Jump to content

Km - Pxe Dual Multiboot V2

karadurak
 Share

Recommended Posts

karadurak, 14 dakika önce yazdı:

Windows kurulumları menüsünü açık bıraktım siz ekleme yaparak aiobootdan istediğiniz uygulamayı atarsınız 

Tahmin ediyoruz üstadım,  kullanıcılar ilgili yerlere  ilgili  ISO / WIM/ ya da Extract halini    her  ne ise atacaktır.  Hatta özel işleme tabi tutmadıklarının hepsini kullanıcıların koyması gerekir diye düşünüyorum.  Kolay gelsin Üstad.  :)   -----  >>> Kendi adıma  ben beklemedeyim.....   :) 

Bende boşu boşuna  LmSify ile   ( firadisk  yol eklentisi ) ile boğuşup duruyorum.   :D 

Edited by UZUNLAR
LmSify
  • Like 2

• Editor

Multiboot konularında @crasadure, @serhat100, @köylü , @By_FaRuK , @UZUNLAR @red_d @karadurak ,@awengers44 gibi üstadlar sayesinde TNCTR forumu Türkiye'de tek içerik üreten bir forum sitesi olmuştu. (İsmini hatırlayamadığım üstadlar darılmasın)

Şimdi de @bilirsinya ve @karadurak üstadlar sayesinde ağdan önyükleme konusunda Türkiye'de içerik üreten tek forum sitesi olmuştur.

Bırakın Türk forum sitelerini yabancı forumlarda bile ağdan önyükleme konusunda bu kadar açık ve kolay bir içerik yok, sadece Çin forum sitelerinde var, o da Çince, :p bir de indirme linkleri hiç birşey indirilemeyen lanet olasıca pan baidu sitesi:H: 

Üstadlar iyi ki varsınız... :good:

Edited by mephistooo2
  • Like 7
  • Thanks 2

mephistooo2, 26 dakika önce yazdı:

Multiboot konularında @crasadure, @serhat100, @köylü , @By_FaRuK , @UZUNLAR @red_d @karadurak ,@awengers44 gibi üstadlar sayesinde TNCTR forumu Türkiye'de tek içerik üreten bir forum sitesi olmuştu. (İsmini hatırlayamadığım üstadlar darılmasın)

Şimdi de @bilirsinya ve @karadurak üstadlar sayesinde ağdan önyükleme konusunda Türkiye'de içerik üreten tek forum sitesi olmuştur.

Bırakın Türk forum sitelerini yabancı forumlarda bile ağdan önyükleme konusunda bu kadar açık ve kolay bir içerik yok, sadece Çin forum sitelerinde var, o da Çince, :p bir de indirme linkleri hiç birşey indirilemeyen lanet olasıca pan baidu sitesi:H: 

Eywallah reis :D 

mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

İşin en büyük emektarı @karadurak hocam. Benim katkım olabildiyse ne mutlu. Ağ multiboot konusuna ISCSI (Internet Small Computer System Interface) diskless sistemini Windows TOGO şeklinde yada normal windows şeklinde eklediğimizde son verebiliriz diye düşünüyorum. Daha sonra farklı bir konu başlığı açmayı düşünüyorum :) şimdiden test olsun fikir olsun emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Edited by bilirsinya

UZUNLAR, 38 dakika önce yazdı:

@red_d   Üstad,  acaba  büyük üstad  Upload etmeye başlamış mıdır ?   yine de kendisi duymasın. Aceleniz ne diye bize kızar.   :) 

Menü resmi heyecan yarattı değil mi :D Son rötuşları yapmadan yüklemez @karadurak hocam. Hatta ekleyebileceği  ya da kafasına takılan şeyler varsa erteler. Son halini denememiz için gönderir merak etmeyin, sabırla bekleyelim. 

red_d, Şimdi yazdı:

Menü resmi heyecan yarattı değil mi :DSon rötuşları yapmadan yüklemez @karadurak hocam. Hatta ekleyebileceği  ya da kafasına takılan şeyler varsa erteler. Son halini denememiz için gönderir merak etmeyin, sabırla bekleyelim. 

Sen beni çözmüşsün hocam sıkıldım şimdi böyle heyecanı kalmadı :D 

Fd7CeG.png

• Like 1
  • Haha 1

karadurak, 21 dakika önce yazdı:

Sen beni çözmüşsün hocam sıkıldım şimdi böyle heyecanı kalmadı :D 

Please register to see this content.

Onca zamandır beraberiz hocam o kadar tanıyalım :)

Valla hocam içimden geçeni söyleyim, fikri ortaya attığımda bu işin buralara kadar geleceğini hiç düşünmemiştim, eklenti yapar bırakırız diyordum ama maaşallah sen altından girdin üstünden çıktın, kelimenin tam anlamıyla benzersin bir proje koydun ortaya. 

Pxe boot konusunda o kadar video izledim ama bu proje kadar kapsamlı ve kolay bir yöntem görmedim, eline bilgine sağlık hocam sağolasın. 

