

Sadece "Neden" sanki yetersiz kaçmış gibi.

Hani koronayla alakalı bir iki kelime eklense iyi olur sanırım.

Mesela, "Koronayla böyle mücadele olmaz." veya, "Neden Koronaya karşı bu kadar duyarsızız."  gibi.

• Like 6

Ben tamamen inat olduğunu düşünüyorum. Herkes herşeyin farkında ama inatlaşıyorlar. Pandemi başladığından bu yana ailecek dikkat ediyoruz. Zor da kalmadıkça dışarı çıkmıyoruz. Geçen gün markete gittim. Ciks giyimli bir arkadaş bütün millet maskeli olmasına rağmen cıvık cıvık gülerek alışveriş yapıp gitti. Çenesi de durmadı. Maske takıp çenesine çekenler. Burnu açıkta gezenler. Kız arkadaşıyla geziyorum diye adam maskeyi koluna takıyor. O kadar kızıyorum ki, içimden gördükçe iki tokat atasım geliyor. Potansiyel olarak katil olarak geziyorlar. Kimbilir kaç kişinin katili oldular. Hemen alt katımız da corona olan aile var. Bulaşmadan önce bina içinde v.s dolaşıp duruyorlardı. Bizimkilerle iyi komşu. Sürekli gelip gidiyordu. Allahtan bize sıçramadı. Sanırım iki haftadan fazladır evden çıkmıyorlar. Millete de bulaşmasın diye ihtiyaçlarını biz alıyoruz. Kapılarının önüne bırakıyoruz. Cahillikten daha çok inatçılığa bağlıyorum. 

• Like 3

İnsan kıymeti yok ülkemizde. Şehit haberleri olsun trafik canavarların ezip kaçtığı insanlar olsun, çok duyarsız insan var. Duyarlı olanların yapacağı birşey kalmıyor. Çoğunluk neyse odur. Koronaya kafa tutuyor millet işte.

• Like 5

Cyph3r, 8 saat önce yazdı:

Bizim toplumdaki yerleşik kültür bütün hukuki, ilahi, vicdani ve insani olguların üzerinde bambaşka bir olay.... Bir arkadaşım, tansiyon hastası annemi babamı evde tutamıyorum ayıp olur diye yaz boyu bütün düğünlere gittiler diyor... Sülalenin yarısı da pozitif... 

Bu hastalık dışında da abuk subuk bir sürü gelenek devam ediyor... Hak hukuka nezakete sıra gelince ayıp olur diye düşünmeyen insanımız gelenekler söz konusu olunca kültür elçisi kesiliyor....

Bizim oralarda akraban bile olmasa kadınlar beyaz mendille cenazeye gidiyor... Göstermelik ağlamazsan ayıplarlar diye... Allahtan şu yemek saçmalığı yok bizde.... Onuda ilk defa Kırıkkalede bir arkadaşın babasının cenazesinde gördüm... Çok şaşırmıştım... Cenaze yakınları diziliyor kapının önüne sırayla başın sağolsun diyorsun, sıranın sonundaki lahmacun tepesinden iki lahmacun kapıyorsun, yanına da ayranı alıp arkasından lokum ile cila yapıyorsun... adamın gözünün içine baka baka tıkınıyorsun orda... pesss dedim valla almadım.

bizim kültürümüzde vardır cenaze sahibi birşey ile uğraşmasın diye yemek gönderilir. ama bu olay zaman ile okadar evrilmişki artık herkes cenazeye yemek yemeğe gelir olmuş. taziye evine ihtiyaç ne olursa sorulur gönderilir.  gelenlerde mahcup olmamak için birşeyler getirir. ama bazı alışkanlıklar artık zamanla değişiyor. ki bu sadece bununla da sınırlı değil. özel sektör zora girmemesi için çalışan işçiler var.  kimse de umursamıyor bunu yönetici iş aksamasın düşüncesinde. 

bu arada 15 eylül gibi muhtemelen tekrar bir kısıtlama gelme ihtimali var arkadaşlar. 

ben şuan karantinadayım ev arkadaşım pozitif çıktığı için. ne kadar dikkat etsek bir şekilde bulaşıp geçiyor demek de olmuyor.  yakın arkadaşı ikinci kez geçirmiş koronayı. yani tekrar bulaşma ihtimalide var. kore yada çin sanırım bunun bir araştırması yapılmış. ilk bulaştakinden farklı bir gen dizilimine sahipmiş ikinci bulaştakide. yani sürü psikolojisi de çöker bu durumda.   bana bulaştı bitti diye birşey yok. bugün bir makale okudum erkeklerde sperm kalitesi düşüklüğü hatta kısırlığa kadar giden bir sürecide varmış ama ne derece doğru bilinmez kadavradan alınan numuneler üzerine yapılan bir çalışmaymış. 