Bu arada merak etme yaptığın her işle ve güncellemelerle heyecan yaratıyorsun zaten :D

Edited by red_d
  • Thanks 1

@red_d teşekkür ederim Osman hocam. Evet  fikirler sizlerden çıkıyor Bende kurcalıyorum olup bitiyor.

Aslında çok daha iyi şeyler ortay koyabilirdik çoluk çocuk işi beni biraz uzaklaştırdı. Şimdi zamanım olduğunca artık fazla oturtamıyorum PC başında 

Bu arada yüklemeyi başlattım 1 saat yükler inş 

• Like 1

karadurak, Şimdi yazdı:

@red_d teşekkür ederim Osman hocam. Evet  fikirler sizlerden çıkıyor Bende kurcalıyorum olup bitiyor.

Aslında çok daha iyi şeyler ortay koyabilirdik çoluk çocuk işi beni biraz uzaklaştırdı. Şimdi zamanım olduğunca artık fazla oturtamıyorum PC başında 

Bu arada yüklemeyi başlattım 1 saat yükler inş 

Yoksa burada herkes hoca mı :)

• Haha 1

Üstadlar elinize sağlık. Bırakın başka bilgisayarı kendi bilgisayarıma ne zaman format attığımı unuttum.

Ama internetin başına geçince pc veya tlefonda tapatalk ile tnctr konular ne olmuş  eve gitsemde deneme yapsam diyorum. 

karadurak, 23 dakika önce yazdı:

Osman hoca bilişimci

Ben de Türkçe Öğretmeniyim :D bilişimci yok burda, nerdelerse artık :D @crasadure hocamı unutmayın :D 

bilirsinya, 4 dakika önce yazdı:

Hocam ek dersinizi keserim :)

Bizim extra ekders almamız lazım, bilişimci olmamamıza rağmen akıllı tahtalarla da biz ilgileniyoruz :D 

Edited by red_d

red_d, 14 dakika önce yazdı:

Ben de Türkçe Öğretmeniyim :D bilişimci yok burda, nerdelerse artık :D @crasadure hocamı unutmayın :D 

Bizim extra ekders almamız lazım, bilişimci olmamamıza rağmen akıllı tahtalarla da biz ilgileniyoruz :D 

Hocam hemen size 113 koduyla Ekders Yerine Geçen Görev %25 Gece yazıyorum :)

Edited by bilirsinya
  • Haha 1

KMPXE AIOBoot Versiyon

Fd7CeG.png

Uygulamanın çalıştırılması: PXE.exe uygulamasına tıklayıp server yüklemesi yapıyoruz sonra çalıştır'a tıklıyoruz.

Daha sonra aynı ağa bağlı olan bir PC yi Network boot tuşuna başarak açıyoruz.  Sonrası ne yapmak istediğinize kalmış...

Not: Server yüklemesi sadece PE x64 ve x86 için geçerlidir.

-- ------------------------- KMPE PXE Multiboot Menu ------------------------ 

PXE boot Aioboot un dosyaları kullanılarak özelliştirildi. Bu menüde yer alan klasörler tamamıyla doludur. tıkladığınızda açılır.

Eger menüleri kendinize göre özellştirmek istiyorsanız. "menu.ipxe" dosyasını notepad ile açın. üstmenü isimlerini düzenleye bilirsiniz Eger uzmansanız kodları da kurcalayabilirsiniz.

Hızlıca bir boot.wim çalıştırmak  istiyorsnız. \Files\WinBoot\Win_x64 ve Win_x32 klasörüne atmanız yeterli olur.  windows kurulumlarını da aioboot un oluşturduğu şekilde bu konuma atabilirsiniz.

WinPE 10 x64 ve WinPE 10 x86 uygulamalarını çalıştırdıgınızda sizin ağınızın otamatik olarak paylaşıma açılması için PXE klasörünün ana dizininde bulunan PXE.exe yi çalıştırıp bir kereye mahsus olmak üzere server yüklemesi yapmalısınız.

Yükleme yaptığınızda bu iki PE sistemine ağ ayarları girilir. Server yükleme onun haricin farklı bir uygulama için kullanılmaz.

-- ------------------------- Opsiyonel Boot Wim Menu  -------------------------

Bu menüde yer alan uygulamaların klasörleri boştur. sistemi doldurmaması ve güncelliğini yitirmemesi için kullanıcıya bırakılmıştır. Nasıl çalışır hale getiririm diyorsanız.

Menü de yer alan (AOMEI), (rwpd), (HBCD), (ghost64), (Pardus) isimlerinin bulunduğu Files klasörüne girerek nette arattığınız uygulamaların iso formatını inidirip içindeki  boot.wim dosyasını ilgili klasöre atmanız yeterli olur.