• Like 1

red_d, Bir saat önce yazdı:

Fakir ve orta halli ülkelerde ekonomi insan hayatından daha önemlidir, işin özeti bu. 

Tespit % 100 doğru.

İnsanlar fakirleştikçe cahilleşir, Cahilleştikçe fakirleşir. (Bu döngü böyle sürer gider) 

Kim ne derse desin ülke olarak sürekli fakirleşiyoruz. 

Ve unutmamak lazım "Cahil insan cesur olur".

Sevgi ve saygıyla kalın.

• Like 5

Ah birde şu milleti bir sevsek., hepmi negatif yönleri görür olduk bu millet azizdir asildir olumsuzlukları görüpte milletimizi aşağılamak hor görmekten ne zaman vaz geçeceğiz en medeni olarak gördüğümüz milletler ile kıyas kabul etmeyecek kadar kalitelidir. Birkaç olumsuz örneği genellemeyelim lütfen, hayırlı akşamlar. 

• Like 2
  • Thanks 1

Cahillik vurdum duymazlık diyoruz da. 2020 için ortalama covid kaynaklı olduğu söylenen ölen sayısı 6 ay için 722 bin.2019 basit gripten ölen sayısı 400 bin.açlıktan ölen sayısı 1.5 milyon civarı.yine 2019 trafik kazasında ölenlerin sayısı 1.2 milyon düzeyinde.sigarayı saymıyorum bile. Su koyverelim demiyorum covide gelene kadar sıra oldukça kalabalık.suriyede yemende afrikada türkistanda arakanda ölen on milyonlar virüsten dolayı değil insanlığın umursamazlığından dolayı öldüler.

Bence bu virüs bir saha testiydi ve daha ağır şekilde ki illa virüs olması gerekmiyor.devamı gelecek.siyonistler oyun bahçesine çevirdikleri dünyada planlarını uyguluyorlar.

• Like 5

• Hani denir ya? "can tatlıdır!" aklı başında olan normal bir birey olan herkes için önemlidir bu. Genel olarak yaşadığımız coğrafyada ve bulunduğumuz ortamlar mecralar metropoller,anadolu kültürlerimiz,geçmişten bugüne benimsenen sosyal ve kültürel yaşam şekilleri ortamların içinde bulunmamızdan kaynaklı olarak. Bu covid vb. şekilde olan amansız sinsi şekilde veya bir şekilde sirayet etmeye hazır bekleyen virüse karşı hiçkimse hazırlıklı değildi ve bugüne dek hiçbirimiz de denk gelmedik böyle bir şeye.
  • Bence bu durumdan ötürü hastalığın ciddiyetinin bilindiği+bilinmediği halde,lakayit ve serbest tavırlarla ortalıklarda olanların ve yaşanılan skandallar, tamamen kişilerin kendi yaşam ve kültürel eksikliklerinden,bulunulan ve bulunduğu coğrafyanın yaşam koşullarından etkilerinde kalmalarından kaynaklı olarak , istenmeyen durumlarda bir şekilde gelişmekte doğal olarak.
  • Bu hastalık tüm önlemleri almış birinin dahi,kendini boş vermesi halinde bulunduğu ortamlardaki risk faktörlerine göre kalabalıklarda,metropollerde olmak, tedbirsiz şekilde dolaşanların içerisine girmek vb. durumlarda hastalık önlemler alınsada buralarda olmakta hastalığın bulaşmamasını garanti etmemekte. Önlem alarak bu ortamlarda olanlarda yok değil, önlemsiz şekilde dolaşanlarla beraber bu belki tanıdıkları köylüsü hemşerisi veya birbirlerinin tanıdıkları şahıs ve kişilerde olabilmekte. Yani hastalık bir şekilde kapıyı yine çalabilir.
  • Zenginler ve ölümden daha fazla korkanlar,paranoyalar,melankolik'ler ve buna benzer kişilikler bu hastalıktan sanıhyorum kendilerini daha fazla izole edeceklerdir. He şuda bir gerçekki ben bu covid'e zengin hastalığı diyorum. Zengin insanın kalabalıklarda bulunmaması özel yerlerde yaşaması vb. seçenekleri daha fazla olacağından hastalıktan korunmasıda etkili olacaktır tabiiki. Fakir ve 2.-3. blok ülke koşullarında aldığı önlemlerle bir yere kadar hastalıktan korunmak çalışan kesimlerde daha az etkili olacağıda aşikar az çok anladığımız kadarıyla. 
  • Kendimi eleştireyim birde tanıdığım herhangi birine karşı görüştüğümde ya da yanıma geldiğinde covid yokmuş gibi bir an aklımdan gidiyor ya da bir şekilde güvendiğimdenmi olsa gerek karşımdaki tanıdığım kişi veya kişilerden hastalık bulaşmayacak hissini taşımıyorum kendimden edindiğim izlenimim bu. :)
  • Elbette işi şansa bırakmamak gerekli, mümkün mertebe izolasyonlu şekilde olmak,elleri sürekli sabunla bol suyla yıkamak ve bulunulan yerleri dezenfekte etmek her türlü fayda sağlayacaktır bu amansız hastalığa karşı. Aşı çıkana kadar bu böyle sürer gider tahmin ediyorum. Uzun sürede hafızalarda kalmaya devam eder. Sosyal mesafeyide kendinden emin ve tedbirli kişilerde koymayada devam ederler yinede tahmin ediyorum daha uzun süre devam eder. :) 
Edited by forjest
  • Like 2