Edited by karadurak
  • Like 2
  • Thanks 6

bilirsinya, 1 dakika önce yazdı:

@karadurak hocam benim postta dos programlar linkinde hd clone enterprise 16x var, aynı anda 16 disk klonlayabiliyor bir daha ki güncellemede onu ekleyebilirsin.

Test edip bildirirsiniz. Neler yapabiliceginiz size kalmış. 

tamam hd clonu gönder ekleriz

karadurak, 4 dakika önce yazdı:

Test edip bildirirsiniz. Neler yapabiliceginiz size kalmış. 

tamam hd clonu gönder ekleriz

Bu arada çok eski pclerde KPXp iyi çalışıyor 20 sn boot ediyor :)

Edited by bilirsinya
  • Like 2

TeraByte Unlimited güncel paylaşımları hazırlıyorum hepsi tek klasör içinde güncellenecek. Bir kısmı hazırlık aşamasında :) KMPXE özel olduğu kadar network,da benzersiz olmalı.

Özellikle script ekli olan linux iso dosyası efi\legacy birleştirilmiştir. Nette tek.. Linux çalışması bana ait değil sadece birleştirdim ama içeriği görünce çok şaşıracaksınız.

https://yadi.sk/d/hkJhhQNjhcf45A

Spoiler

• Like 3
  • Thanks 2

karadurak, Bir saat önce yazdı:

Hızlıca bir boot.wim çalıştırmak  istiyorsnız. \Files\WinBoot\Win_x64 ve Win_x32 klasörüne atmanız yeterli olur.  windows kurulumlarını da aioboot un oluşturduğu şekilde bu konuma atabilirsiniz.

Hocam windows kurulumunu başka bir aracı sistem kullanmadan direk buradan başlatabilir miyiz, ben öyle anladım.

Ben aioboot kullanmadığım için windows dosyalarını nasıl ayarladığını hiç görmedim, isonun içinden boot.wim i alıp isoyu da yanına mı koyuyor. Winsetupfromusb o şekilde yapıyordu. 

Buraya koyacağımız boot.wim ler bir PE sistemse direk açılır değil mi.

Bu kısma birden fazla  boot.wim atarsak nolur?

Arkadaşlar, şayet    indirdiğimiz projenin içinde     PXE/PXE/undionly.kpxe   yok ise bir önce ki sürümden  kopyalayıp yapıştırın. Ayrıca  aşağıda  paylaşıyorum. Bende çıkmadı dolayısı ile program çalıştığında  undionly.kpxe  bulunamadı hatası alabilirsiniz.   

Edited by UZUNLAR
Ek
  • Like 1

bilirsinya, 9 saat önce yazdı:

Bu arada çok eski pclerde KPXp iyi çalışıyor 20 sn boot ediyor :)

Teşekkürler yalnız sendeki hdclone v5 versiyon v6 sını ekleyelim.

awengers44, 8 saat önce yazdı:

HdClone 6.0 16x.. efi iso dosyası ventoy ve grubfm,de legacy ve efi,de sorunsuz çalışıyor ama legacy olanı,da beraberinde eklenmiştir. Daha önce hazırlamış multiboot paylaşıma eklemiştim.

https://yadi.sk/d/Dy0T5apW5Aba9Q

Hocam hem legacy hem efi ayrı ayrı eklemeye gerek yok sadece biri yeter efi dosyası ikisindede çalışı. yalnız benim anlamadım 

Ben free versiyonu eklemiştim kendi sitesiden indirip. o türkçeydi bunlarda Türkçe destegi yok mu 

red_d, 8 saat önce yazdı:

Hocam windows kurulumunu başka bir aracı sistem kullanmadan direk buradan başlatabilir miyiz, ben öyle anladım.

Ben aioboot kullanmadığım için windows dosyalarını nasıl ayarladığını hiç görmedim, isonun içinden boot.wim i alıp isoyu da yanına mı koyuyor. Winsetupfromusb o şekilde yapıyordu. 

Buraya koyacağımız boot.wim ler bir PE sistemse direk açılır değil mi.

Bu kısma birden fazla  boot.wim atarsak nolur?

Hocam iaıobbot öntemiyle kurarsınız ancak ben o menüyü sadece boot.wim yüklemesi için ayırdım. windows kurulumu pratik degil. onun için PE üzerinden kurulum daha stabil ve kolay. artık IP hatası vermiyor. multiboot manager ile kurdum ben dün.

UZUNLAR, 3 saat önce yazdı:

Arkadaşlar, şayet    indirdiğimiz projenin içinde     PXE/PXE/undionly.kpxe   yok ise bir önce ki sürümden  kopyalayıp yapıştırın. Ayrıca  aşağıda  paylaşıyorum. Bende çıkmadı dolayısı ile program çalıştığında  undionly.kpxe  bulunamadı hatası alabilirsiniz.   

undionly.kpxe   dosyası sadece dual boot için kullanılan bir dosyadır. uygulamalarda bir rolü yok.  o dosya olmasa zaten başlatamazsınız. ki undionly.kkpxe adıyla mevcut çalışmada

• Like 2