NAMIKABI, 4 saat önce yazdı:

Tespit % 100 doğru.

İnsanlar fakirleştikçe cahilleşir, Cahilleştikçe fakirleşir. (Bu döngü böyle sürer gider) 

Kim ne derse desin ülke olarak sürekli fakirleşiyoruz. 

Ve unutmamak lazım "Cahil insan cesur olur".

Sevgi ve saygıyla kalın.

İnsanlar fakirleştikçe cahilleşmez dostum insanlar kendini geliştirmedikçe aldıkları bilgileri güncel tutmadıkça cahilleşir.Çünkü cahil bir kesimi geçmişten var edebilirsin fakat onun sürekli cahil olması için cebinden parasını alman gerekmiyor kişinin yatırımı sayesinde milyonları olabilir fakat sürekli insanların kendi işini görmesi boş işler peşinde koşması sonucuda cahilleşebilir..Evet, Paramı alabilirler peki ya hayallerimi ? Biz bilgiliyiz eğitimi herkes gibi gördük lakin ne ben ondan nede o benden üstün değil.Araştırmak gerekiyor soruşturmak gerekiyor.Zihindeki önemli bilgileri sürekli taze tutmak gerekiyor.
Yaş/hastalık faktörleri eklenebilir.Ama alzeheimer hastası yaşlı adamın torunuyla sürekli hergün satranç oynarak alzeheimeri büyük oranda atlattığına şahit olan biri olarak söylüyorum.Bu evrende dermanı olmayan hastalık yok elbet dermanı bulunur derdi veren dermanınıda verecektir.Sadece zamana ihtiyaç vardır ;)

Edited by SoNKraL_
  • Like 1

cahil bir konuyu bilmeyen değil, bilme imkanı olupta öğrenmeyen veya birşey bilmediği halde bildiğini zanneden kişidir. daha çok yanlış bildiğinde ısrar etme ağır basan kişilere denir. 

Edited by nadir3391
  • Like 2

Ya dün akşam seyrettiklerim,düğünleri varmış,evde bir sürü akrabaları gelmiş,düğünler yasaklanmış,hanımefendi adalet istiyormuş.Ulan sen zaten evine diğer şehirlerden misafir aldığın için suçlusun,düğününü bir sene sonra yap,toplumu hasta etmeye ne hakkın var,adalet istiyormuş.Konu komşuya düğün yaparak hava atmayı bir sene sonra yap.Terbiyesizler.

• Like 3
  • Thanks 1

kocamanadam, 2 saat önce yazdı:

Ya dün akşam seyrettiklerim,düğünleri varmış,evde bir sürü akrabaları gelmiş,düğünler yasaklanmış,hanımefendi adalet istiyormuş.Ulan sen zaten evine diğer şehirlerden misafir aldığın için suçlusun,düğününü bir sene sonra yap,toplumu hasta etmeye ne hakkın var,adalet istiyormuş.Konu komşuya düğün yaparak hava atmayı bir sene sonra yap.Terbiyesizler.

Yazdıklarını  görselleştirip  whatsap ımda sosyal medya hesaplarımda paylaşayım abi belki bu dilden anlarlar.

• Like 2